Tybet

Tybet – nie bez powodu nazywany krajem na „Dachu Świata” – posiada na swoim terytorium najwyższy łańcuch górski na świecie, Himalaje. Na jego większej części znajduje się najbardziej rozległy płaskowyż na świecie – Wyżyna Tybetańska. Nic dziwnego, że koneserzy ekstremalnych wypraw górskich chętnie odwiedzają ten wyjątkowy zakątek – stąd bowiem mają najbliżej na Mount Everest, najwyższy szczyt na naszym globie.

Tybet swoją oryginalną kulturę zawdzięcza izolacji od reszty świata, która trwa już tysiąclecia. Jednak dziś dzięki zachodzącym zmianom obcokrajowcy mogą w końcu poznać i docenić dorobek kulturalny tego miejsca.

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe Artykuły

Zabierzemy Państwa w mistyczną podróż po Tybecie, aby umożliwić poznanie religii, historii i kultury tego wspaniałego kraju. Wycieczka na „Dach Świata” pozwoli nam jak najlepiej poznać bogatą kulturę tybetańską.

Poczujemy tybetańskiego ducha

Odwiedzimy klimatyczne buddyjskie budowle, m.in. klasztor Sera. Ten jeden z najważniejszych ośrodków edukacyjnych w Tybecie słynie m.in. z debat mnichów – jedną z nich będziemy mogli obejrzeć na własne oczy. Przekonamy się, że także potężne Drepung i Ganden, jedne z trzech wielkich tybetańskich klasztorów szkoły gelug, robią imponujące wrażenie.
Proponujemy dwie wycieczki po Tybecie – w trakcie jednej z nich oprowadzimy Państwa po najświętszych miejscach Tybetu. Na liście atrakcji znajdują się ośrodki buddyjskie, klasztory, fortece oraz inne ważne dla Tybetańczyków miejsca, m.in. klasztor Drikung Thil, jeden z najważniejszych ośrodków szkoły kagju, gdzie mieszka aż 270 mnichów. Gwarantujemy, że w trakcie podróży będzie można w pełni poczuć tybetańskiego ducha!

Letnia i zimowa rezydencja dalajlamów

W trakcie wycieczki do Tybetu zaprezentujemy Państwu najciekawsze atrakcje turystyczne – zarówno starożytne, jak i współczesne. Wybierzemy się m.in. do Norbulingki, letniej rezydencji dalajlamów, aby poznać bogactwo sztuki sakralnej. Nie ominiemy również najświętszego miejsca wyznawców buddyzmu tybetańskiego, świątyni Dziokhang.
Skoro zwiedziliśmy letnią rezydencję dalajlamów, warto też ujrzeć wersję zimową. Pałac Potala, bo o nim mowa, wywołuje ogromne wrażenie. Górujący nad miastem obiekt uznawany jest za prawdziwy cud architektoniczny i zarazem symbol tożsamości narodowej Tybetańczyków.

Wycieczka do Tybetu Na wycieczce po Tybecie Tybet - relacja z wycieczki

Tsedang – kolebka tybetańskiej cywilizacji

Wyprawa do Tybetu nie może obyć się bez odwiedzenia także miasta Tsedang położonego w dolinie Jarlung, na wysokości 3200 metrów nad poziomem morza. Miejsce to określa się nawet mianem kolebki tybetańskiej cywilizacji.

To właśnie w pobliżu Tsedang znajduje się pierwszy murowany budynek w Tybecie – pałac Jumbulagang będący siedzibą pierwszego króla tego państwa, Niatri Tsenpo. Prawdopodobnie był to pierwszy murowany budynek w Tybecie. Na uwagę zasługuje tutaj również klasztor Traduk, który przy okazji warto zobaczyć. No i oczywiście ogromny Samje – najstarszy klasztor Tybetu.

Niebiańskie Nam – jedno z trzech świętych jezior Tybetu

Tybet słynie jednak nie tylko z miejsc sakralnych i ośrodków edukacyjnych. Spędzimy wyjątkowy czas także w pięknie położonych gorących źródłach Dezong lub Jangpachen. Niedaleko znajduje się też jedna z największych atrakcji Tybetu, najwyżej położone słone jezioro na świecie. Mowa oczywiście o określanym jako niebiańskie jeziorze Nam.

Podczas naszych wycieczek po Tybecie będziemy też mieć okazję ujrzeć mieszkańców wykonujących codzienne obowiązki, a także poznać lokalne zwyczaje i elementy kultury, np. muzykę oraz taniec. W tym celu udamy się także na targowiska czy też słynną ulicę handlową Barkhor, aby zaopatrzyć się w tradycyjne tybetańskie wyroby.

Zapraszamy na wycieczkę do Tybetu, pełną niezapomnianych wrażeń i kolorów, przepełnioną buddyjskim duchem i serdecznością Tybetańczyków, którzy wielokrotnie zachwycą nas życzliwością i ugoszczą w swoich progach.

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Tybet

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?