Sri Lanka

Klimat

Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, charakteryzującego się wysokimi temperaturami w ciągu całego roku i opadami deszczu. Klimat kształtuje wiatry monsunowe, regulujące rytm opadów.
Opady deszczu w kraju są wysokie, ich ilości mogą nawet klasyfikować Sri Lankę do stref typowego klimatu równikowego. Jednakże tak nie jest, ponieważ opady w ciągu roku nie są regularne. Maksima opadowe przypadają na wiosnę i jesień, w kraju nie ma wyraźnej pory suchej, ponieważ we wszystkich miesiącach na większości obszarów, średnie opadowe nie obniżają się poniżej 60 mm.
Na obszarach nisko położonych i na wybrzeżach temperatury wynoszą od 22 °C w okresie zimowym do 33 °C. Na Sri Lance nie notuje się ekstremalnych temperaturach sięgających 40 °C, aczkolwiek na słońcu są one zdecydowanie wyższe niż 30 stopni. Temperatury są lokalnie zróżnicowane z powodu rzeźby terenu. W górach wartości termiczne spadają nawet do 7 °C. Średnie temperatury górskie wahają się do 15 do 20 °C.
Klimat Sri Lanki charakteryzuje się wysoką wilgotnością względną nie spadającą poniżej 60%, a przekraczającą często 80%.

Zdrowie

Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie umieszczają na swoich listach żadnych obowiązkowych szczepień przy wyjeździe na Sri Lankę, niemniej jednak wskazane jest profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi.

Na Sri Lance zagrożenie malarią jest niskie, ostatni odnotowany przypadek zachorowania miał miejsce w 2012 roku, ale chociażby ze względu na częściej występującą dengę warto stosować profilaktykę przeciw ugryzieniom komarów. Zalecamy stosowanie środków takich jak np. Mugga. Podczas wędrówek po dżungli najlepiej nosić koszulę z długim rękawem, długie spodnie i buty trekkingowi lub adidasy.

Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny.
Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że w czasie wyjazdu należy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną, a owoce jeść najlepiej po obraniu ze skóry. Warto również zachować ostrożność kupując jedzenie w przydrożnych kramach i na targach.

Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce.
Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.

Obowiązkowo należy zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z filtrem co najmniej 20. Prosimy również pamiętać o niemniej ważnym nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Transport

Pierwszy etap podróży to przelot do Colombo przez jeden z europejskich portów lotniczych lub Katar. Lot trwa kilkanaście godzin (13 – 20), zależnie od przewoźnika.

Na miejscu korzystać będziemy z klimatyzowanego samochodu lub minibusa.

Zakwaterowanie

Podczas wycieczki na Sri Lankę proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* (część objazdowa) i hotelu 4* (część wypoczynkowa), w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką.

Wyżywienie

W przypadku wycieczki katalogowej oferujemy śniadania i obiadokolacje w czasie części objazdowej ( bez śniadania 2 dnia i kolacji 9 dnia) oraz śniadania podczas części wypoczynkowej.

Podobnie jak w innych krajach regionu, na Sri Lance także podstawą pożywienia jest ryż. Ważnymi składnikami są również mleczko kokosowe oraz olej kokosowy. Ryż podaje się zazwyczaj z mocno przyprawionym curry warzywnym, mięsnym lub rybnym na bazie mleczka kokosowego, lub też w postaci makaronu ryżowego. Kuchnia na wyspie wykazuje pewne wpływy południowoindyjskie oraz europejskie.

Tradycyjną potrawą jest też hopper – jest to taki mały naleśnik, smażony na dużym ogniu, podawany zazwyczaj na śniadanie lub na kolację. Pod nazwą string hoppers ukrywają się placki przepuszczone przez maszynkę jak makaron, natomiast pittu to ryż wymieszany z wiórkami kokosowymi. Do ulubionych specjalności należy też lamprai – danie z gotowanego ryżu i mięsa z dodatkiem warzyw zapiekanych w liściu bananowca. Klasycznym daniem obiadowym na Sri Lance jest tzw. short eats – talerz pełen mięsa i placuszków mięsnych, chińskich rolad i pieczywa. Stragany na ulicy najczęściej oferują rotty – omlety faszerowane np. słoniną, mięsem, warzywami lub jajkiem, w zależności od gustu klienta.

