Od turkusowych wód Jeziora Van po zielone zbocza Kackaru

Stambuł Van Hosap Akdamar Dogubayazit Kars Erzurum Góry Kackar Yusufeli Artvin Savsat Borcka Trabzon Sumela Uzungol

Niniejsza wycieczka wiedzie śladami starożytnych i współczesnych mieszkańców Wschodniej Anatolii, którzy nie patrząc na zakręty historii od setek lat żyją obok siebie czerpiąc pełnymi garściami z Kultury Wschodu. Zajrzyjmy zatem do ormiańskich i gruzińskich kościółków u podnóża świętej góry Ararat, odwiedźmy starożytne twierdze urartyjskie w okolicach jeziora Van, podziwiajmy  zalesione stoki Kackaru, przeżyjmy przygodę na spływie rzeką Coruh.
Poczujmy góry i doliny, gdzie zaczęła się historia Turcji i naszego świata.

Zobacz program wycieczki

 Od-turkusowych-wod-Jeziora-Van

Cena

2.850 PLN + 1.550 EUR
I rata: 1.000 PLN + koszt biletu lotniczego płatne przy zapisie II rata: 1.850 PLN + 1.550 EUR płatne 30 dni przed wyjazdem

Terminy

11.06.2023 - 24.06.2023

10.09.2023 - 23.09.2023


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65

Cena obejmuje

 • przeloty wewnętrzne na trasie Stambuł ‒ Van i Trabzon ‒ Stambuł,
 • wszystkie transfery lotnisko ‒ hotel ‒ lotnisko,
 • transport: klimatyzowany autobus, rejs promem,
 • zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje dwuosobowe z łazienkami),
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje, w dniu 6. śniadanie, lunch i kolacja,
 • opiekę polskiego pilota,
 • opiekę lokalnego przewodnika,
 • bilety wstępu,
 • ubezpieczenie KLA, NNW, KR oraz bagażu.

Cena nie obejmuje

 • przelotów na trasie Warszawa – Stambuł – Warszawa: od 1.500 PLN,
 • wizy tureckiej: 25 EUR,
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego: 340 EUR.

Plan wyjazdu

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku w Warszawie, przelot do Stambułu. Po zakwaterowaniu w hotelu fakultatywna wycieczka do centrum miasta obejmująca wizytę w Błękitnym Meczecie, spacer po moście Galata i podpatrywanie mieszkańców przy filiżance herbaty w kafejce w parku Gulhane (z widokiem na cieśninę Bosfor).

Dzień 2

Rano wylot ze Stambułu i przelot do Van. Po przylocie zwiedzanie twierdzy w Van, która jest jedną z pozostałości tajemniczego królestwa Urartu. Powrót nad jezioro Van i przepłynięcie promem na wyspę Akdamar – jedną z wizytówek regionu, gdzie będzie można zwiedzić kościół ormiański z X w n.e., oraz wejście na najwyższe wzniesienie wyspy, by podziwiać wspaniałą panoramę. Przewidziana jest też kąpiel w jeziorze, które posiada 14% stężenie sody – sprawia to wrażenie, jakby się pływało w proszku do prania. W drodze powrotnej do hotelu postój przy przystani statków w Van, oglądanie panoramy miasta podczas zachodu słońca. Nocleg w Van.

Dzień 3

Przejazd wzdłuż brzegów jeziora Van. Zwiedzanie położonego na wyspie ormiańskiego kościoła Carpanak z XII w. Następnie podziwianie wodospadów Muradiye. Po dojechaniu do leżącego u stóp góry Ararat Dogubayazit, zwiedzanie Pałacu Ishaka Paszy. Nocleg w Dogubayazit.

Dzień 4

Wyjazd wcześnie rano do Ani – starożytnej i średniowiecznej stolicy Wielkiej Armenii, zniszczonej w 1079 r. przez Turków Seldżuckich. Pozostałości Ani znajdują się na zboczach głębokiego wąwozu rzeki Araks, stanowiącej granicę między Turcją a Armenią. Następnie przejazd do Erzurum i nocleg.

Dzień 5

Zwiedzanie najwyżej położonego miasta w Turcji (1 950 m n.p.m.), gdzie zimą temperatury nierzadko spadają do -40 stopni Celsjusza. Spacer po starówce (Çifte Minareli Medrese) oraz wejście na szczyt twierdzy - tam rozpościera się widok na miasto i ośrodki narciarskie na zboczach gór Palandoken, a także na pomnik ofiar I wojny światowej, której front w Erzurum ustabilizował się na prawie trzy lata w okresie 1915 - 1917. Następnie przejazd do Yusufeli, po drodze przystanek przy kościele Osk Vank. Jest jednym z największych i najlepiej zachowanych obiektów na terenie Wschodniej Turcji. Nocleg w Yusufeli.

