Iran

Iran – dawniej kraina muzyki, wina i ogrodów. W minionych wiekach meczety i pałace wspaniałych, bogatych miast przesycone były poezją, a nad domowymi sadzawkami unosił się słowiczy śpiew. Dzisiaj pogoń za nowoczesnością oraz tęsknota za zachodnim stylem życia obecna jest w tym samym stopniu, co tradycyjna herbata i konserwatywny czador.

Podróż do Iranu oczarowuje wszystkich, którzy przemierzają tutejsze drogi i piją herbatę z jego mieszkańcami, urzeczeni ich niekłamaną gościnnością. Kraj o pięciokrotnie większej powierzchni od Polski zachwyca różnorodnością etniczną, przyrodniczą i religijną.

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe Artykuły

Dziś udowadnia, że ma turystom znacznie więcej do zaoferowania. Coraz liczniej odwiedzają go także ciekawi tej części świata Europejczycy. Podczas wycieczki objazdowej do Iranu poznają spuściznę kultury perskiej, jednej z najstarszych na świecie.

Podróż do Iranu – różnorodność zabytków i atrakcji

Podróż do Iranu to połączenie najbardziej skrajnych cech i zjawisk, które chcemy przybliżyć, wytłumaczyć, a nierzadko także sprostować.

Podróż do Iranu pozwoli nam sprawdzić prawdziwość stereotypów dotyczących tego fascynującego i pełnego kontrastów kraju. Choć Iran może śmiało uchodzić za kraj przyjazny turystom i jest też coraz chętniej przez nich odwiedzany, nadal nie brak tu miejsc niemal dziewiczych, nieskażonych i pełnych osobliwego uroku. Kto raz zakosztuje perskiej gościnności, nasyci wzrok, smak i ducha, powróci tu przy pierwszej sposobności – to możemy zagwarantować.

Podróze po Iranie - zdjęcie z podrózy Podróż do Iranu - Starożytne ruiny Iran - zdjęcia z podrózy po Iranie

Podczas wycieczki objazdowej będziemy podziwiać m.in. ruiny antycznego Persepolis, liczący setki lat przygraniczny Monastyr św. Tadeusza, meczet Imama w Isfahanie uznawany za jeden z najpiękniejszych w świecie islamskim, słynny Pałac Golestan w stołecznym Teheranie, Cytadelę w Szirazie czy wykutą w litej skalę świątynie Czak Czak.

Wysłuchamy też licznych opowieści, poznamy zwyczaje i gościnność Irańczyków, skosztujemy wyjątkowej i pełnej przypraw kuchni.

Wycieczki objazdowe po Iranie Wakacje w Iranie - Teheran Wycieczka po Iranie Wyprawy do Iranu

Perskie miasta pełne architektonicznych perełek

Wyprawa do Iranu to znakomita okazja, aby ujrzeć okazałe ruiny antycznych budowli. Niegdyś dumnie zdobiły one jedne z najpiękniejszych miast świata, dziś godne są zwiedzenia przez największych pasjonatów historii i architektury. W trakcie wakacji w Iranie udamy się do wielu z nich.

Podczas naszej podróży wybierzemy się m.in. na zwiedzanie Soltaniyeh figurującego na Światowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Wybudowali je ówcześni mongolscy władcy Iranu w XIV wieku i – mimo że krótko – pełniło ono funkcję stolicy Persji. Spróbujemy odkryć jego dawną świetność – Soltaniyeh uchodziło za jedno z największych i najwspanialszych miast świata. Nadal można odkryć w nim prawdziwe perskie perełki architektury – m.in. Mauzoleum Oljaytu będące świadectwem długiej i wspaniałej historii miasta.

Podczas naszej wycieczki objazdowej po Iranie wstąpimy też do imponującego Isfahanu, miasta kryjącego wiele bezcennych zabytków. Wybierzemy się na spacer po głównym placu, Naqsz-e Dżahan, moście Si-o-Se Pol, a także będziemy podziwiać meczet Imama – ponoć jeden z najpiękniejszych w świecie islamskim. Nie pominiemy też ormiańskiej katedry mieszczącej się w dzielnicy Dżulfa i spróbujemy odkryć tajemnicę Pałacu Czterdziestu Kolumn, który ma ich… jedynie dwadzieścia.

Czeka nas także wycieczka do wywierającego ogromne wrażenie na turystach legendarnego Persepolis – miasta-potęgi, niegdyś stolicy Persji. Słusznie słynie ono jako jedno z najpotężniejszych imperiów starożytnego świata, o czym będzie dane nam się przekona.

Bliskowschodnie bazary – jedna z najstarszych tradycji

Wyprawa do Iranu zadowoli także miłośników zakupów oraz kosztowania oryginalnych smaków. Na kolorowych, tętniących życiem i bogatych w różnorodny towar bazarach – m.in. w Isfahanie, Pasargadzie czy Persepolis – można kupić wyjątkowe pamiątki. Wśród nich są np. przyprawy, owoce, słodkości, tkaniny, chusty, słynne perskie dywany czy wyroby jubilerskie.

W mieście Zanjan znajduje się najdłuższy kryty bazar w całym Iranie, gdzie można oddać się zakupowemu szaleństwu aż w… około 940 sklepach! Także Tebriz słynie nie tylko ze Starego Miasta wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, ale i bazaru. Niegdyś znajdował się na trasie Jedwabnego Szlaku i skupiał sprzedawców z całego świata, dziś także uchodzi za jedno z najważniejszych miejsc w tym mieście. Wybierzemy się tu na wyprawę w poszukiwaniu skarbów Wschodu plątaniną korytarzy, wąskimi uliczkami, tajemniczymi zaułkami. Z wakacji w Iranie nie można wrócić bez wspaniałych pamiątek dla bliskich! Wizyty na bazarze to także możliwość obserwowania codzienności mieszkańców – tradycji picia herbaty, rozmowy, wspólnego palenia fajki wodnej czy wieczornych śpiewów.

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Iran

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?