Meksyk

Klimat Meksyku

W sezonie wakacyjnym w mieście Meksyk możemy spodziewać się temperatury od ok. 15°C do ok. 20°C, na Jukatanie 26°C do ok. 30°C. Pogoda jest zwykle słoneczna, choć zdarzają się także deszcze. Suma opadów w lipcu dla miasta Meksyk wynosi ok. 180 mm, dla Cancun ok. 100 mm, w innych miesiącach mniej.

W walizce powinny się znaleźć ubrania letnie, z lekkich i przewiewnych materiałów, w których nasza skóra będzie oddychała. Zalecamy zabrać szorty, ale także przynajmniej jedną parę długich spodni oraz strój kąpielowy i wygodne obuwie. Nie powinniśmy zabierać nowych, nierozchodzonych butów. W bagażu nie powinno zabraknąć lekkiego płaszcza przeciwdeszczowego typu poncho lub foliowej „pałatki” oraz cieplejszej zmiany odzieży na chłodniejsze wieczory w środkowej części kraju.

Zdrowie

Podczas przekraczania granicy nie wymaga się przedstawienia zaświadczeń o szczepieniach przeciw chorobom zakaźnym. Zalecane szczepienia: przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy, krztuścowi, durowi brzusznemu. Praktycznie na całym terytorium kraju istnieje znaczne zagrożenie amebozą. W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia amebozą oraz innymi bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego należy unikać spożywania posiłków przygotowywanych na ulicznych straganach, świeżych owoców i warzyw, które nie zostały poddane procesowi odkażania, a także wody innej niż butelkowana. Należy unikać napojów z lodem w małych barach i restauracjach, których stan sanitarny może budzić wątpliwości.

Za wszelkiego typu usługi medyczne (konsultacje lekarskie, leczenie szpitalne, leczenie ambulatoryjne itp.) opłaty wnosi się z góry. W miastach oraz w dużych ośrodkach turystycznych opieka medyczna jest ogólnie dostępna.

W przypadku koniecznego pobytu w szpitalu zalecane jest posiadanie karty płatniczej Visa, Master-card lub American Express, ponieważ nawet posiadanie wykupionego ubezpieczenia medycznego w solidnej firmie europejskiej nie gwarantuje, że szpital przyjmie pacjenta.

Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk . Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.

Polecamy zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem (co najmniej 20). Prosimy również pamiętać o niemniej ważnym nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i środku na komary.

Transport

Transfery odbywają się klimatyzowanym minibusem.

Zakwaterowanie

Proponujemy hotel 3* w konfiguracji 2 lub 3 osoby w pokoju.

Wyżywienie

Oferujemy śniadania w stylu meksykańskim – owoce, jajka na wybrany sposób, kawa. Kuchnia meksykańska łączy tradycje tubylczych Indian i przybyszy z Europy – konkwistadorów. Podstawowymi składnikami są kukurydza, różne gatunki fasoli i papryki chilli. Do najpopularniejszych dań należą: tortille, tacos, nachos, salsa, enchiladas, guacamole, burritos , chili con carne, empanadas czy faszerowane papryki.

Meksyk – waluta

W Meksyku obowiązującą walutą jest peso meksykańskie (MXN). Kursy w maju 2021:

1 USD = ok. 19 MXN

1 PLN = ok. 5 MXN

W polskich kantorach mogą być problemy z zakupem peso, dlatego też najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie i na miejscu wymienić je na peso. Zgodnie z obowiązującymi w Meksyku przepisami kwota, którą można wwieźć na teren tego kraju bez konieczności składania deklaracji celnej to 10 tysięcy USD lub jej równowartość w innej walucie.

W dużych ośrodkach turystycznych można płacić dolarami amerykańskimi.

W miastach i centrach turystycznych akceptowane są ważniejsze międzynarodowe karty kredytowe typu VISA, Mastercard oraz w ograniczonym zakresie American Express. W razie utraty karty należy ją niezwłocznie zablokować, telefonując pod numer podany przez bank wydający kartę.

Przykładowe ceny:

Posiłek w niedrogiej restauracji – ok. 100-200 MXN

Capuccino – ok. 50 MXN

Woda (o,33 l) – ok. 15 MXN

Piwo lokalne (o,5 l) – ok. 30 MXN

Piwo importowane (0,33 l) – 50 MXN

Bezpieczeństwo w Meksyku

Prosimy koniecznie zachowywać  podstawowe zasady bezpieczeństwa. Należy w szczególności uważać na kieszonkowców w ruchliwych, turystycznych miejscach. Zalecamy trzymanie paszportu i części środków płatniczych w hotelowym sejfie. Prosimy na wszelki wypadek zabrać ze sobą ksero paszportu i nosić je w odrębnym miejscu.

Zagrożeniem dla turystów są też tzw. „porwania ekspresowe”, które mogą być wynikiem np. wzięcia przypadkowej taksówki należącej do niesprawdzonej firmy. W mieście Meksyk lepiej wystrzegać się zatrzymywania taksówek na ulicy, kiedy to możliwe należy wybierać taksówki zamawiane telefonicznie. W porwaniach mogą brać udział osoby podające się za funkcjonariuszy policji.

Południowy wschód Meksyku (m.in. Półwysep Jukatan i Rivera Maya) jest najbezpieczniejszą częścią kraju. Wskazana jest jednak wzmożona ostrożność z względu na znaczące ryzyko kradzieży kieszonkowej, kradzieży bagażu lub wyłudzeń.

Meksyk leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami.

Inne

Ważność paszportu powinna wynosić co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Meksyku.

Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nie przekraczających 180 dni.

Podczas przekraczania granicy należy wypełnić formularz deklaracji celnej. Cudzoziemiec przyjeżdżający do Meksyku może bez składania deklaracji celnej i ponoszenia opłat celnych wwieźć rzeczy przeznaczone do użytku osobistego, aparat fotograficzny i kamerę, jeden przenośny komputer, telefon komórkowy, dwa używane komplety osobistego sprzętu sportowego, radio lub radiomagnetofon, lekarstwa na własny użytek (w przypadku leków psychotropowych konieczna jest imienna recepta lekarska), do 20 paczek papierosów, do 3 l dowolnych napojów alkoholowych. Oprócz tego cudzoziemcy są zwolnieni od opłat przy wwozie do Meksyku wszelkich towarów w ilościach nie budzących podejrzeń, że mogą mieć przeznaczenie handlowe.

Zgodnie z przepisami fitosanitarnymi zabroniony jest wwóz świeżych artykułów spożywczych lub żywności o niskim stopniu przetworzenia. Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych metodami domowymi.

Praktycznie całkowitym zakazem wywozu objęte są rzadkie gatunki zwierząt. Wyjątkowo skrupulatnie zabrania się wywozu przedmiotów o wartości archeologicznej. Obrót narkotykami zagrożony jest sankcją karną od 10 do 25 lat pozbawienia wolności oraz dodatkowo grzywną.

Różnica czasu między Polską a Meksykiem (środkowa i południowa część kraju) wynosi  – 7 godzin.

W Meksyku napięcie w gniazdkach wynosi 110V. Do kontaktów pasują wtyczki typu A, amerykańskie, warto zatem przed wyjazdem zaopatrzyć się w adapter.


Szukasz czegoś konkretnego?

test