Miasta Japonii

Japonia jest krajem niezwykle wielowymiarowym i każdy odwiedzający z pewnością znajdzie na wyspach coś dla siebie. Ciekawa historia reprezentowana jest przez unikatowe zabytki, a urzekająca przyroda oferuje malownicze górskie szczyty, bujną roślinność i niezwykle urozmaicone wybrzeże. Bogactwo japońskich kulinariów pozwala na codzienne delektowanie się czymś nowym. Jednym z aspektów, którego nie można pominąć, są również spektakularne japońskie miasta, będące często ewenementami na skalę światową, zarówno ze względów populacyjnych, urbanistycznych, jak i kulturowych.

Tokio

Tokio
Tokio, stolica Japonii, jest magnesem przyciągającym mieszkańców z najodleglejszych zakątków kraju. Stanowi najliczniej zaludniony obszar metropolitalny na świecie.
W jego obrębie mieszka około 38 milionów osób, czyli mniej więcej tyle, ile w całej Polsce! W skład metropolii wchodzą oczywiście inne miasta – na przykład Jokohama z prawie 4 milionami mieszkańców). Licząc jedynie najbardziej centralne obszary administracyjne, populację możemy oszacować na około 10 milionów.
Największe wrażenie robi jednak nie sama liczba rezydentów, ale to jak sprawnie funkcjonującym organizmem miejskim jest Tokio. Zapewnia to wyjątkowo wydajna infrastruktura, która jednak nie poradziłaby sobie bez obywatelskiej dyscypliny.
W Tokio niemal nikt nie dojeżdża do pracy samochodem, za to każdy wie, jak ustawić się w wagonie metra, na peronie i na ruchomych schodach. Miasto daje swoim mieszkańcom nie tylko pracę, ale i rozrywkę. Renomowane muzea, nietuzinkowa architektura, bujne życie nocne, dziesiątki tysięcy restauracji i barów (największa liczba restauracji z gwiazdami Michelin na świecie!), spektakularne wysokościowce, urzekające harmonią zabytki i ogrody. To wszystko sprawia, że Tokio jest miastem, w którym nie sposób się nudzić.

 

Jokohama

Jokohama
Jokohama, wchodząca w skład metropolii tokijskiej, jest miastem o charakterze przemysłowo sportowym. To tutaj w XIX wieku zaczęła się intensywna wymiana kulturowa z krajami Zachodu. Choć miasto na przestrzeni lat zrosło się z Tokio, to nadal zachowało swój odrębny charakter, o którym świadczy choćby przestronne nabrzeże i tętniąca życiem dzielnica chińska (Chinatown).

Kioto
Kioto
Kioto, będące stolicą Japonii w latach 794 – 1868, jest jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Zespół zabytkowy dawnego Kioto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i składa się z ponad 200 obiektów, rozrzuconych po całym mieście. Szczęśliwie ta kolebka kultury japońskiej nie została zniszczone podczas II wojny światowej.
Miasto jest szczególnie znane ze swojego przywiązania do tradycji i dawnego rzemiosła. Mimo upływu czasu to właśnie w Kioto duch dawnej Japonii jest nadal wyczuwalny.
Kioto nie jest jednak małym ośrodkiem, skupionym jedynie na kultywowaniu dawnych zwyczajów – z prawie 4 milionami mieszkańców stanowi prężny ośrodek przemysłowy i edukacyjny.

 

Osaka

Osaka
Drugi, największy po Tokio, ośrodek miejski kraju i również jedna z największych światowych metropolii. Pod kilkoma względami nie tylko nie ustępuje miejsca Tokio, a wręcz je przegania.
Choć w Osace nie brak klasycznych atrakcji turystycznych, jak zamek Osaka, największe w kraju oceanarium czy park rozrywki Universal Studios, to najsilniejszym magnesem pozostaje jej tętniąca życiem południowa część, z wyjątkowo kolorową, rozświetloną neonami ulicą Dotonbori. To tam bije puls Osaki, z jej niezwykle urozmaiconą kuchnią na każdą kieszeń, intensywnym życiem nocnym i niezliczonymi okazjami do zakupów. W porównaniu ze stolicą miasto charakteryzuje się też pewnym luzem, łatwo wyczuwalnym również przez przyjezdnych.
Dystans międzyludzki wydaje się krótszy, nietrudno tutaj o przypadkowe znajomości i niezobowiązujące uliczne pogawędki. Bez wieczoru spędzonego w Osace żadna wizyta w Japonii nie da pełnego obrazu kraju.

