Polska

Zamknięte granice, wstrzymane loty, przymusowa kwarantanna. W dobie epidemii, kiedy nasze wakacyjne plany w każdej chwili mogą lec w gruzach, myśl o dalekich podróżach zamiast ekscytacji coraz częściej wzbudza w nas stres i niepewność. Jednak czy aby na pewno musimy pokonać kilka tysięcy kilometrów, żeby móc odkrywać piękno otaczającego nas świata?

Zapraszamy w Polskę, a konkretnie do… Puszczy Białowieskiej! Na sposób Ex Oriente Lux – w małej rodzinno-przyjacielskiej grupie, luźnej atmosferze, z bogatym programem oraz kompetentnym i zawsze uczynnym przewodnikiem (w tej roli Mikołaj we własnej osobie 😊).

Mikołaj - przewodnik Ex Oriente Lux

Atrakcje turystyczne Polski

Egzotyczne wyprawy są niezwykle kuszące, jednak coraz więcej Polaków odkrywa, że wakacje w naszym kraju mogą być równie ciekawym sposobem na spędzenie wymarzonego urlopu. Polska to nie tylko Wawel, zakopiańskie Krupówki, czy nadbałtyckie kurorty, ale kraina bogata w atrakcje przyrodnicze i niezliczoną ilość zabytków. Wiele niesamowitych miejsc jest oddalonych od nas zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów i choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, przepis na udany urlop mamy wręcz na wyciągnięcie ręki.

Wycieczki po Polsce to z jednej strony alternatywna forma spędzenia czasu w okresie pandemii, a z drugiej przedsmak tego, co Ex Oriente Lux ma najlepszego do zaproponowania w swojej ofercie wycieczek zagranicznych. Od teraz możecie wspólnie z nami odkrywać piękno i uroki naszej Ojczyzny.

Parki narodowe w Polsce

Na terenie naszego kraju znajdują się 23 parki narodowe. Są to tereny objęte ochroną prawną, wyjątkowo wartościowe pod względem przyrodniczym, kulturowym, krajobrazowym i naukowym. Polska przyroda jest na tyle różnorodna, że każdy park posiada unikalne cechy. Odkrywanie ich może być zatem inspirującym i nietuzinkowym doświadczeniem.

Białowieski Park Narodowy to jeden z pierwszych parków narodowych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Założony w 1921 roku już w 1979 trafił na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największymi atrakcjami parku są: las naturalny objęty obszarem ochrony ścisłej, Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego. Symbolem parku jest żubr, a siedzibą Białowieża. Powierzchnia parku zajmuje 105,17 km2. Tereny chronione obejmują m.in. najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie lasu naturalnego o cechach pierwotnych.

Sprawdź naszą ofertę: wycieczki do Białowieży z przewodnikiem

Bory Tucholskie Żubry w Białowieskim Parku Narodowym

Wyprawy w polskie góry

Polskie góry to jedne z najpopularniejszych wakacyjnych destynacji wśród Polaków. Nasz kraj swoim obszarem obejmuje fragmenty trzech łańcuchów górskich: najstarsze i najniższe Góry Świętokrzyskie, najmłodsze i zarazem najwyższe Karpaty oraz malowniczo położone Sudety. Chcąc pooddychać świeżym górskim powietrzem mamy do dyspozycji kilkadziesiąt pasm górskich, m.in. Tatry, Bieszczady, Beskidy, Pieniny i Karkonosze. Duża różnorodność oraz mnogość ścieżek sprawia, że każdy znajdzie odpowiednie szlaki adekwatnie dopasowane do swoich umiejętności. Dla prawdziwych miłośników zdobywania szczytów i długich wędrówek polecamy Koronę Gór Polski – zdobycie najwyższych szczytów wszystkich 28 pasm górskich naszego kraju.

Tatry - polskie góry

Wybrzeże Bałtyku

Wybrzeże Bałtyku to jedno z najpopularniejszych miejsc na wypoczynek. Bogata oferta noclegowa i gastronomiczna w nadmorskich kurortach przyciąga turystów zarówno z Polski, jak i zagranicy. Choć piaszczyste plaże to miejsce idealne dla miłośników słonecznych kąpieli, to polskie wybrzeże ma do zaoferowania o wiele więcej, niż tylko słodkie leniuchowanie. Dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu godnym polecenia jest Szlak Latarni Morskich. To trasa prowadząca do wszystkich 17 latarni na polskim wybrzeżu. Pasjonaci przyrody z pewnością poczują się jak ryby w wodzie odwiedzając Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami, natomiast dla fanów historii obowiązkową pozycją jest wizyta na Helu, odwiedziny w tamtejszym Muzeum Obrony Wybrzeża oraz rekonstrukcje historyczne podczas Festiwalu Słowian i Wikingów na wyspie Wolin.

Choć polskie wybrzeże jest oblegane przez turystów, to wciąż można znaleźć tereny zaciszne i spokojne: Wyspa Sobieszewska nieopodal pięknego Gdańska, czy małe wioski kilka kilometrów od linii brzegowej to miejsca idealne dla osób, które marzą o odpoczynku z dala od gwaru i zgiełku turystycznych kurortów.

Bałtyk - ruiny w Trzęsaczu Plaża nad morzem Bałtyckim

Jeziora i rzeki

Dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za górskimi wędrówkami, ale też nie do końca odpowiada im wypoczynek nad morzem, Polska ma do zaoferowania niezliczoną ilość rzek oraz ponad 7000 jezior. Spływy kajakowe Pilicą, wypady rowerowe licznymi ścieżkami wokół jezior Kaszubskich, rejsy po Odrze i Wiśle, czy żeglowanie po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich to tylko kilka z propozycji spędzania wolnego czasu nad wodą. To idealna opcja dla wszystkich miłośników wód słodkowodnych.

Wyprawa kajakiem po Mazurach Zachód słońca nad jeziorem

Bogactwo polskiej przyrody

Polska to kraina w której nie brakuje cudów natury. Liczne góry, parki, lasy, jeziora i rzeki oraz dostęp do morza sprawia, że mało który kraj może poszczycić się tak różnorodnym krajobrazem. A przecież nie wspomnieliśmy jeszcze ani słowem o Pustyni Błędowskiej – największej pustyni w Europie zwanej “Polską Saharą”, Krainie Wygasłych Wulkanów, czy licznych i niezbadanych grotach i jaskiniach. Bogactwo przyrody, różnorodność miejsc i mnogość wyboru potrafi przyprawić o zawrót głowy podczas planowania urlopu, ale jedno jest pewne: w Polsce każdy znajdzie coś dla siebie!

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?