Papua Nowa Gwinea

Klimat

Na Papui-Nowej Gwinei występuje klimat równikowy, gorący i wilgotny. Papua-Nowa Gwinea, jak i cała wyspa Nowa Gwinea, oblewana jest przez ciepłe prądy morskie. Średnie miesięczne wahają się od +25 do +28°C. Występuje piętrowość klimatyczna, powyżej 1500 m n.p.m. panuje górska odmiana klimatu równikowego, a ponad 1800 m n.p.m. klimat nabiera cech umiarkowanych. Na wysokościach ok. 3000 m n.p.m. klimat przechodzi w wysokogórską strefę. Najlepszy okres na odwiedzenie Papui to maj – listopad.

Zdrowie

Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie umieszczają na swoich listach żadnych obowiązkowych szczepień przy wyjeździe do Papui-Nowej Gwinei, niemniej jednak wskazane jest profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi.

W Papui Nowej Gwinei istnieje zagrożenie malarią, dlatego warto pamiętać o ochronie przeciw ukąszeniom owadów – to ważne także ze względu na jeszcze częściej występującą dengę. Zalecamy stosowanie środków takich jak np. Mugga. Podczas wędrówek po dżungli najlepiej nosić koszulę z długim rękawem, długie spodnie i buty trekkingowe/adidasy. Zalecamy także stosowanie środków farmakologicznych (np. Malarone) po konsultacji z lekarzem specjalistą.

Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że w czasie wyjazdu należy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną, a owoce jeść najlepiej po obraniu ze skóry. Warto również zachować ostrożność kupując jedzenie w przydrożnych kramach i na targach.

Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.

Obowiązkowo należy zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z filtrem co najmniej 20. Prosimy również pamiętać o niemniej ważnym nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Transport

Pierwszy etap podróży to przelot do przez jeden z europejskich portów lotniczych lub Półwysep Arabski do Singapuru; dwudniowy pobyt w Singapurze i przelot do Port Moresby (informacja dotyczy wycieczki katalogowej; w przypadku wycieczki indywidualnej możliwe jest inne skonfigurowanie siatki połączeń). Całkowita długość trwania lotu to ok. 30 godzin w jedną stronę.

Na miejscu korzystać będziemy z klimatyzowanego samochodu lub minibusa. W wycieczce katalogowej oferujemy także przeloty wewnętrzne oraz transfer łodzią.

Zakwaterowanie

Podczas wycieczki proponujemy Państwu noclegi w klimatycznych hotelach butikowych o lokalnych lodgach; w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką.

Wyżywienie

W przypadku wycieczki katalogowej oferujemy pełne wyżywienie, czyli trzy posiłki w dniach 5-9; dwa posiłki (dzień 4 i 10) oraz same śniadania (dzień 3 i 11). Przy wycieczkach indywidualnych ilość posiłków zależna jest od woli klienta.

Podstawą tradycyjnej diety mieszkańców Papui i pobliskich wysp są produkty otrzymywane z palmy kokosowej: woda do picia, mleczko do gotowania, olej do smażenia, miąższ do jedzenia, oraz rośliny skrobiowe: słodki ziemniak, maniok, taro, jam, banany platany. Dania z nich są wzbogacane rybami lub mięsem. Owoce egzotyczne często jada się na surowo: papaję, banany, pomarańcze, karambole, guanabanę.

Waluta

W Papui-Nowej Gwinei obowiązującą walutą jest kina, czyli PGK (nie ma możliwości dokonywania opłat innymi walutami). Pieniądze najlepiej wymienić w kantorach na lotnisku. Przy wymianie pieniędzy należy mieć przy sobie dowód tożsamości lub paszport. Możliwość płatności karta jest bardzo ograniczona, podobnie wypłata pieniędzy z bankomatów (poza Port Moresby i kilkoma większymi miastami niemożliwa). Bankomaty mogą nie przyjmować polskich kart, dlatego warto mieć ze sobą odpowiedni zapas gotówki.

Uwaga: w wycieczce katalogowej nie bez powodu oferujemy pełne wyżywienie (lub dwa posiłki w ciągu dnia). Ceny na Papui są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce, a nawet w zachodniej Europie. Znacznie bliżej im do tych skandynawskich. Należy o tym pamiętać przy obliczaniu budżetu na własne wydatki.

Bezpieczeństwo

Grupy zorganizowane przyjeżdżające do Papui nie są wystawione na szczególne zagrożenia, jednak bardzo ważne jest zalecanie się do uwag pilota/przewodnika. W kraju zdarzają się napady na miejscowych i turystów podróżujących indywidualnie. Podczas pobytu w hotelu odradza się samotne spacery, zwłaszcza w miejscach nieturystycznych i lokalnych osiedlach mieszkaniowych. Należy także unikać dużych zgromadzeń, szybko oddalać się z miejsc, w których dochodzi do kłótni, nie obnosić się z wartościowymi przedmiotami (telefony, aparaty fotograficzne).

Papua przez niemal cała swoją historię cierpiała z powodu wyzysku kolonizatorów, przez kraj przetaczały się też wojny domowe. Papuasi, choć na co dzień mili i uśmiechnięci, są bardzo krewcy, dlatego w rozmowach z nimi trzeba być ostrożnym i nie poruszać drażliwych tematów.

Powszechne są jadowite węże, szczególnie w porze deszczowej (listopad-maj). Podróżując w tym okresie i zapuszczając się na tereny leśne/wiejskie warto mieć odpowiednie obuwie.
Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami oraz pornografią. Zaleca się powściągliwość w publicznym okazywaniu uczuć.

Inne

Różnica czasu między Polską a Tajlandią wynosi zimą +11 godzin, latem +10 godzin.

W Papui napięcie w gniazdkach wynosi 240 V, a wtyczki do kontaktów mają płaskie bolce; są to wtyczki australijskie posiadające dodatkowy bolec uziemiający (typ I).

W kraju panuje konserwatywny styl ubierania i zachowania, dlatego należy uważać , by nie urazić nikogo wyzywającym strojem lub zachowaniem. Przed sfotografowaniem miejscowej ludności, a także miejsc kultu religijnego, należy zawsze uzyskać na to zgodę.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą długoletniego pozbawienia wolności.

Warto zobaczyć: Wycieczki i wyprawy do Papui Nowej Gwinei


Szukasz czegoś konkretnego?

test