Armenia

Co wiemy o Armenii? Chyba niewiele. Bogactwo historyczne i kulturowe tego małego kraju przyprawia o zawrót głowy. Wystarczy wspomnieć, że Urartu – pierwsze królestwo w tym regionie posiadające silną pozycję wśród starożytnych państw Bliskiego Wschodu, miało swoje początki aż 900 lat p.n.e. Jeden z wykonanych wówczas kanałów nawadniających jest do dziś używany w Erywaniu, stolicy Armenii, będącej jednocześnie największym miastem tego kraju i jednym z najstarszych na świecie.

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe Opinie

Wyprawy do Armenii to niepowtarzalna okazja, aby poznać perły Kaukazu, m.in. Erywan – stolicę, średniowieczne monastyry wybudowane w górach, a także różnorodność kulturową. Zapraszamy na wyjątkowe wakacje w Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji. W trakcie wycieczki na słoneczne Zakaukazie zachwycimy się malowniczym krajobrazem, spotkamy się też z różnymi ludźmi, językami i tradycjami.

Erywan – wycieczka do stolicy Armenii

W trakcie wycieczki do Armenii nie może zabraknąć zwiedzania stolicy, czyli gwarnego, barwnego i tryskającego życiem miasta położonego w półpustynnym gorącym klimacie. Można z niego dostrzec wierzchołek narodowej góry Ormian – Ararat, która dla wielu jest też legendarnym miejscem spoczynku Arki Noego.

W Erewaniu łączącym egzotykę z kulturą europejską poczujemy wschodnie klimaty, zaobserwujemy, jak wykonuje się dywany, a także zasmakujemy w ormiańskich potrawach. Nie zabraknie też zwiedzania – np. Pomnika Ofiar Ludobójstwa. Poza tym będziemy też podziwiać wspaniałe krajobrazy z punktu widokowego, gdyż wyprawy do Armenii słyną ze wspaniałych widoków.

To jednak nie wszystko, gdyż przygotowaliśmy wspaniałą niespodziankę – czeka na wizyta w legendarnej fabryce koniaku Ararat, gdzie skosztujemy różnych trunków.

Armenia - podróże Wycieczka objzdowa do Armenii Podróż do Armenii. Festiwal w Armenii

Eczmiadzyn – religijna stolica Armenii

Z Erywania niedaleko jest do Eczmiadzynu – duchowej stolicy Armenii, świętego miejsca pielgrzymek wiernych Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz całej diaspory ormiańskiej rozrzuconej po świecie. Znajduje się tutaj najstarsza i najważniejsza katedra ormiańska. Wielu turystów wybiera się w podróż do Armenii właśnie po to, aby dotrzeć tutaj.

W mieście tym, zwanym także armeńskim Watykanem, znajduje się zespół kościelny obejmujący rezydencję zwierzchnika kościoła ormiańskiego, siedzibę synodu, akademię teologiczną, bibliotekę, cele mnichów i budynki pomocnicze. Jednak sercem tego kompleksu jest katedra uznana za najważniejszą i najstarszą świątynię ormiańską – jej budowę rozpoczęto w 301 roku!

Zabytki Armenii

Wycieczka objazdowa po Armenii pozwoli też poznać wielowiekową spuściznę kulturową, dzięki zwiedzeniu zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas naszej wyprawy ujrzymy m.in. skalne klasztory w Gegard, X-wieczny kompleks klasztorny w Sanahin – zbudowany jeszcze za panowania króla Aszota III – uchodzący za arcydzieło średniowiecznej sztuki architektonicznej, a ponadto równie wiekowy kompleks klasztorny w Haghpat.

Wybierzemy się także na wycieczkę do Garni, gdzie zwiedzimy zabytkową świątynię – wraz z cytadelą stanowi ona wspaniały przykład zabytku z czasów helleńskich. W Gegard zaś będziemy podziwiać wykuty w skale klasztor otoczony górami, który widnieje na cenionej liście UNESCO. Na uwagę zasługuje też imponujący klasztor Chor Wirap. Stąd zaś roztacza się widok na biblijną górę Ararat.

Góry w Armenii. Wycieczki po Armenii Wycieczka po zabytkach Armenii Wycieczka objazdowa po Armenii

Gościnność mieszkańców i wyjątkowa kuchnia

Podróże do Armenii pozwalają także poznać tamtejszą społeczność. Mieszkańcy tego kraju są wyjątkowo gościnni i życzliwi dla obcych, także turystów. Nic dziwnego, że słyną jako osoby o wielkich sercach! Chętnie się dzielą i zapraszają w gościnę, częstując swoimi najlepszymi daniami…

Armenia to także wspaniała kuchnia, którą będziemy mogli rozkoszować się w czasie naszej wycieczki. Na armeńskim stole króluje urozmaicone menu – począwszy od mięs, poprzez warzywa i owoce dojrzewające w armeńskim słońcu podawane w różnych postaciach, a skończywszy na wyjątkowym pieczywie. Nie zabraknie oczywiście okazji do degustacji lokalnego wina i znanego na całym świecie ormiańskiego koniaku.

Wyprawa do Armenii to cała moc pozytywnych wrażeń!

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Armenia

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?