Dzień 6

Namiastka prawdziwej globtroterskiej przygody – rafting na rzece Coruh. Przejazd do Yaylalar na nocleg.

Dzień 7

Przejazd do kościoła gruzińskiego w Barhal (Barhal Kilisesi) wybudowanego w 973 r. i pozostającego w rękach chrześcijańskich do początków XVII w. Następnie mały trekking (8 km w dwie strony) po Dolinie Barhal z porozrzucanymi po zboczach tzw. yaylami, czyli letnimi domkami dla pasterzy. Następnie przejazd w okolice Yusufeli i zwiedzanie kościołów w Tekkale, pochodzących także z okresu Wielkiej Gruzji. Powrót do Yaylalar na nocleg.

Dzień 8

Przejazd doliną rzeki Coruh. Po drodze przystanek przy Ishan Kilisesi – kolejnym zabytku okresu Wielkiej Gruzji położonym prześlicznie na zboczu wzgórza. Następnie przejazd do Demirkent, gdzie będzie można obejrzeć XIX-wieczny drewniany meczet powstały z przekształcenia wcześniej stojącej w tym miejscu chrześcijańskiej budowli. Przejazd przez Ardanuc, kolejną doliną, na poszukiwania kościoła gruzińskiego Rabat Kilisesi. Kontynuowanie zwiedzania: przejazd do wodospadu Bilbilan i mały trekking po okolicy. W drodze powrotnej do Artvin przystanek przy starożytnym gruzińskim moście Berta (Berta Koprusu) z IX w n.e. Nocleg w Artvin.

Dzień 9

Dalsze zwiedzanie spokojnego regionu Artvinu, tzw. „tureckiej Gruzji”. Przejazd do Ciritduzu, aby na chwilę zachwycić się wspaniałą panoramą doliny z porozrzucanymi yaylami na zboczach; potem zwiedzanie Tbeti Kilisesi – obiektu bryłą dorównującego Osk Vank i spacer po okolicy. Następnie wizyta nad brzegami jeziora Karagol (dosł. Czarny Staw!). Okolice porastają mocne, wysokie na około 50 m sosny. Spacer wokół jeziora. Po południu przejazd do Arsiyan Yaylasi na trekking. W drodze powrotnej do Artvinu przystanek w Hamamli Kilisesi i degustacja miejscowego przysmaku – nieobranego, solonego ogórka. Nocleg w Artvin.

Dzień 10

Przejazd nad staw Borcka i trekking na pobliskich yaylach (8 km). Następnie przejazd do Ayder, „tureckiego Zieleńca”, górskiego kurortu, bardzo popularnego wśród turystów z Arabii Saudyjskiej i Izraela. Po zakwaterowaniu czas na próbowanie miejscowych przysmaków, np. Laz Boregi, czyli ciasta Lazów (rodzaj ciasta francuskiego z serem) lub Oralet/Kus Burnu Cayi – rodzaju oranżady podawanej w takich samych filiżankach, w jakich w Turcji podaje się herbatę. Nocleg w Ayder.

Dzień 11

Trekking po dolinach zamieszkałych przez kaukaską mniejszość etniczną Lazów. Nocleg w Ayder.

Dzień 12

Przejazd z Ayder do Trabzonu. Po drodze zwiedzanie zamku Zil w Rize. Następnie wizyta na plantacji herbaty, która eksportowana jest stąd do wielu krajów całego świata. Przyjazd do Trabzonu i spacer po centrum.

Dzień 13

Rano wyjazd do klasztoru Sumela, prześlicznie położonego na ścianie wąwozu. Następnie przejazd nad jezioro Uzungol, będące jedną z wizytówek okolic Trabzonu, a wciąż czekające na odkrycie przez zagranicznych turystów. Spacer nad jeziorem. Powrót do Trabzonu i zwiedzanie Kościoła św. Zofii. Pod koniec dnia czas na ostatnie zakupy przed wylotem do Polski. Nocleg w Trabzonie.

Dzień 14

Wcześnie rano wylot z Trabzonu do Stambułu, przesiadka na samolot do Polski. Przylot do Warszawy w godzinach popołudniowych.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65


Szukasz czegoś konkretnego?