Armenia : wycieczki objazdowe, podróże, wyprawy : Ex Oriente Lux

Armenia

Co wiemy o Armenii? Chyba niewiele. Bogactwo historyczne i kulturowe tego małego kraju przyprawia o zawrót głowy. Wystarczy wspomnieć, że Urartu  – pierwsze królestwo w tym regionie, posiadające silną pozycję wśród starożytnych państw Bliskiego Wschodu, miało swoje początki aż 900 lat p.n.e. Jeden z wykonanych wówczas kanałów nawadniających jest do dziś używany w Erywaniu, stolicy Armenii, będącej jednocześnie największym miastem tego kraju i jednym z najstarszych miast na świecie.

W trakcie wycieczki do Armenii „Kaukaski kalejdoskop” nie może więc zabraknąć zwiedzania stolicy: gwarnego, tryskającym życiem miasta położonego w półpustynnym, gorącym klimacie, skąd wypatrzeć można wierzchołek narodowej góry Ormian – Ararat, która dla wielu jest też legendarnym miejscem spoczynku Arki Noego. W Erewaniu łączącym egzotykę z kulturą europejską poczujemy wschodnie klimaty, obejrzymy jak wykonuje się dywany oraz zasmakujemy w ormiańskich potrawach.

 

Z Erywania niedaleko jest do Eczmiadzynu – duchowej stolicy Armenii, świętego miejsca pielgrzymek wiernych Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego oraz całej diaspory ormiańskiej rozrzuconej po świecie. Miasto to, zwane armeńskim Watykanem, znajduje się zespół kościelny, w skład którego wchodzi rezydencja zwierzchnika kościoła ormiańskiego, siedziba synodu, akademia teologiczna, biblioteka, cele mnichów i budynki pomocnicze. Jednak sercem tego kompleksu jest katedra, uznana za najważniejszą i najstarszą świątynię ormiańską, której budowę rozpoczęto w 301 r.

Wycieczka objazdowa po Armenii pozwoli też poznać wielowiekową spuściznę kulturową, dzięki zwiedzeniu zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, takich jak skalne klasztory w Gegard, X-wieczny kompleks klasztorny w Sanahin zbudowany za panowania króla Aszota III, który uchodzi za arcydzieło średniowiecznej sztuki architektonicznej czy też  równie wiekowy kompleks klasztorny w Haghpat.  

Podróże do Armenii pozwalają także poznać tamtejszą społeczność. Mieszkańcy tego kraju są szalenie gościnni i życzliwi dla obcych. Armenia to też wspaniała kuchnia, którą będziemy mogli rozkoszować się w czasie wycieczki. Na armeńskim stole króluje urozmaicone menu, od mięs począwszy, poprzez warzywa i owoce dojrzewające w armeńskim słońcu podawane w różnych postaciach, a skończywszy na wyjątkowym pieczywie. Nie zabraknie oczywiście okazji do degustacji lokalnego wina i znanego na całym świecie ormiańskiego koniaku. Słowem, wyprawa do Armenii to pozytywnych wrażeń cała moc!

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?