Turkmenistan

Oto kraj wojowniczych ludzi, przepięknych pustynnych krajobrazów i starożytnych miast. Określany „białym miastem” Aszchabad słynie z ponad 500 budynków z marmuru, dzięki czemu został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Zapraszamy w podróż do dawnej kolebki wschodniej cywilizacji.

Podczas wyprawy do Turkmenistanu, serca Azji, odkryjemy miejsca znane z opowieści o słynnym Jedwabnym Szlaku, ruiny starożytnych miast i twierdz – m.in. Antiochii Margiańskej i Chorezmu, a także pamiątek z czasów świetności państwa. Proponujemy wycieczkę przez dwie republiki Azji Środkowej – Uzbekistan i Turkmenistan – dawne krainy Sogdiana i Baktria.

Aszchabad – miasto z marmuru

Podczas podróży do Turkmenistanu koniecznie powinniśmy wybrać się do stolicy. Aszchabad to milionowe miasto o 150-letniej historii, które znajduje się na półpustynnym obszarze. Zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, gdyż słynie z największej na świecie liczby budynków ozdobionych białym marmurem. Jest ich aż 543 i zajmują powierzchnię ponad 4,5 mln m2! Po zwiedzaniu warto wybrać się zaś na największy na świecie zamknięty diabelski młyn…

W mieście tym historia harmonijnie przenika ze się współczesnością. Pozostało w nim wiele cennych zabytków i atrakcji, m.in. Muzeum Dywanów z kolekcją z XVII i XIX, złote pomniki, Arka Neutralności z 12-metrowym popiersiem Nijazowa obracającym się zawsze w stronę słońca, meczet Ertogrul Ghazi, Park Niepodległości, Łuk Neutralności. Można też wjechać 3,5-kilometrową kolejką linową na jeden ze szczytów Kopet Dag, skąd roztacza się panorama miasta. Bardziej ambitni mogą zaś wybrać się na górę po betonowych schodach…

Wyprawa do Turkmenistanu Wycieczka do Turkmenistanu Turkeministan - Relacja z wycieczki

Oaza na pustyni Kara-kum

Najbardziej znanym zabytkiem Turkmenistanu jest starożytne miasto Merw, nazywane inaczej Antiochią Margiańską. Mieszkańcy wierzą, że jego początki sięgają panowania perskiej dynastii Achemenidów.
Ciekawostką jest także położenie w delcie rzeki Murgab, tuż przy piaskach pustyni Kara-kum. Pustynne rejony tworzą niezwykły malowniczy pejzaż – to kraina ginąca w morzu piasku. Kara-kum to jedna z największych piaszczystych pustyń na świecie, obejmuje około 80% powierzchni kraju – była i jest ogromnym wyzwaniem dla podróżnych.

Mary – dla pasjonatów

W średniowieczu Mary było jednym z największych ośrodków miejskich muzułmańskiego świata i ważnym przystankiem na Jedwabnym Szlaku. Wędrowały tędy karawany, objuczone towarami wielbłądy i tłumy kupców. Krzyżowały i przenikały się tutaj wpływy Wschodu i Zachodu, a wielojęzyczny lud wymieniał się spostrzeżeniami i wieściami z całego świata. Zwiedzimy tu m.in. rosyjski kościół prawosławny, główny meczet i Miejskie Muzeum, a także wybierzemy się na największy w mieście bazar.

Koniec miasta przypada na koniec XVIII wieku, kiedy to emir Buchary wysiedlił mieszkańców i zniszczył część miasta. Obecnie słynny jest park archeologiczny w pobliżu miasta, gdzie zarówno badacze, jak i podróżnicy pragną natrafić na ślady dawnej świetności…

Stary Urgencz – najpotężniejsze miasto Jedwabnego Szlaku

Nic dziwnego, że Merw wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto dodać, że znajduje się na niej także Stary Urgencz – mury obronne, meczety, mauzolea i słynny minaret to dowody wielkich dokonań w dziedzinie architektury i sztuki, a zarazem pozostałości po starożytnym mieście na Jedwabnym Szlaku. Zobaczymy tu mauzolea Turabek-Khanuma, sułtana Tekesza i Arslana II. Ten ostatni uchodzi za najstarszy tutejszy zabytek. Zwrócimy też uwagę na minaret Kutlug-Timura liczący 62 metry wysokości.

Dawniej Stary Urgencz był jednym z największych miast na szlaku, a jego świetność przypadała na czas rządów Turków Seldżuckich w XII i XII w. Co ciekawe, nowe miasto Urgencz mieści się na terenie Uzbekistanu.

Współczesny Turkmenistan znacznie się różni od tego sprzed wieków – łatwo sobie jednak wyobrazić, że tu – u styku różnych kultur – tętniło niegdyś serce świata. Zachęcamy wybrać się w podróż do Turkmenistanu i Uzbekistanu, aby przekonać się, co zachowało się z czasów świetności…

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?