Indie

Indie - Zdrowie

Zdrowie

W przypadku podróży do Indii nie są wymagane żadne szczepienia ochronne, zaleca się jednak profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu, błonnicy, polio, wściekliźnie i meningokowemu zapaleniu opon mózgowych.

Na niektórych obszarach występuje również niewielkie zagrożenie malaryczne, szczególnie w okresie bezpośrednio pomonsunowym na południu kraju, stąd należy koniecznie wyposażyć się w preparaty odstraszające insekty i ewentualnie leki przeciwmalaryczne w przypadku dłuższych podróży w regiony zagrożone.

Najczęstszym problemem zdrowotnym, który może nam doskwierać podczas podróży jest rozstrój żołądka. Należy zachować szczególną ostrożność podczas przyjmowania posiłków i napojów. Wodę należy pić wyłącznie butelkowaną lub przegotowaną, wszelkie napoje tylko w fabrycznie zamkniętych opakowaniach. Unikać lodu, owoce jeść tylko po obraniu ze skóry. Zachowanie podstawowych zasad higieny, tj. częste mycie rąk i unikanie jedzenia, które wydaje nam się nieświeże, jest najlepszym sposobem na uniknięcie poważnych problemów żołądkowych.

Zalecamy zabranie ze sobą standardowego zestawu leków: tabletek przeciwbólowych, przeciwbiegunkowych, środków dezynfekujących, plastrów. Osoby stale przyjmujące leki muszą upewnić się przed wyjazdem, że zabierają ze sobą odpowiedni zapas medykamentów.

Obowiązkowo należy również wyposażyć się w silny krem przeciwsłoneczny (choć w Indiach nie będziemy mieli zbyt wielu okazji do opalania, a najlepszą ochroną przed słońcem będzie odpowiednie zakrycie ciała), nakrycie głowy i okulary.

Indie - Transport

Transport

Pierwszy etat podróży to przelot z Warszawy do Indii, z transferem w jednym z europejskich portów lotniczych. W zależności od przewoźnika średni czas przelotu na trasie Warszawa – New Delhi to 10-16 godzin. Na miejscu będziemy przemieszczać się samolotami, autokarami, minibusami, jeepami lub pociągiem.

Indie - Zakwaterowanie

Zakwaterowanie

W przypadku hoteli zapewniamy noclegi w standardzie 3* i 4* w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Należy jednak pamiętać, że standard hotelowy w Indiach odbiegać może od tego przyjętego w Europie.

Podczas rejsu po lagunach w Kerali proponujemy nocleg na barce, w Srinagarze (Kaszmir) nocleg na łodzi na jeziorze Dal, a w Ladakhu podczas dalszych wypraw noclegi w bazach namiotowych.

Indie - Wyżywienie

Wyżywienie

W zależności od programu i miejsca, zapewniamy 1 (zawsze śniadania), 2 lub 3 posiłki dziennie. Forma i rozmiar śniadania zmienia się w zależności od hotelu, od małego kontynentalnego posiłku do obfitego indyjskiego bufetu.

W trakcie pobytu na terenach górskich, gdzie dostęp do bazy kulinarnej jest ograniczony, zapewniamy 3 posiłki dziennie.

W innym wypadku warto skorzystać z rady pilota, lokalnego przewodnika czy kierowcy przy wyborze restauracji lub też spróbować szczęścia na własną rękę, chociażby decydując się na przekąskę z lokalnego straganu, pamiętając jednak zawsze, by jedzenie poddane było obróbce termicznej, najlepiej na naszych oczach.

Kuchnia indyjska jest wyjątkowo ciekawa, zróżnicowana regionalnie, z głównym podziałem na kuchnię północy i południa. Charakteryzuje się dużą przewagą potraw wegetariańskich, sporządzonych przy użyciu dodatków i przypraw rzadko spotykanych w Polsce. Należy również wziąć pod uwagę sporą ilość grup etnicznych i religijnych, których kuchnia i zwyczaje żywieniowe znacznie różnią się od typowej kuchni indyjskiej, a także warte są spróbowania.

