Kirgistan

Klimat

Kirgistan i Tadżykistan
Niemal całą powierzchnię obu tych krajów zajmują góry, głównie Pamir i Tienszan. Zimy są tam bardzo surowe, natomiast lata upalne (w dolinach temperatury mogą dochodzić do 35 °C). Należy przygotować się na wysokie dobowe amplitudy temperatur. Oba kraje charakteryzuje wybitny kontynentalizm, który przejawia się w niewielkich rocznych wartościach opadowych, zwykle nie przekraczających 200 mm, które nieznacznie wzrastają w wysokich partiach gór (maksymalnie do 1000 – 1500 mm w zachodnim Pamirze i Tenszanie).

Ważnym składnikiem klimatu Tadżykistanu i Kirgistanu jest także bardzo wysoka liczba dni słonecznych w roku.

Zdrowie

W Turkmenistanie, Kirgistanie i Tadżykistanie szczepienia ochronne nie są wymagane, ale na pewno warto się zaszczepić przeciw WZW typu A i B oraz przeciw durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy (szczepienia mogą przydać się także w przyszłych podróżach). Warto zabrać ze sobą podręczną apteczkę: leki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Prosimy pamiętać o zabraniu leków, które zażywacie Państwo regularnie.

Z uwagi na wysokie temperatury i duże nasłonecznienie należy pamiętać o kremie z wysokim filtrem, nakryciu głowy i częstym nawadnianiu organizmu. Na miejscu zalecamy uważnie przestrzegać zasad higieny i pić wodę wyłącznie przegotowaną lub butelkową a zakupione produkty żywnościowe, np. owoce, dokładnie myć.

Służba zdrowia w krajach Azji Centralnej nie znajduje się na najwyższym poziomie. Opieka medyczna jest płatna. Ceny usług medycznych nie są wysokie (wizyta u lekarza to koszt ok. 30 USD).

Transport

Zależnie od przewoźnika i miasta docelowego loty do Azji Centralnej trwają od 8 do 18 godzin, zwykle realizowane są z przesiadką w Moskwie bądź Stambule.

Zakwaterowanie

Podczas katalogowych wycieczek proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* i 4*, w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką; noclegi w pensjonatach, hotelach turystycznych oraz jurtach (sanitariaty w osobnych budynkach).

Wyżywienie

Wyżywienie zależne jest od programu.

W kuchni Azji Centralnej dominują: ryż (plow) z dodatkami w postaci świeżych warzyw, jaka i mięsa (głównie baranina), pierożki nadziewane mięsem (manty), a także świeże chlebki, czyli popularne lepioszki. Jako przekąska doskonale sprawdzają się samsy – ciasto nadziewane mięsem lub farszem z dyni.

Szlagier kuchni tadżyckiej to kurtop – warzywa oraz chleb rozmiękczony w jogurtowym sosie. Warto również spróbować wszechobecnych szaszłyków, często podawanych z surową cebulą służącą jako zagryzka. Kuchnia Azji Centralnej nie jest może najbardziej urozmaicona na świecie, za to smaczna i pożywna.

Waluta

Walutą w Turkmenistanie jest manat (TMM); w Kirgistanie som (KGS); w Tadżykistanie somoni (TJS). Nie ma problemu z wymianą gotówki na miejscu, kantory są dostępne we wszystkich większych miastach. Najlepiej zabrać ze sobą dolary, choć z wymianą euro również nie powinno być problemów. Bankomaty znajdują się tylko w dużych miastach i mogą nie przyjmować polskich kart. W Turkmenistanie korzystanie z bankomatów jest praktycznie niemożliwe. Płatność kartą jest możliwa jedynie w dużych miastach (hotele i niektóre restauracje).

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością nie jest duże, Tadżykistan, Kirgistan i Turkmenistan to ogólnie kraje bezpieczne. Niemiej trzeba uważać na złodziei kieszonkowych. Należy bezwzględnie odmawiać przewożenia przez granicę jakichkolwiek przesyłek, gdyż jest to jeden ze sposobów przemytu narkotyków, których posiadanie jest prawnie zabronione i grozi karą wieloletniego pozbawienia wolności.

Ze względu na burzliwą historię regionu lepiej unikać poruszania tematów politycznych. Należy pamiętać, że są to kraje muzułmańskie, kobiety powinny unikać strojów podkreślających sylwetkę. Przypominamy tez o stosowaniu się do zaleceń pilota/przewodnika.

W Tadżykistanie zabronione jest fotografowanie obiektów wojskowych.

Inne

Różnica czasu między Polską a Tadżykistanem i Turkmenistanem: + 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym; między Polską a Kirgistanem +4 godziny;
Połączenia wykonywane do Azji Centralnej będą nas kosztować od ok. 8 zł/min. Przed wyjazdem sugerujemy zapoznać się z tabelą opłat u operatora, z którego usług korzystamy. W celu skorzystania z internetu najlepiej odwiedzić kafejkę internetową. Czasem internet jest również dostępny w hotelach. Na ogół łącza są o wiele wolniejsze od polskich.

Polskie wtyczki pasują do kontaktów (typ C i F). Napięcie wynosi od 220 – 240 V.

Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie, synagogi), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla nie muzułmanów.

Odkryj nasze wycieczki i podróże do Kirgistanu


Szukasz czegoś konkretnego?

test