Pamir (Tadżykistan) : wycieczki, podróże, wyprawy : Ex Oriente Lux

Tadżykistan

Czas na niezwykłą podróż do serca zapomnianego regionu, który zachwyca i zaskakuje na każdym kroku. Niemal całą powierzchnię Tadżykistanu pokrywa rozległy górski region Pamir – rozchodzą się stąd góry Hindukusz, Karakorum, Kunlun i góry systemu ałajskiego. Przez teren Tadżykistanu prowadzi też niebywale wysoko położona słynna autostrada Pamir Highway. Zapraszamy na wycieczkę do świata gór.

Niewielka popularność Azji Środkowej przyczynia się do tego, że trudno znaleźć wyprawę do tej części świata w ofercie biur podróży. Górzyste ukształtowanie terenu sprawia, że obszar ten jest dość skomplikowany pod kątem podróżowania, zwłaszcza dla mało doświadczonych. Wymagane są wizy, część przejść bywa zamknięta, a sam Jedwabny Szlak i liczne strome podejścia – m.in. na Szczyt Ismaila Samaniego czy Szczyt Lenina – stanowią prawdziwe wyzwanie.

Znaczna część terenów Tadżykistanu to łańcuchy górskie, dzięki którym można wędrować po jednych z najpiękniejszych dróg widokowych świata. Centralną część stanowią góry Ałajskie, a na południowym wschodzie królują słynne góry Pamir. Dzika przyroda, piękne krajobrazy tadżyckiej prowincji, gorące źródła – m.in. Garm Chashma oraz Bibi Fatima, błękit nad nami i ogromne otwarte przestrzenie pod nami sprawiają, że zapominamy o cudach techniki.

W okolicach jezior – np. Sarez i Zorkul – można podziwiać malownicze krajobrazy, podobnie jak w rezerwatach przyrody. Tigrowa Bałka oszałamia górską przyrodą. Wycieczka piesza lub przejazd pełną niezwykłości doliną Langar do jeziora Yashikul to pomysł na całodzienną wyprawę. A gdyby tak urządzić sobie piknik nad jeziorem i podziwiać okoliczności przyrody, głównie szczyty górujące nad jeziorem? Mimo zmęczenia warto przebyć jeszcze przełęcz, aby dotrzeć do Murgab, najwyżej położonego miasteczka w całej Azji Centralnej. Przy odrobinie szczęścia roztacza się stąd wspaniały widok na siedmiotysięcznik Muztagata.

Podróż w Góry Pamir   Wycieczki do Pamiru

Wyprawy obfitujące w niezwykłe widoki warto przeplatać ze zwiedzaniem miast. Koniecznie trzeba wybrać się do Duszanbe, stolicy Tadżykistanu, aby ujrzeć słynną fortecę Hissar, malowniczy park Rudaki, plac Somoni oraz Muzeum Narodowe. Tadżykistan oficjalnie powstał w 1991 roku, tuż po rozpadzie Związku Radzieckiego, ale kulturowo istnieje od dawna. Wystawy wprowadzają w kulturę mieszkańców i obejmują niezwykłe dzieła spod ręki ich przodków.

Polecamy też wybrać się na wycieczkę z Duszanbe do miasteczka Kalai Khumb – przejazd zajmie cały dzień, ale widoki oraz czekające tu atrakcje są tego warte. Stąd można mianowicie wyruszyć w podróż wspomnianą już i słynną autostradą pamirską M41 – to podobno jedna z najpiękniejszych tras na całym świecie! W planie zwiedzania nie może zabraknąć miasta Chodżent, gdzie ujrzymy ruiny murów XVIII-wiecznej twierdzy oraz mauzoleum szejka pochodzące z czasów średniowiecza.

W mieście Chorog, spoczywającym w urokliwej dolinie, gdzie rzeka Ghunt wpada do rzeki Pandż, trzeba wybrać się do ogrodu botanicznego i na lokalny bazar w poszukiwaniu rękodzieła. Z kolei w wiosce Yamg zobaczyć można grobowiec i muzeum sufiego Mubaraka Kadama oraz kamień, który od 700 lat służy jako kalendarz słoneczny.
Mimo że Tadżykistan od lat pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów świata, miejscową ludność cechuje gościnność i otwartość godne podziwu. To ludzie gór, dodajmy –  bardzo wysokich gór – a za swój skarb uważają bogate tradycje i piękno swych ziem.
Wyjazd do Tadżykistanu to ponoć czas prawdziwej próby dla indywidualnych śmiałków, ale zachęcamy odkrywać niezwykłe serce Azji w wakacje 2017 razem z nami.

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?