Azerbejdżan : wycieczki objazdowe, podróże, wyprawy : Ex Oriente Lux

Azerbejdżan

Szlak wycieczki „Kaukaski kalejdoskop” pozwala poznać miejsca najbardziej charakterystyczne dla azjatyckiego Azerbejdżanu, którego historia sięga IX w. p.n.e.

W czasie wycieczki po Azerbejdżanie odwiedzamy Gobustan, słynący z niezwykłych, liczących tysiące lat rysunków naskalnych, świadczących o istnieniu w tym rejonie prehistorycznej cywilizacji, a dziś wpisanych na listę UNESCO, czy też z będących fenomenem natury wulkanów błotnych, których aktywność wiąże się z występowaniem w tych rejonach złóż ropy i gazu.

Zwiedzimy również Baku – stolicę kraju, znaną z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, gdzie nowoczesność miesza się z przeszłością. Nie bez powodu wśród mieszkańców Azerbejdżanu krąży powiedzenie „Baku i reszta” – piękna metropolia zachwyca architekturą, począwszy od urokliwych, wąskich uliczek, a skończywszy na imponujących zabytkach miasta. Obok meczetów, starych karawanserajów i pałaców szachów odnajdziemy też chlubę Azerów – pola naftowe. Niektóre z napotkanych instalacji wydobywczych być może pamiętają czasy młodego Cezarego Baryki.

 

Następnie podążymy na zachód, przez jałowe doliny, z których każda zamieszkała jest przez inny naród kaukaskich górali. Zatrzymamy się w malowniczo położonym górskim miasteczku Szeki, będącym po Baku drugim miastem najczęściej odwiedzanym przez podróżników. To miasto, którego pierwsi osadnicy przybyli tu w VII wieku p.n.e., znane jest z twierdzy opisanej przez Lwa Tołstoja w jednej z jego nowel. W Szeki stoi Xan Sarayı – pałac chanów szekijskich, wybudowany w XVIII wieku, stał się letnią rezydencją ówczesnych władców. Jest to jeden z cenniejszych zabytków Azerbejdżanu, bogaty w przepiękne malowidła, wielobarwne witraże czy też płytki ceramiczne tworzące wyjątkowe wzory. W mieście tym znajduje się również karawanseraj z przepięknym dziedzińcem i uroczymi krużgankami, będący największym tego typu zakaukaskim budynkiem. W czasach, gdy przez te tereny prowadził Jedwabny Szlak, ów zajazd przyjmował karawany pełne cennych towarów, zapewniając handlarzom bezpieczny odpoczynek. Dziś to miejsce służy jako restauracja i hotel.

Wyprawa do Azerbejdżanu nie kończy ekscytującej wycieczki „Kaukaski kalejdoskop”, a jedynie jest jej częścią, bo oto następnego dnia czeka już na nas Gruzja…

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?

Centrum Ustawień Prywatności

Analityka

Wykorzystujemy cookies do śledzenia statystyk strony, takich jak liczba osób odwiedzających, rodzaj systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej wykorzystywanej do przeglądania strony, czas spędzony na stronie, odwiedzone podstrony etc. Korzystamy w tym zakresie z Google Analytics, co wiąże się z wykorzystaniem plików cookies firmy Google LLC.

_ga,_gid