 

Sapporo

Sapporo
Jedyne duże miasto Japonii znajdujące się na północnej wyspie Hokkaido. Historycznie zupełnie odmienne od pozostałych miast, gdyż powstało dopiero w XIX wieku podczas ekspansji Japonii na północ i sukcesywnego wypierania rdzennej ludności Ajnu. Było zatem swego rodzaju ośrodkiem frontowym i wynikająca stąd odmienność jest nadal widoczna.
Tamtejsze surowe zimy niosą ze sobą wiele atrakcji. W 1972 roku odbyła się w Sapporo olimpiada zimowa. To tutaj co roku odbywa się słynny na cały świat Festiwal Śniegu, podczas którego tworzone są spektakularne śnieżne i lodowe rzeźby. Niedaleko od miasta znajdują się jedne z najlepszych ośrodków narciarskich w kraju.

 

Hiroszima

Hiroszima
Jedno z większych miast południowej Japonii najbardziej kojarzy się ze zrzuceniem bomby atomowej w 1945 roku. Oczywiście wydarzenie to stanowi w dużej części o tożsamości miasta.
Dla osób zainteresowanych historią II wojny światowej jest to z pewnością obowiązkowy przystanek podczas wyjazdu do Japonii.
Kopuła Bomby Atomowej, czyli ruiny dawnego centrum wystawowego zachowane jako pomnik pokoju, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wraz z wyjątkowo ciekawie zaaranżowanym parkiem i muzeum dają możliwość dogłębnego zapoznania się z tym okresem historycznym.
Na co dzień jednak miasto, które zostało skrzętnie odbudowane po wojnie, nie żyje minionymi wydarzeniami. Jego mieszkańcy są niezwykle pogodni, a kuchnia, słynąca z lokalnie hodowanych ostryg, jak i miejscowych placków okonomiyaki, zapewnia wyjątkowe doznania kulinarne.
Wraz w położoną niedaleko wyspą Miyajima, słynącą z malowniczej bramy torii znajdującej się w wodzie, Hiroszima jest ośrodkiem mającym bardzo dużo do zaoferowania odwiedzającym ją turystom.

Powiązane kierunki

Japonia
o nas
Powiązane wycieczki tematyczne
o nas

Powiązane artykuły

Podróż pośłubna do Japonii - czemu nie?

Podróż poślubna do Japonii – spełnienie marzeń wielu par

Miesiąc miodowy w Japonii Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na miesiąc […]

czytaj dalej

Kameralne wycieczki do Japonii

Jeden z najbardziej zaskakujących krajów świata Jeśli mielibyśmy określić Japonię […]

czytaj dalej

Wspinaczka na Fudżi. Co warto ze sobą zabrać?

Planując trekking na Fudżi, najpierw należy skompletować odpowiednie wyposażenie. Przygotowaliśmy […]

czytaj dalej
Japonia - ciekawostki

Japonia – ciekawostki

Ciekawostki o Japonii: W gościnie u Japończyków Goszcząc w japońskim […]

czytaj dalej
Plaża na wybrzeżu Shonan

Wakacje w Japonii – przeżyj z nami swoje niezapomniane wczasy!

Zdecydowana większość kąpielisk udostępnia toalety, prysznice i przebieralnie, a w […]

czytaj dalej
Japonia - Tokio po godzinach

Tokio po godzinach

W każdą niedzielę, mieszczący się w tokijskiej dzielnicy Harajuku park […]

czytaj dalej
Japonia - Tokio - Kultura chaosu

Tokio – Kultura chaosu

 Stolica Japonii nie każdemu przypadnie do gustu od pierwszego wejrzenia. […]

czytaj dalej
wymarzona podróż samolotem

Wakacje 2022 – podróżowanie w czasie pandemii

JAPONIA Japonia znosi stan wyjątkowy. Ma to związek z mniejszą […]

czytaj dalej
Japońskie wróżby noworoczone

Święto Nowego Roku w Japonii

Zanim jednak nadejdzie nowy, należy pożegnać stary rok i zapomnieć […]

czytaj dalej
Tokio

Miasta Japonii

Tokio Tokio, stolica Japonii, jest magnesem przyciągającym mieszkańców z najodleglejszych […]

czytaj dalej
Kwitnienie wiśni w Japonii

Kwitnienie wiśni w Japonii – 2023

Hanami, czyli tradycja podziwiania kwiatów Hanami, w dosłownym tłumaczeniu „oglądanie […]

czytaj dalej
linia brzegowa w Japonii

Wyspy Japońskie

Wyspy Japonii – od Hokkaido do Okinawy Na archipelag składa […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?

test