Armenia

Co wiemy o Armenii? Chyba niewiele. Bogactwo historyczne i kulturowe tego małego kraju przyprawia o zawrót głowy. Wystarczy wspomnieć, że Urartu – pierwsze królestwo w tym regionie posiadające silną pozycję wśród starożytnych państw Bliskiego Wschodu, miało swoje początki aż 900 lat p.n.e. Jeden z wykonanych wówczas kanałów nawadniających jest do dziś używany w Erywaniu, stolicy Armenii, będącej jednocześnie największym miastem tego kraju i jednym z najstarszych na świecie.

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe Opinie

Wyprawy do Armenii to niepowtarzalna okazja, aby poznać perły Kaukazu, m.in. Erywan – stolicę, średniowieczne monastyry wybudowane w górach, a także różnorodność kulturową. Zapraszamy na wyjątkowe wakacje w Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji. W trakcie wycieczki na słoneczne Zakaukazie zachwycimy się malowniczym krajobrazem, spotkamy się też z różnymi ludźmi, językami i tradycjami.

Wycieczka do Armenii pełna wrażeń

Erywań –  serce Armenii

W trakcie wycieczki do Armenii nie może zabraknąć zwiedzania stolicy, czyli gwarnego, barwnego i tryskającego życiem miasta położonego w półpustynnym gorącym klimacie. Erywań, znany także jako „Różowe Miasto” ze względu na charakterystyczną architekturę z różowego tufu, oferuje niezliczone atrakcje kulturowe i historyczne. Warto zwiedzić tamtejsze muzea, takie jak Narodowe Muzeum Historii Armenii, które przechowuje artefakty świadczące o bogatej historii kraju. Miasto zachwyca również swoimi malowniczymi uliczkami, kawiarniami i parkami, takimi jak Park Zwycięstwa, oferującym piękne widoki na miasto i okolice. Stolica jest również centrum życia nocnego Armenii, z licznymi klubami i barami, które tętnią życiem do późnych godzin nocnych.

Z Erywania można dostrzec wierzchołek narodowej góry Ormian – Ararat, który dla wielu jest też legendarnym miejscem spoczynku Arki Noego.

W Erewaniu łączącym egzotykę z kulturą europejską poczujemy wschodnie klimaty, zaobserwujemy, jak wykonuje się dywany, a także zasmakujemy w ormiańskich potrawach. Nie zabraknie też zwiedzania – np. Pomnika Ofiar Ludobójstwa. Poza tym będziemy też podziwiać wspaniałe krajobrazy z punktu widokowego, gdyż wyprawy do Armenii słyną ze wspaniałych widoków.

To jednak nie wszystko, gdyż przygotowaliśmy wspaniałą niespodziankę – czeka na wizyta w legendarnej fabryce koniaku Ararat, gdzie skosztujemy różnych trunków.

Armenia - podróże Wycieczka objzdowa do Armenii Podróż do Armenii. Festiwal w Armenii

Eczmiadzyn – religijna stolica Armenii

Z Erywania niedaleko jest do Eczmiadzynu – duchowej stolicy Armenii, świętego miejsca pielgrzymek wiernych Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz całej diaspory ormiańskiej rozrzuconej po świecie. Znajduje się tutaj najstarsza i najważniejsza katedra ormiańska. Wielu turystów wybiera się w podróż do Armenii właśnie po to, aby dotrzeć tutaj.

W mieście tym, zwanym także armeńskim Watykanem, znajduje się zespół kościelny obejmujący rezydencję zwierzchnika kościoła ormiańskiego, siedzibę synodu, akademię teologiczną, bibliotekę, cele mnichów i budynki pomocnicze. Jednak sercem tego kompleksu jest katedra uznana za najważniejszą i najstarszą świątynię ormiańską – jej budowę rozpoczęto w 301 roku!

Wycieczka objazdowa po zabytkach Armenii

Wycieczka objazdowa po Armenii pozwoli też poznać wielowiekową spuściznę kulturową, dzięki zwiedzeniu zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas naszej wyprawy ujrzymy m.in. skalne klasztory w Gegard, X-wieczny kompleks klasztorny w Sanahin – zbudowany jeszcze za panowania króla Aszota III – uchodzący za arcydzieło średniowiecznej sztuki architektonicznej, a ponadto równie wiekowy kompleks klasztorny w Haghpat.

Wybierzemy się także na wycieczkę do Garni, gdzie zwiedzimy zabytkową świątynię – wraz z cytadelą stanowi ona wspaniały przykład zabytku z czasów helleńskich. W Gegard zaś będziemy podziwiać wykuty w skale klasztor otoczony górami, który widnieje na cenionej liście UNESCO. Na uwagę zasługuje też imponujący klasztor Chor Wirap. Stąd zaś roztacza się widok na biblijną górę Ararat.

Góry w Armenii. Wycieczki po Armenii Wycieczka po zabytkach Armenii Wycieczka objazdowa po Armenii

Poznaj gościnność mieszkańców i wyjątkową kuchnię armeńską

Podróże do Armenii pozwalają także poznać tamtejszą społeczność. Mieszkańcy tego kraju są wyjątkowo gościnni i życzliwi dla obcych, także turystów. Nic dziwnego, że słyną jako osoby o wielkich sercach! Chętnie się dzielą i zapraszają w gościnę, częstując swoimi najlepszymi daniami. Ta niespotykana gościnność tworzy niezapomniane wspomnienia i pozwala głębiej zrozumieć lokalną kulturę. Spotkania z mieszkańcami, ich opowieści i tradycje, stanowią nieodłączną część podróży i pozostawiają trwałe wrażenie w sercach podróżników.

Armenia to także wspaniała kuchnia, którą będziemy mogli rozkoszować się w czasie naszej wycieczki. Na armeńskim stole króluje urozmaicone menu – począwszy od mięs, poprzez warzywa i owoce dojrzewające w armeńskim słońcu podawane w różnych postaciach, a skończywszy na wyjątkowym pieczywie. Nie zabraknie oczywiście okazji do degustacji lokalnego wina i znanego na całym świecie ormiańskiego koniaku. Każdy posiłek w Armenii to nie tylko uczta dla podniebienia, ale także okazja do nauki o bogatej historii i tradycjach tego kraju. Smaki i aromaty armeńskich potraw, połączone z ciepłem i serdecznością mieszkańców, sprawiają, że każda wizyta w tym kraju jest niezapomnianym doświadczeniem.

Wyprawa do Armenii to moc pozytywnych wrażeń! 

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Armenia

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?

test