Uzbekistan : wycieczki objazdowe, podróże, wyprawy : Ex Oriente Lux

Uzbekistan

Mówiąc o Azji Środkowej, mamy na myśli zabytki uzbeckich miast Buchara, Chiwa czy też Samarkanda, w której podziwiać można architektoniczną spuściznę rządów Timura Kulawego – zdobywcę tych terenów w XIII w. Nie bez znaczenia jest fakt, że region ten leży na Jedwabnym Szlaku, będącym już od III w p.n.e. drogą handlową łączącą Chiny z Bliskim Wschodem i Europą. Od starożytności żyzna ziemia przyciągała tu ludzi. Nad międzyrzecze Amu-darii i Syr-darii nadciągały rozmaite ludy, a wraz z nimi kultura grecka, perska, chińska, aż w końcu stepowa turecka.

Po rozpadzie ZSRR, od ponad 20 lat, miasta te znajdują się w granicach niepodległego Uzbekistanu. Na ulicach, obok języka rosyjskiego, znowu rozbrzmiewa uzbecki, tadżycki, turecki, chiński i perski. Bogactwo kolorów, zapachów, towarów z najróżniejszych stron świata jest świadectwem tęsknoty za czasami, w których dzisiejszy Uzbekistan był „sercem Azji Środkowej”, a dla wielu wręcz „centrum świata”.

Ten wyjątkowy kraj jest bez wątpienia godną polecenia atrakcją turystyczną, dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć wycieczki do Uzbekistanu. Wspólnie z Państwem odwiedzimy Taszkient – stolicę państwa, będącą jednocześnie jednym z największych miast Azji Środkowej, którego historia sięga II wieku p.n.e. Na turystów czeka w nim m.in. mauzoleum Abu Bakr – następcy Mahometa panującego w pierwszym wieku naszej ery, czy też pełna przepychu medresa Barak Khan jak i imponujący gmach medresy Kukeldasz, będącej największą szkołą koraniczną w Azji Środkowej.

Podróż do Uzbekistanu to także zwiedzanie innych interesujących miast takich jak: Samarkanda uznawana za perłę Jedwabnego Szlaku, gdzie w mauzoleum Gur-i Mir – kompleksie architektonicznym z przepiękną lazurową kopułą znajdują się grobowce Tamerlana, jego synów oraz wnuków, Chiwa – miasto „Tysiąca i jednego domu”, Szahrisabz, gdzie znajduje się czternastowieczny Pałac Biały oraz Meczet Kok Gumbaz czy też miasto Nurata, w którym stoi dumnie meczet Namazgah z X w., medresa Szejcha Hasana Nuriego oraz ruiny cytadeli pamiętające czasy Aleksandra Macedońskiego.

Uzbekistan dla turystów to nie tylko perły architektoniczne ale i oaza na pustyni Kara-kum,  lokalne klimatyczne bazary, bliskie natury noclegi w jurtach i wieczerze pod gołym niebem, relaks nad jeziorem pod szczytami Zarafszanu, trekking wzdłuż wąwozu Langar, spotkania z uzbeckimi pasterzami i góralami czy też występy ludowych pieśniarzy.

Miło nam poinformować, iż ofertę wycieczek do Azji Centralnej rozszerzyliśmy o Turkmenistan, Kirgistan, Chiny Zachodnie oraz Kazachstan w ramach programów „Perły Wschodu”, „Starożytnym szlakiem karawan” i „Przygoda w stepie”.

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?