Azerbejdżan

Szlak wycieczki „Kaukaski kalejdoskop” pozwala poznać miejsca najbardziej charakterystyczne dla azjatyckiego Azerbejdżanu, którego historia sięga IX w. p.n.e. W czasie wycieczki po Azerbejdżanie odwiedzamy Gobustan, słynący z niezwykłych, liczących tysiące lat rysunków naskalnych, świadczących o istnieniu w tym rejonie prehistorycznej cywilizacji, a dziś wpisanych na listę UNESCO, czy też z będących fenomenem natury wulkanów błotnych, których aktywność wiąże się z występowaniem w tych rejonach złóż ropy i gazu.

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe Artykuły Opinie

Azerbejdżan – Podróż do bram Orientu

Azerbejdżan, położony u bram Azji i Europy, to mistyczna perła Kaukazu, która kusi podróżnych swoją bogatą historią, zróżnicowanym krajobrazem i fascynującą kulturą. Od bujnych dolin po górskie szczyty, od starożytnych zabytków po nowoczesne metropolie – Azerbejdżan oferuje podróżnikom wyjątkowe doświadczenie pełne barw i uroku.

meczet w azerbejdzanie widok z zewnątrz wnętrze meczetu w azerbejdżanie

Azerbejdżan – wycieczka do stolicy barw

Rozpoczynając podróż od serca kraju, warto zanurzyć się w magicznym blasku Baku – stolicy Azerbejdżanu, znaną z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, gdzie nowoczesność miesza się z przeszłością. Nie bez powodu wśród mieszkańców Azerbejdżanu krąży powiedzenie „Baku i reszta” – piękna metropolia zachwyca architekturą, począwszy od urokliwych, wąskich uliczek, a skończywszy na imponujących zabytkach miasta. Obok meczetów, starych karawanserajów i pałaców szachów odnajdziemy też chlubę Azerów – pola naftowe. Niektóre z napotkanych instalacji wydobywczych być może pamiętają czasy młodego Cezarego Baryki.

Minaret w Azerbejdzanie mury zamku w baku

 

Azerbejdżan – wycieczka objazdowa w górskim klimacie

Następnie podążymy na zachód, przez jałowe doliny, z których każda zamieszkała jest przez inny naród kaukaskich górali. Zatrzymamy się w malowniczo położonym górskim miasteczku Szeki, będącym po Baku drugim miastem najczęściej odwiedzanym przez podróżników. To miasto, którego pierwsi osadnicy przybyli tu w VII wieku p.n.e., znane jest z twierdzy opisanej przez Lwa Tołstoja w jednej z jego nowel. W Szeki stoi Xan Sarayı – pałac chanów szekijskich, wybudowany w XVIII wieku, stał się letnią rezydencją ówczesnych władców. Jest to jeden z cenniejszych zabytków Azerbejdżanu, bogaty w przepiękne malowidła, wielobarwne witraże czy też płytki ceramiczne tworzące wyjątkowe wzory. W mieście tym znajduje się również karawanseraj z przepięknym dziedzińcem i uroczymi krużgankami, będący największym tego typu zakaukaskim budynkiem. W czasach, gdy przez te tereny prowadził Jedwabny Szlak, ów zajazd przyjmował karawany pełne cennych towarów, zapewniając handlarzom bezpieczny odpoczynek. Dziś to miejsce służy jako restauracja i hotel.

widok na kaukaz widok na górę naxcivę w azerbejdżanie

Podróż do Azerbejdżanu w otoczeniu przyrody

Wyruszając poza granice stolicy, podróżnicze serce Azerbejdżanu rozkwita w różnorodnych krajobrazach. Od malowniczych dolin Górnego Karabachu, gdzie zielone pagórki przemawiają do duszy, po pustynne obszary na południu kraju, gdzie złociste wydmy tańczą w rytm wiatru. Kaukaz oferuje niezwykłe kontrasty przyrodnicze, zapraszając do odkrywania uroków dziewiczej natury Azerbejdżanu. Wycieczki do tego kraju pozwalają na relaks w otoczeniu gęstych lasów, wodospadu Yeddi Goze oraz wspaniałego jeziora Nohur.

koń na skraju góry w azerbejdżanie widok na polanie na kaukazie

Kulinarne wycieczki – Azerbejdżan pełen smaku

Podróż do Azerbejdżanu to prawdziwa uczta dla podniebienia. Kuchnia tego kraju to harmonijna mieszanka śródziemnomorskich smaków, wpływów tureckich i perskich. Wprawdzie kawior i granatowe jabłka są tu symbolem, ale to aromatyczna kuchnia, bogata w przyprawy i świeże składniki, stanowi prawdziwe wyzwanie dla smakoszy. Lokalne restauracje w Baku oferują autentyczne doznania kulinarne, wprowadzając w świat tradycyjnych potraw, takich jak dolma, plov czy kebaby.

słoneczka uliczka w azerbejdżanie w tle schody i miejscowe rośliny zamek w azerbejdzanie

Azerbejdżan – podróże do świata kontrastów

Azerbejdżan to kraina, która zachwyca swoimi kontrastami – od ultranowoczesnych wieżowców Baku po urokliwe starożytne miasta. Wycieczka do tego fascynującego kraju to nie tylko odkrywanie niezwykłych miejsc, ale również podążanie za barwnym pulsowaniem życia, które sprawia, że Azerbejdżan staje się unikatowym klejnotem Kaukazu. Podążając za naszymi podróżnikami z ExOrienteLux każdy ma szansę poznać inną stronę Azerbejdżanu. Wycieczki organizowane są z myślą o osobach, które chętnie podążają nieutartymi ścieżkami i chcą zbliżyć się do tradycji i kultury kraju.
Wyprawa do Azerbejdżanu nie kończy ekscytującej wycieczki „Kaukaski kalejdoskop”, a jedynie jest jej częścią, bo oto następnego dnia czeka już na nas Gruzja

biały budynek w azerbejdzanie na tle trawy mury zamku w baku azerbejdżan stary,przydrożny meczet szeki w azerbejdżanie

photo by gazelle88t, Decado, Makalu,Maxxja, mostafa_meraji, raandree, ilkinqazi, pozziss, gbella, WikiImages, Elkhan_Tahirzada

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Azerbejdżan

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?

test