Iran

Iran – dawniej kraina muzyki, wina i ogrodów. W minionych wiekach meczety i pałace wspaniałych, bogatych miast przesycone były poezją, a nad domowymi sadzawkami unosił się słowiczy śpiew. Dzisiaj pogoń za nowoczesnością oraz tęsknota za zachodnim stylem życia obecna jest w tym samym stopniu, co tradycyjna herbata i konserwatywny czador.

Podróż do Iranu oczarowuje wszystkich, którzy przemierzają tutejsze drogi i piją herbatę z jego mieszkańcami, urzeczeni ich niekłamaną gościnnością. Kraj o pięciokrotnie większej powierzchni od Polski zachwyca różnorodnością etniczną, przyrodniczą i religijną.

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe Artykuły

Dziś Iran udowadnia, że ma turystom znacznie więcej do zaoferowania. Coraz liczniej odwiedzają go także ciekawi tej części świata Europejczycy ciekawi tej części świata . Podczas wycieczki objazdowej do Iranu poznamy spuściznę kultury perskiej, jednej z najstarszych na świecie.

Podróż do Iranu – różnorodność zabytków i atrakcji

Podróż do Iranu to połączenie najbardziej skrajnych cech i zjawisk, które chcemy przybliżyć, wytłumaczyć, a nierzadko także sprostować. Ta fascynująca wycieczka pozwala odkryć bogactwo perskiej historii, kultury i naturalnego piękna, co jest niezwykle pouczające i inspirujące dla każdego podróżnika.

Podróż do Iranu pozwoli nam sprawdzić prawdziwość stereotypów dotyczących tego fascynującego i pełnego kontrastów kraju. Choć Iran może śmiało uchodzić za kraj przyjazny turystom i jest też coraz chętniej przez nich odwiedzany, nadal nie brak tu miejsc niemal dziewiczych, nieskażonych i pełnych osobliwego uroku. Kto raz zakosztuje perskiej gościnności, nasyci wzrok, smak i ducha, powróci tu przy pierwszej sposobności – to możemy zagwarantować.

Podróze po Iranie - zdjęcie z podrózy Podróż do Iranu - Starożytne ruiny Iran - zdjęcia z podrózy po Iranie

Podczas wycieczki objazdowej będziemy podziwiać m.in. ruiny antycznego Persepolis, liczący setki lat przygraniczny Monastyr św. Tadeusza, meczet Imama w Isfahanie uznawany za jeden z najpiękniejszych w świecie islamskim, słynny Pałac Golestan w stołecznym Teheranie, Cytadelę w Szirazie czy wykutą w litej skalę świątynie Czak Czak. Poznamy także opowieści, zwyczaje i gościnność Irańczyków, skosztujemy ich wyjątkowej kuchni.

Podczas naszej podróży będziemy mieć okazję doświadczyć autentyczności irańskiej kultury: wysłuchamy licznych, barwnych opowieści od lokalnych mieszkańców, które przybliżą nam ich zwyczaje i gościnność. Ponadto, skosztujemy wyjątkowej kuchni irańskiej, pełnej aromatycznych przypraw i unikalnych smaków, co pozwoli nam jeszcze głębiej zrozumieć i docenić bogatą tradycję tego kraju.

Wycieczki objazdowe po Iranie Wakacje w Iranie - Teheran Wycieczka po Iranie Wyprawy do Iranu

Perskie miasta pełne architektonicznych perełek

Wyprawa do Iranu to znakomita okazja, aby ujrzeć okazałe ruiny antycznych budowli. Niegdyś dumnie zdobiły one jedne z najpiękniejszych miast świata, dziś godne są zwiedzenia przez największych pasjonatów historii i architektury. W trakcie wakacji w Iranie udamy się do wielu z nich.

W ramach naszej wycieczki, odwiedzimy również Soltaniyeh, wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To historyczne miejsce, które zostało zbudowane przez mongolskich władców Iranu w XIV wieku, choć przez krótki czas służyło jako stolica Persji. Będziemy odkrywać jego niegdyś wielką świetność, gdyż Soltaniyeh słynęło jako jedno z największych i najbardziej imponujących miast świata. Podczas zwiedzania będziemy mogli podziwiać liczne zabytki architektury, w tym Mauzoleum Oljaytu, które jest wyrazistym świadectwem długiej i bogatej historii tego miejsca.

Podczas naszej wycieczki objazdowej po Iranie wstąpimy też do imponującego Isfahanu, miasta kryjącego wiele bezcennych zabytków. Wybierzemy się na spacer po głównym placu, Naqsz-e Dżahan, moście Si-o-Se Pol, a także będziemy podziwiać meczet Imama – ponoć jeden z najpiękniejszych w świecie islamskim. Nie pominiemy też ormiańskiej katedry mieszczącej się w dzielnicy Dżulfa i spróbujemy odkryć tajemnicę Pałacu Czterdziestu Kolumn, który ma ich… jedynie dwadzieścia.

Czeka nas także wycieczka do wywierającego ogromne wrażenie na turystach legendarnego Persepolis – miasta-potęgi, niegdyś stolicy Persji. Słusznie słynie ono jako jedno z najpotężniejszych imperiów starożytnego świata, o czym będzie dane nam się przekonać.

Bliskowschodnie bazary – jedna z najstarszych tradycji

Wyprawa do Iranu zadowoli także miłośników zakupów oraz kosztowania oryginalnych smaków. Na kolorowych, tętniących życiem i bogatych w różnorodny towar bazarach – m.in. w Isfahanie, Pasargadzie czy Persepolis – można kupić wyjątkowe pamiątki. Wśród nich są np. przyprawy, owoce, słodkości, tkaniny, chusty, słynne perskie dywany czy wyroby jubilerskie.

W mieście Zanjan znajduje się najdłuższy kryty bazar w całym Iranie, gdzie można oddać się zakupowemu szaleństwu aż w… około 940 sklepach! Także Tebriz słynie nie tylko ze Starego Miasta wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, ale i bazaru. Niegdyś znajdował się na trasie Jedwabnego Szlaku i skupiał sprzedawców z całego świata, dziś także uchodzi za jedno z najważniejszych miejsc w tym mieście. Wybierzemy się tu na wyprawę w poszukiwaniu skarbów Wschodu plątaniną korytarzy, wąskimi uliczkami, tajemniczymi zaułkami. Z wakacji w Iranie nie można wrócić bez wspaniałych pamiątek dla bliskich! Wizyty na bazarze to także możliwość obserwowania codzienności mieszkańców – tradycji picia herbaty, rozmowy, wspólnego palenia fajki wodnej czy wieczornych śpiewów.

Niezapomniane wycieczki objazdowe

Jeżeli rozważasz, z jakim biurem podróży wybrać się do Iranu, zaufaj doświadczeniu i profesjonalizmowi Ex Oriente Lux. Dzięki swojej głębokiej wiedzy o regionie i zaangażowaniu w zapewniamy najwyższej jakości usługi, gwarantując nie tylko bezpieczeństwo i komfort podróży, ale także zapewniając unikalne, dostosowane do indywidualnych potrzeb programy zwiedzania. Z Ex Oriente Lux odkryjesz prawdziwe bogactwo i różnorodność Iranu, od antycznych zabytków po współczesną kulturę, co uczyni Twoją podróż niezapomnianym doświadczeniem. Szczegółową ofertę wycieczek znajdziesz poniżej. Zapraszamy do kontaktu!

 

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Iran

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?

test