Maroko

Klimat

Klimat Maroka jest zróżnicowany. Na wybrzeżu dominuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się łagodnymi, wilgotnymi zimami i gorącymi, suchymi latami. W głębi lądu wyróżnia się klimat suchy i górski, przechodzący na południowym-wschodzie w pustynny. Tu notujemy najwyższe temperatury i ich dużą, dobową amplitudę.
Średnie temperatury i opady dla września i października wynoszą:
Casablanka: 20-27°C, 6-30 mm
Chefchaouen: 20-28°C, 16-110 mm
Fez: 20-32°C, 12-43 mm
Marakesz: 25-33°C, 7-23 mm
Góry Atlas: 20-25°C, 21-24 mm
Erg Chebbi: 25-34°C, 7-10 mm

Należy pamiętać, że deszcz może zaskoczyć o każdej porze roku, na wszelki wypadek trzeba zabrać kurtkę przeciwdeszczową. Nocą temperatura na pustyni może spaść do kilku stopni C.

Zdrowie

W Maroku szczepienia ochronne nie są obowiązkowe. Przed podróżą warto jednak zaszczepić się przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej. Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny: należy pić butelkowaną i banderolowaną wodę mineralną, a owoce i warzywa starannie myć i obierać przed spożyciem.
Ze względu na występujące okresowo przypadki wścieklizny należy unikać kontaktów z bezdomnymi zwierzętami. Zdarzają się również przypadki zapalenia opon mózgowych. Z powodu panującej bilharcjozy nie są wskazane kąpiele w wodach słodkich i stojących.
Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą podstawowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk . Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.
Na pokład samolotu (a także do autokaru) warto zabrać dmuchany zagłówek i ochraniacz na oczy – powinny ułatwić spokojny odpoczynek.
Opieka zdrowotna w Maroku jest na dobrym poziomie. Publiczne i prywatne ośrodki opieki medycznej świadczą płatne usługi. Cena standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 10 do 20 EUR, u specjalisty ok. 30 EUR, porada lekarska w nocy lub w weekend – 30 EUR, natomiast dobowy koszt pobytu w szpitalu lub klinice ok. 60 EUR (bez kosztów leczenia).

Transport

Podczas całej imprezy korzystacie Państwo z wynajętego dla grupy klimatyzowanego autokaru, w którym wygospodarujemy więcej miejsc, niż uczestników.

Zakwaterowanie

Oferujemy zakwaterowanie w hotelach 3*, riadzie (tradycyjnym domu marokańskim) oraz w obozie pustynnym w komfortowych namiotach wyposażonych w toalety.

Wyżywienie

Cena wycieczki obejmuje 9 śniadań i obiadokolacji.

Waluta

Walutą Maroka jest dirham (MAD).
Dewizy można wymieniać po jednolitym kursie w bankach, kantorach i większych hotelach. Banknoty muszą być w dobrym stanie (niepomięte, bez stempli i odręcznych napisów), z nowych emisji. W przeciwnym razie pracownicy kantorów mogą odmówić ich przyjęcia. Marokańskie punkty wymiany walut nie przyjmują również amerykańskich dolarów starej emisji. Odradzamy wymianę pieniędzy u pokątnych handlarzy. W przypadku wątpliwości prosimy poradzić się przewodnika.
Bankomaty są dostępne we wszystkich większych miastach oraz w ośrodkach turystycznych. Zalecamy zawsze nosić ze sobą wystarczający zapas gotówki oraz euro lub dolary niskich nominałów.
Niewykorzystane w Maroku dirhamy można wymienić powtórnie na dewizy tylko na podstawie zaświadczenia o wcześniejszej wymianie obcej waluty na marokańską. Dewizy na dirhamy wymieniaj tylko w bankach lub kantorach, które mają odpowiednie uprawnienia do tego typu operacji. Dirham marokański jest poza Marokiem walutą niewymienialną.

Bezpieczeństwo

Niewskazane są nocne spacery po medinach – starych dzielnicach miast. Na tamtejszych bazarach (suk) zdarzają się kradzieże. Niebezpieczne są również ubogie, peryferyjne dzielnice dużych miast Maroka. Stanowczo odradzamy wchodzenie do slumsów. Cudzoziemcy, którzy wybierają się na ustronne plaże lub do punktów krajobrazowych, mogą być narażeni na zaczepki i prośby o pieniądze. Zalecamy szczególną ostrożność w autobusach i taksówkach. Nie należy zapominać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa:
– pieniądze i dokumenty prosimy nosić zawsze przy sobie w wewnętrznych kieszeniach, w pasie biodrowym lub na szyi (ewentualnie zostawić je w sejfie hotelowym);
– prosimy nie odłączać się od grupy bez zgody pilota;
– prosimy przestrzegać miejsc i godzin zbiórek;
– od chwili rozpoczęcia imprezy prosimy stosować się do wskazówek pilota;
– radzimy zabrać ze sobą kopię paszportu – może się przydać, jeśli paszport zostanie zagubiony lub ukradziony.

Inne

Różnica czasu między Polską a Marokiem wynosi -1 godzinę.
Wtyczki są identyczne jak w Polsce, napięcie w sieci wynosi 220 V, natomiast częstotliwość 50 Hz.
W Maroku obowiązują odmienne zwyczajowe normy zachowania i ubierania się. Poza hotelami za szokujące mogą uchodzić zbyt swobodne stroje, zwłaszcza spódnice mini, bluzki z odkrytymi ramionami, szorty, obcisłe ubrania. Dotyczy to kobiet, a także mężczyzn (zbyt krótkie spodnie). Zalecamy unikać takich krótkich strojów, szczególnie podczas podróżowania daleko od ośrodków turystycznych. Fotografowanie ludzi bez ich zgody lub z ukrycia jest niemile widziane i może się spotkać z gwałtownym sprzeciwem. Nie wolno fotografować wnętrz meczetów z progu. Do meczetów mają wstęp tylko muzułmanie (można zwiedzać wyłącznie meczet Hassana II w Casablance).
Ponieważ islam zabrania picia alkoholu, zdecydowana większość tańszych restauracji i jadłodajni oraz sklepów spożywczych nie sprzedaje go. Jest on jednak dostępny w wielu supermarketach, a także w nielicznych licencjonowanych punktach sprzedaży w dużych miastach oraz barach zwanych chana. Na wszelki wypadek lepiej wziąć pewną ilość ze sobą, jeśli takie są Państwa potrzeby.
Marokańskie władze tolerancyjnie traktują inne religie. W każdym większym mieście znajdują się kościoły katolickie, w których odprawiane są msze. Istnieją również cerkwie i synagogi.


Szukasz czegoś konkretnego?

test