Indie - Waluta

Waluta

W Indiach obowiązującą walutą jest rupia indyjska (INR). Pieniądze można wymienić na lotnisku oraz w bankach i kantorach, ze znalezieniem których nie będziemy mieli problemu w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. Istnieje też możliwość wypłacenia pieniędzy z bankomatów, choć nie wszystkie obsługują zagraniczne karty. Warto więc zawsze mieć przy sobie pewien zapas gotówki, najlepiej o mniejszych nominałach. W dużych miastach w niektórych miejscach istnieje możliwość płatności kartą kredytową, ale musimy też się liczyć z faktem, że w większości mniejszych sklepów, hoteli i lokalnych restauracji takiej możliwości nie ma. Podczas wymiany dolarów
wymagane są nowe banknoty bez uszkodzeń, wyemitowane po 2001 r.

Indie - Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo

Indie są krajem stosunkowo bezpiecznym, warto jednak zawsze zachowywać wyżej wymienione podstawowe zasady bezpieczeństwa, uważać na kradzieże i naciągaczy. Nie zaleca się również eksplorowania nocami w pojedynkę mało uczęszczanych terenów, szczególnie przez kobiety.

Niektóre regiony, w tym Dżammu i Kaszmir, uważane są za potencjalnie niebezpieczne ze względu na konflikty etniczne, narodowościowe i religijne i związane z tym sporadyczne zamachy bombowe i rozruchy. Trzeba jednak pamiętać, że z racji swojej specyfiki nie dotyczą bezpośrednio przyjezdnych obcokrajowców i turystów.

Indie - Inne

Inne

Różnica czasu między Polską a Indiami wynosi latem +3,5 godziny, zimą +4,5 godziny.

Napięcie w gniazdkach wynosi 230V a większość gniazdek przystosowanych jest do dwubolcowych wtyczek, takich jak w Polsce.

Telefony pracują w systemie GSM, nie ma więc problemu z użyciem telefonu przywiezionego z Polski. W każdej miejscowości znajdzie się również telefon stacjonarny, z którego będziemy mogli wykonać połączenie na dowolny numer. Zakup karty sim na miejscu w Indiach jest o tyle skomplikowany, że przy zakupie musimy wypełnić dokumenty, dostarczyć kopię paszportu i zdjęcia.

Należy pamiętać również, że ceny podawane turystom są często mocno zawyżone i możemy spokojnie postarać się wytargować korzystniejszą. Zanim zdecydujemy się na jakąkolwiek usługę warto jest również z góry ustalić jej cenę, by nie być później nieprzyjemnie zaskoczonym przy uiszczaniu opłaty.

W Indiach powszechny jest zwyczaj dawania napiwków. Przygotować musimy się również na częste prośby o jałmużnę. Jest to gest nieobowiązkowy, ale mile widziany. Warto pamiętać o skali biedy, z jaką stykać będziemy się w tym kraju.

Warto też zaopatrzyć się w latarkę, gdyż w Indiach wyjątkowo często zdarzają się przerwy w dostawie prądu.

Poznaj nasze wycieczki i podróże do Indii

Indie - Klimat

Klimat

Półwysep Indyjski zdominowany jest przez klimat zwrotnikowy. Na południu jest to klimat monsunowy, powodujący występowanie na zmianę pór: gorącej deszczowej i chłodnej suchej. Gorący i wilgotny klimat na północy przechodzi w podzwrotnikowy górski (Himalaje i Karakorum).
W północnych i środkowych Indiach występują cztery główne pory roku: zimowa – chłodna i sucha, wiosenna – gorąca i sucha, letnia – gorąca i wilgotna oraz jesienna – chłodna i wilgotna. Na południu kraju, gdzie zimowe miesiące są ciepłe, występują tylko dwie pory – sucha (w półroczu zimowym) i wilgotna (w półroczu letnim).
Średnia temperatura w styczniu wynosi od ok. 15 °C  u podnóża Himalajów, do ok. 28°C  na południu. W maju, który jest najcieplejszym miesiącem temperatura dochodzi do 27-30 °C , z wyjątkiem pustyni Thar, gdzie temperatura sięga nawet do 36°C . Najdogodniejszym okresem do podróży do Indii środkowych i południowych są miesiące od listopada do marca, zaś do Ladakhu – polskie lato.


Szukasz czegoś konkretnego?