Bhutan

Inne

Różnica czasu miedzy Polską a Nepalem w okresie letnim wynosi +3 godziny i 45 minut, między Bhutanem +4 godz.

Palenie tytoniu w Bhutanie jest niemile widziane, zakazane jest  w klasztorach i miejscach publicznych.

W Nepalu i Bhutanie napięcie w gniazdkach wynosi 230V. Do gniazdek w obu krajach pasują polskie wtyczki z dwoma lub trzema bolcami. Zdarzają się jednak gniazdka, do których pasują wtyczki z płaskimi bolcami, warto więc zaopatrzyć się w tzw. adapter.

Poznaj nasze wycieczki i podróże do Bhutanu

Bezpieczeństwo

Nepal jest krajem bezpiecznym, trzeba jedynie uważać na ulicznych drobnych złodziei i naciągaczy.

O Bhutanie ze względu na bardzo niską przestępczość, mówi się że jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie.

Waluta

Nepalu obowiązującą walutą jest rupia nepalska (NPR). Pieniądze można wymienić na lotnisku, w bankach, czy też w licznych kantorach. W większych miastach nie ma problemu  z wypłaceniem pieniędzy z bankomatu, w dużych sklepach można płacić kartą.

Walutą Bhutanu jest ngultrum (NU), jej kurs jest ściśle związany z kursem rupii indyjskich, którymi również można  płacić. Pieniądze można wymieniać na lotnisku, w bankach i kantorach. Karty płatnicze poza kilkoma sklepami nie są przyjmowane. W większych hotelach i sklepach można płacić dolarami albo euro. Nie ma możliwości wypłacania pieniędzy z bankomatów.

Wyżywienie

W hotelach śniadania serwowane są w postaci stołu szwedzkiego oferującego potrawy kontynentalne i lokalne. Pozostałe posiłki będziemy spożywać w lokalnych restauracjach i barach, gdzie będziemy mieli okazję spróbować miejscowych specjałów. Kuchnia nepalska – w naprawdę przepyszny sposób przygotowywane warzywa i mięso (z wyjątkiem wieprzowiny), z dodatkiem ryżu lub wypiekanych placków. Najbardziej charakterystyczne danie to dal bhat – ryż z warzywami i zupą z soczewicy. Kuchnia bhutańska – proste, smaczne jedzenie, składające się z warzyw, mięsa i czerwonego ryżu. Spróbować można będzie również dań z kuchni tybetańskiej: pierogów momo, czy serów z mleka jaczycy).

Zakwaterowanie

Podczas pobytu proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* i 4*  w pokojach 2-osobowych twin (z 2 osobnymi łóżkami).

Transport

Pierwszy etap podróży to przelot przez jeden z europejskich portów lotniczych do Delhi (10 – 11 godzin), drugi etap to przelot do stolicy Nepalu – Kathmandu (ok. 2 godzin).

Drugi wariant podróży to przelot z przesiadką  w Katarze (lot na całej trasie to ok.12 – 18 godzin).

Po Nepalu będziemy poruszać się busami albo jeepami w zależności od terenu, ale również na słoniu albo łodzią. Kolejny etap to lot z Kathmandu do Paro, stolicy Bhutanu (ok. 1,5 godziny).

Po Bhutanie poruszać się będziemy samochodami terenowymi.

Zdrowie

W  tych krajach szczepienia ochronne nie są wymagane, ale na pewno warto się zaszczepić przeciw WZW typu A i B, oraz przeciw durowi brzusznemu i tężcowi. Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny.  Trzeba uważać na to, by pić jedynie wodę przegotowaną albo butelkową, zachować ostrożność kupując jedzenie w przydrożnych kramach i na targach. Świeże owoce należy myć i obierać ze skórki. Warto mieć ze sobą środki odstraszające komary.

Dobrze zabrać ze sobą podręczną apteczkę: środki przeciwbólowe (aspirynę), dezynfekujące,  tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce i odwodnieniu. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Prosimy nie zapominać o lekach, które musicie Państwo przyjmować.

Koniecznie trzeba ze sobą zabrać krem z filtrem i nakrycie głowy.

Klimat

Kraje otoczone pasmem Himalajów, o bardzo zróżnicowanym klimacie. Znaleźć tu można  tropiki i nie topniejący śnieg na szczytach gór. Latem występuje monsun z dużymi opadami deszczu. Zimą bywa wyraźnie chłodniej, niekiedy z obfitymi opadami śniegu.

W Nepalu w terminach naszych wycieczek można podziewać się następujących temperatur:

maj 26/17C ( średnia max/min), wrzesień 26/19 C, październik 23/15C

W Bhutanie w terminach naszych wycieczek można podziewać się następujących temperatur:

maj 25/16 C ( średnia max/min), wrzesień 23/15 C, październik 21/11C

Podczas wyprawy będziemy przebywać na maksymalnej wysokości 3.000 m n.p.m. Nie jest to wysokość, która mogłaby sprawiać jakieś szczególne problemy zdrowotne. Zalecamy jednak zawsze mieć ze sobą butelkę z wodą i wypijać nawet ok. 2 l wody dziennie. Zapobiegnie to odwodnieniu organizmu i pomoże zachować dobre samopoczucie, tak by nam pozostało jedynie cieszyć się wysokogórskimi widokami. Osobom cierpiącym na nadciśnienie oraz kłopoty z układem krążenia  przed wyjazdem zalecamy także konsultację z lekarzem w celu sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia oraz ewentualnego zalecenia odpowiednich medykamentów.


Szukasz czegoś konkretnego?

test