Tadżykistan

Czas na niezwykłą podróż do serca zapomnianego regionu, który zachwyca i zaskakuje na każdym kroku. Niemal całą powierzchnię Tadżykistanu pokrywa rozległy górski region Pamir – rozchodzą się stąd góry Hindukusz, Karakorum, Kunlun i góry systemu ałajskiego. Przez ten kraj prowadzi też niebywale wysoko położona słynna autostrada M41, Pamir Highway. Zapraszamy na wycieczkę do Tadżykistanu – niezwykłego świata gór.

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe

Niewielka popularność Azji Środkowej sprawia, że w ofercie biur podróży trudno znaleźć wyprawę do tej części świata. Górzyste ukształtowanie terenu z kolei nieco odstrasza mało doświadczonych turystów. Ponadto wymagane są wizy, a sam Jedwabny Szlak i strome podejścia – m.in. na Szczyt Ismaila Samaniego czy Szczyt Lenina – dla wielu stanowią prawdziwe wyzwanie. Warto jednak zdecydować się na podróż do Tadżykistanu i Kirgistanu – piękno tych bezkresnych terenów i niezwykły błękit nieba wynagrodzą nam wszelki trud i zmęczenie.

Wycieczka do Tadżykistanu i Kirgistanu

Tadżykistan oficjalnie powstał w 1991 roku, tuż po rozpadzie Związku Radzieckiego, ale kulturowo istnieje od dawna. Wyprawy obfitujące w niezwykłe widoki warto przeplatać ze zwiedzaniem miast. Koniecznie trzeba wybrać się do Duszanbe, stolicy Tadżykistanu położonej nad rzeką Duszanbinką, aby ujrzeć słynną fortecę Hissar, malowniczy park Rudaki, plac Somoni oraz Muzeum Narodowe. Organizowane tu wystawy wprowadzają w kulturę mieszkańców i prezentują niezwykłe dzieła spod ręki ich przodków.

Podróż w Góry Pamir Wycieczki do Pamiru

Słynna M41 – jedna z najwyżej położonych tras na świecie

Podczas wycieczki po Tadżykistanie polecamy też wybrać się do miasteczka Kalai Khumb – przejazd zajmie cały dzień, ale widoki oraz czekające tu atrakcje są tego warte. Stąd można mianowicie wyruszyć w podróż wspomnianą już i słynną autostradą pamirską M41 – to podobno jedna z najpiękniejszych tras na całym świecie! W programie zwiedzania nie może też zabraknąć miasta Chodżent, gdzie ujrzymy ruiny murów XVIII-wiecznej twierdzy oraz mauzoleum szejka pochodzące z czasów średniowiecza.

Góry Ałajskie – tęczowe skarby Azji

Znaczna część terenów Tadżykistanu to łańcuchy górskie, dzięki którym można wędrować po jednych z najpiękniejszych dróg widokowych świata. Centralną część stanowią góry Ałajskie, a na południowym wschodzie królują słynne góry Pamir. Dzika przyroda, piękne krajobrazy tadżyckiej prowincji, gorące źródła – m.in. Garm Chashma oraz Bibi Fatima, błękit nad nami i ogromne otwarte przestrzenie pod nami sprawiają, że zapominamy o cudach techniki. Zabierzemy Państwa na emocjonującą wycieczkę po Tadżykistanie i Kirgistanie, obfitującą we wspaniałe widoki.

W otoczeniu dzikiej przyrody…

W rezerwatach przyrody, a także w okolicach jezior – np. Sarez i Zorkul – można podziwiać malownicze krajobrazy. Tigrowa Bałka oszałamia górską przyrodą, a piesza wycieczka lub przejazd doliną Langar do jeziora Yashikul to pomysł na całodzienną wyprawę. A gdyby tak urządzić sobie piknik nad jeziorem i podziwiać szczyty górujące nad jeziorem? Mimo zmęczenia warto przebyć jeszcze przełęcz, aby dotrzeć do Murgab, najwyżej położonego miasteczka w całej Azji Centralnej. To właśnie z tego miejsca roztacza się wspaniały widok na siedmiotysięcznik Muztagata.

podroz-do-tadzykistanu wycieczka-tadzykistan

Co jeszcze zaplanowaliśmy?

W mieście Chorog, spoczywającym w urokliwej dolinie, trzeba wybrać się do ogrodu botanicznego i na lokalny bazar w poszukiwaniu rękodzieła. Z kolei w wiosce Yamg zobaczyć można grobowiec i muzeum sufiego Mubaraka Kadama oraz kamień, który od 700 lat służy jako kalendarz słoneczny. Zorganizujemy dla Państwa także wycieczkę do Garm Chashma oraz Bibi Fatima, gorących źródeł, gdzie zażyjemy kąpieli, podziwiając piękną przyrodę wokół nas… Nie zabraknie też trekkingu i wypraw, m.in. przez przełęcz Akbaital. Po drodze będziemy podziwiać ośnieżone szczyty łańcucha Syrakul czy też jezioro Kara-kul, jedno z najwyżej położonych w Azji Centralnej, a zarazem największe w Tadżykistanie!

Mimo że Tadżykistan od lat pozostaje jednym z najbiedniejszych krajów świata, miejscową ludność cechuje gościnność i otwartość godne podziwu. To ludzie gór, dodajmy – bardzo wysokich gór – a za swój skarb uważają bogate tradycje i piękno swych ziem.

Wyjazd do Tadżykistanu to ponoć czas prawdziwej próby dla indywidualnych śmiałków, ale zachęcamy, aby odkrywać niezwykłe serce Azji w wakacje 2020 razem z nami.

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Tadżykistan

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?