Waluta

Na Sri Lance obowiązującą walutą jest rupia lankijska, czyli LKR (nie ma możliwości dokonywania opłat innymi walutami). Pieniądze (dolary lub euro) najlepiej wymienić w kantorach na lotnisku oraz w kantorach w mieście (kurs jest praktycznie taki sam) lub w oddziałach banków. Ogólnie nie ma problemu z wypłatą pienięniędzy z bankomatów, trzeba się jednak liczyć z naliczeniem prowizji. Czasem zdarza się, że bankomaty nie akceptują kard MasterCard. Płatność karta możliwa jest tylko w hotelach i drogich restauracjach. Zalecamy zawsze nosić przy sobie niezbędny zapas gotówki.

Bezpieczeństwo

Sri Lanka jest krajem bezpiecznym i przyjaznym turystom, ale należy oczywiście zachować czujność i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Należy w szczególności uważać na kieszonkowców. Do najczęstszych przestępstw dotykających turystów należą oszustwa z wykorzystaniem kart bankowych. Zaleca się korzystanie z kart wyłącznie w bezpiecznych i pewnych punktach obsługi klientów. Przede wszystkim apelujemy o stosowanie się do uwag pilota/przewodnika.

Inne

Różnica czasu między Polską a Sri Lanką wynosi zimą +4,5 godziny, latem + 3,5 godziny.
Opłaty za połączenia do Polski są dosyć wysokie, przed wyjazdem radzimy zapoznać się z taryfa opłat u swojego operatora. Internet jest dostępny w hotelach, lecz nie zawsze, i w kafejkach internetowych. Na Sri Lance napięcie w gniazdkach wynosi 230 -240 V, a wtyczki do kontaktów są typu brytyjskiego, warto więc zabrać ze sobą tzw. adapter.

Na Sri Lance kultywuje się tradycje dawania napiwków. Zazwyczaj ceny podawane w sklepach i restauracjach nie zawierają napiwków, dlatego należy się przygotować na dodatkowy wydatek. Wysokość napiwku w restauracji wynosi zazwyczaj 10% kwoty. Niemniej jednak można zostawić więcej w zależności od satysfakcji.

Przemyt i posiadanie narkotyków podlegają wysokim karom (do kary śmierci włącznie). Okres oczekiwania na rozstrzygnięcia sądowe w tych i innych sprawach z zakresu prawa karnego mogą trwać latami przy zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu wobec osób oskarżonych.

Za nieprzestrzeganie zakazu palenia tytoniu i spożywania alkoholu w niektórych miejscach publicznych grozi kara grzywny. Obowiązuje zakaz korzystania z satelitarnej łączności telefonicznej w północnej części kraju.

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między mężczyznami są zagrożone karami grzywny, karami cielesnymi oraz długoletnim pozbawieniem wolności.

Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Należy unikać dotykania głowy (nawet małych dzieci). Lewa ręka uchodzi za nieczystą, nie należy się nią witać i spożywać pokarmu. Należy pamiętać, że nie można robić sobie zdjęć z Buddą, będąc odwróconym do niego plecami. To największe faux pas, jakie możemy popełnić.

Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych i innych oznakowanych odpowiednimi informacjami ostrzegawczymi. W miejscach obrządków religijnych zawsze należy upewnić się, czy filmowanie lub robienie zdjęć jest dopuszczalne.

Wzdłuż wybrzeża Sri Lanki przepływają okresowo silne prądy wodne. Należy stosować się do znaków ostrzegawczych na plażach.

Odkryj nasze wycieczki i podróże na Sri Lankę


Szukasz czegoś konkretnego?

test