Turcja

Turcja to kraj kontrastów, które warto odkrywać podczas niezwykłej wycieczki po tym fascynującym miejscu. Pasjonująca orientalna kultura, zabytki będące niemymi świadkami świetności świata antycznego, zapachy orientalnych przypraw, bogactwo kolorów i złociste plaże kuszą turystów. A niespodziewane zaproszenie na kolację od spotkanych tu mieszkańców, którzy traktują gościnność jak świętą tradycję, urzeka…

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe Artykuły

Wycieczka do Turcji

Gdzie Europa styka się z Orientem…

Wielkie, kilkunastomilionowe metropolie, które nowoczesnością dorównują miastom Europy Zachodniej. Słoneczne plaże o złocistym piasku położone na zachodzie kraju z jednej strony, a z drugiej wciąż słabo odkryty turecki wschód z wioseczkami porozrzucanymi w górach czy jałowy step górski ciągnący się setkami kilometrów ku granicy z Iranem, zakończony wybijającym się w niebo masywem Araratu. To wszystko można ujrzeć podczas wycieczki do Turcji!

Im dalej na wschód, tym bardziej można odnieść wrażenie, że stykamy się z sensem ludzkiej cywilizacji. Kontrast pomiędzy nowoczesnością a tradycją zachwyca wszystkich turystów odwiedzających ten kraj. Mają oni możliwość aktywnie wypoczywać, ciesząc się z wszelkich udogodnień i atrakcji turystycznych, a także poznać relikty przeszłości i kulturę islamu.

Pamukkale Wycieczka po Turcji Wycieczka do Turcji

Zabytki, których nie zapomnisz

Bogactwo atrakcji turystycznych Turcji jest imponujące. Warto wymienić m.in. ogromny Meczet Sułtana Ahmeda w Stambule, którego monumentalne wnętrze zdobią błękitne kafle. To dzięki nim budowla słynie jako Błękitny Meczet. Przespacerujemy się też po moście Galata i parku Gulhane, kosztując tureckich słodkości.

Kto nie marzył, aby zobaczyć też najsłynniejszą budowlę w Turcji? Hagia Sofia pochodzi z VI wieku i do dziś stanowi jedną z największych budowli sakralnych na świecie. Według legendy cesarz Justynian Wielki podczas trwania budowy świątyni konsultował się z… aniołem. Budowniczy, pracując przez pięć lat, stworzyli doskonałe dzieło sztuki, które przepychem przewyższało wszystkie dotychczasowe osiągnięcia sztuki bizantyjskiej. Wielu turystów wybiera się na wycieczkę do Turcji właśnie po to, aby ujrzeć tę budowlę. Co ciekawe, obecnie mieści się w niej muzeum.

Warto wybrać się ponadto do starożytnej i średniowiecznej stolicy Wielkiej Armenii. Miasto Ani to obecnie ruiny, ale ich widok robi ogromne wrażenie. Wpisano je w 2016 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pamiątki pozostały na zboczach głębokiego wąwozu rzeki Araks, na granicy Turcji z Armenią.

Erzurum – najwyżej położone miasto w Turcji

Podczas wycieczki po Turcji wybierzemy się także do miasta Erzurum położonego na wysokości 1 950 m n.p.m. Temperatury spadają tu w porze zimowej nawet do -40 stopni Celsjusza! Udamy się na również spacer po Çifte Minareli Medrese, czyli starej części tego najwyżej położonego miasta w Turcji. Ze szczytu twierdzy roztacza się zaś niezapomniany widok na pobliskie ośrodki narciarskie na zboczach gór Palandoken.

Atrakcje przyrodnicze Turcji

Wśród największych atrakcji turystycznych Turcji nie można pominąć także Parku Narodowego Göreme. Malowniczo położony, w dolinie, przyciąga turystów z całego świata. Wokół niego zaś znajduje się aż 350 wykutych w skale kapliczek i przepięknych kościołów.

Przyrodniczą wizytówką Turcji okrzyknięto też Pamukkale, czyli Bawełniany Zamek – zachwycające białe tarasy z wapnia wpisano na listę UNESCO. Można zwiedzać to pełne uroku miejsce, spacerując wyznaczoną ścieżką, a następnie skorzystać z możliwości kąpieli w pobliskim basenie. Podobno woda ma tutaj odmładzające właściwości!

Artvin – region tzw. „tureckiej Gruzji”

Warto wybrać się też na wycieczkę po spokojnym i malowniczym regionie Artvin, gdzie nie brakuje zabytków – wart uwagi jest m.in. kościół gruziński w Barhal z 973 r. Nie będziemy jednak tylko zwiedzać – wybierzemy się na trekking po Dolinie Barhal, ujrzymy domki pasterzy, a w okolicy Yusufeli zwiedzimy kościoły w Tekkale z czasów tzw. Wielkiej Gruzji.

Ponadto w Demirkent będziemy podziwiać XIX-wieczny drewniany meczet, a następnie ruszymy w drogę kolejnymi dolinami.
Program zwiedzania jest dość napięty, ale za to pokażemy Państwu jak najwięcej – kościół gruziński Rabat Kilisesi, wodospad Bilbilan, starożytny most Berta Koprusu z IX w n.e., Tbeti Kilisesi – bryłą dorównujący Osk Vank. Nie zabraknie też spacerów, np. brzegami jeziora Karagol, gdzie rosną wysokie na około 50 m sosny, a także trekkingu!

Moc atrakcji dla aktywnych

Podczas wycieczki do Turcji wybierzemy się też na zwiedzanie twierdzy w Van, pamiątki po tajemniczym królestwie Urartu. Stąd zaś przepłyniemy promem na wyspę Akdamar, gdzie znajduje się kościół ormiański z X w n.e. Nieopodal zachwycają też wodospady Muradiye, Pałac Ishaka Paszy u stóp góry Ararat Dogubayazit.

Ze wzniesienia wyspy roztacza się cudowny widok – aby po nim ochłonąć, wykąpiemy się w jeziorze, w którym stężenie sody wynosi aż 14%! W trakcie powrotu z wycieczki, niespodzianką będzie zaś podziwianie panoramy miasta podczas zachodu słońca.

Dla tych, którzy wcale nie chcą ochłonąć, gdyż preferują aktywny styl życia, przygotowaliśmy specjalne wycieczki – rafting na rzece Coruh oraz trekking po dolinach zamieszkałych przez kaukaską mniejszość etniczną Lazów. Można poczuć smak prawdziwej globtroterskiej przygody!

Atrakcji czekających na turystów w Turcji jest mnóstwo – o ich przepychu, pięknie i wyjątkowości można przekonać się osobiście, wybierając się w fascynującą podróż po tureckiej ziemi.

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Turcja

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?