Azerbejdżan

Szlak wycieczki „Kaukaski kalejdoskop” pozwala poznać miejsca najbardziej charakterystyczne dla azjatyckiego Azerbejdżanu, którego historia sięga IX w. p.n.e.

W czasie wycieczki po Azerbejdżanie odwiedzamy Gobustan, słynący z niezwykłych, liczących tysiące lat rysunków naskalnych, świadczących o istnieniu w tym rejonie prehistorycznej cywilizacji, a dziś wpisanych na listę UNESCO, czy też z będących fenomenem natury wulkanów błotnych, których aktywność wiąże się z występowaniem w tych rejonach złóż ropy i gazu.

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe Artykuły Opinie

Azerbejdżan – podróż do bram Orientu

Podczas podróży do Azerbejdżanu zwiedzimy również Baku – stolicę kraju, znaną z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, gdzie nowoczesność miesza się z przeszłością. Nie bez powodu wśród mieszkańców Azerbejdżanu krąży powiedzenie „Baku i reszta” – piękna metropolia zachwyca architekturą, począwszy od urokliwych, wąskich uliczek, a skończywszy na imponujących zabytkach miasta. Obok meczetów, starych karawanserajów i pałaców szachów odnajdziemy też chlubę Azerów – pola naftowe. Niektóre z napotkanych instalacji wydobywczych być może pamiętają czasy młodego Cezarego Baryki.

Następnie podążymy na zachód, przez jałowe doliny, z których każda zamieszkała jest przez inny naród kaukaskich górali. Zatrzymamy się w malowniczo położonym górskim miasteczku Szeki, będącym po Baku drugim miastem najczęściej odwiedzanym przez podróżników. To miasto, którego pierwsi osadnicy przybyli tu w VII wieku p.n.e., znane jest z twierdzy opisanej przez Lwa Tołstoja w jednej z jego nowel. W Szeki stoi Xan Sarayı – pałac chanów szekijskich, wybudowany w XVIII wieku, stał się letnią rezydencją ówczesnych władców. Jest to jeden z cenniejszych zabytków Azerbejdżanu, bogaty w przepiękne malowidła, wielobarwne witraże czy też płytki ceramiczne tworzące wyjątkowe wzory. W mieście tym znajduje się również karawanseraj z przepięknym dziedzińcem i uroczymi krużgankami, będący największym tego typu zakaukaskim budynkiem. W czasach, gdy przez te tereny prowadził Jedwabny Szlak, ów zajazd przyjmował karawany pełne cennych towarów, zapewniając handlarzom bezpieczny odpoczynek. Dziś to miejsce służy jako restauracja i hotel.

Wyprawa do Azerbejdżanu nie kończy ekscytującej wycieczki „Kaukaski kalejdoskop”, a jedynie jest jej częścią, bo oto następnego dnia czeka już na nas Gruzja

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Azerbejdżan

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?