Izrael

Klimat

Izrael i Jordania leżą w czterech strefach klimatycznych: śródziemnomorskiej, podzwrotnikowej śródziemnomorskiej, podzwrotnikowej kontynentalnej i zwrotnikowej suchej. W zależności od regionu średnie roczne sumy opadów wahają się między 50 mm (południowa i wschodnia Jordania oraz południowy Izrael) a 800 mm (północno-wschodnia Jordania oraz śródziemnomorskie wybrzeże Izraela). W obu krajach w porze letniej jest gorąco, średnio ok. 30 stopni, w Jordanii temperatury mogą dochodzić nawet do 50 stopni Celsjusza. Zimą temperatury spadają do 8-10 stopni, na terenach pustynnych stanowiących większość terenów mogą pojawić się przymrozki.

Zdrowie

W Izraelu i Jordanii szczepienia ochronne nie są wymagane, ale na pewno warto się zaszczepić przeciw WZW typu A i B oraz przeciw durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy.

Warto zabrać ze sobą podręczną apteczkę: leki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Prosimy pamiętać o zabraniu leków, które zażywacie Państwo regularnie.

Ze względu na WYSOKIE temperatury należy pamiętać o kremie z filtrem, nakryciu głowy i częstym nawadnianiu organizmu. Na miejscu zalecamy uważnie przestrzegać zasad higieny i pić wodę wyłącznie przegotowaną lub butelkową a zakupione produkty żywnościowe, np. owoce, dokładnie myć.

Służba zdrowia w Jordanii oraz Izraelu, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, znajduje się na wysokim poziomie. Wizyta u lekarza kosztuje: w Jordanii ok. 20 – 30 USD, natomiast w Izraelu do 200 USD. Należy o tym pamiętać, gdyż ubezpieczyciel zwykle wypłaca pieniądze za wizytę dopiero po powrocie, wpierw należy samodzielnie uregulować rachunek.

Transport

W obu proponowanych przez nas wycieczkach katalogowych (Izrael i Izrael z Jordanią) korzystamy z połączenia Warszawa – Tel Awiw – Warszawa. Lot z/do Tel Awiwu trwa ok. 4 godziny. Obecnie LOT rozszerzył siatkę połączeń i przeloty do Tel Awiwu oferowane są z kilku miast w Polsce, często w promocyjnych cenach.

W przypadku szytej na miarę wyprawy do Jordanii skorzystamy z połączenia Warszawa – Amman – Warszawa. Lot z/do Ammanu, zależnie od przewoźnika, trwa od 8 do 12 godzin (brak połączeń bezpośrednich).

Na miejscu korzystać będziemy z klimatyzowanego samochodu lub minibusa.

Zakwaterowanie

Podczas katalogowej wycieczek katalogowych proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3*, w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką; podczas wycieczki na pustynię Wadi Rum proponujemy nocleg w obozowisku.

Wyżywienie

W przypadku wycieczek katalogowych oferujemy Państwu dwa posiłki, śniadanie i obiady lub kolacje.

Zarówno kuchnia żydowska, jak i jordańską są do siebie dosyć podobne, występują oczywiście naturalne różnice, choćby ze względu na spożywane rodzaje mięsa. Obie jednak są mieszaniną kuchni śródziemnomorskiej, tureckiej i arabskiej. Na stołach królują falafele, chlebki pita, hummus, pasty warzywne, bakłażany pod każdą postacią i pyszne kebaby we wszelkich wariacjach.

Waluta

Walutą obowiązującą w Izraelu są szekle, natomiast w Jordanii dinary jordańskie.
Nie ma problemu z wymianą pieniędzy, najlepiej być wyposażonym w euro lub dolary. Pieniądze można wymieniać w bankach i kantorach oraz na lotnisku (poza lotniskiem zwykle kurs jest nieco lepszy). W wielu miejscach istnieje możliwość płatności kartą kredytową lub debetową. Może natomiast pojawić się problem z wypłata pieniędzy z bankomatu, zdarza się, że karty z chipem nie są akceptowane przez miejscowe bankomaty.

Ceny artykułów spożywczych w Izraelu są nawet kilkakrotnie wyższe od polskich.

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczości nie jest szczególnie duże. Oba kraje są przyjazne turystkom, niemniej trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. W miejscach turystycznych, szczególnie w Ejlacie, Ammanie i Jerozolimie zdarzają się kradzieże kieszonkowe oraz próby wyrywania torebek.

Mieszkańcy obu krajów są mocno uduchowieni i niezachowanie szacunku w kwestiach religijnych może stanowić potencjalne zarzewie konfliktu. Przypominamy też o stosowaniu się do zaleceń pilota/przewodnika.

Inne

W Jordanii należy zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie miejscowych norm zachowania. Dotyczy to przede wszystkim szacunku dla obyczajów i muzułmańskich norm religijnych oraz stosunku do kobiet. Niedopuszczalne jest np. całowanie się w miejscu publicznym, pokazywanie się w zbyt skąpym stroju, zwłaszcza w sąsiedztwie miejsc modlitwy. W okresie ramadanu należy unikać spożywania posiłków i palenia tytoniu w miejscach publicznych.

Izrael jest krajem wielu religii, choć dominuje judaizm. Normy zwyczajowe nakazują respektowanie odmiennych rytuałów i sposobów zachowania. Nie należy manifestowaæ swojej odmienności, szczególnie w czasie świąt religijnych. Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni być odpowiednio ubrani (długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy, pełne buty, mężczyźni – nakrycie głowy).

Poruszanie się samochodem w tych rejonach w czasie szabatu i świąt żydowskich jest zabronione. Nie należy również odwiedzać miejsc kultu, jeśli nie godzą się na to uczestnicy uroczystości religijnych ani też fotografować tych osób bez ich zgody. Podobne zasady dotyczą zachowania w miejscach kultu innych religii.

Uwaga, udając się do wielu krajów muzułmańskich (z wyłączeniem Jordanii) należy liczyć się z odmową wjazdu, jeśli w paszporcie znajduje się pieczątka poświadczająca pobyt w Izraelu. Obecnie służby graniczne Izraela nie stemplują paszportów, tylko wręczają oddzielne druki poświadczające wjazd i wyjazd z kraju.

Odkryj nasze wycieczki i podróże do Izraela


Szukasz czegoś konkretnego?

test