Bhutan

Bhutan, państwo położone w Azji Południowej między Indiami i Tybetem, jest regionem wyjątkowym pod wieloma względami. Królestwo Bhutanu kusi turystów, którzy coraz chętniej wybierają się na wycieczki do tego magicznego i wciąż tajemniczego kraju.

Do niedawna Bhutan był nam nieznany, gdyż celowego państwo to izolowano od reszty świata – zarówno w sferze ekonomicznej, jak i kulturowej. Wynalazki cywilizacji zachodniej – jak telewizja, Internet czy telefony – zawitały tutaj dopiero niedawno. Taka polityka zapewniła Bhutanowi zachowanie w niezmienionej postaci kultury i zwyczajów.

Wycieczki tematyczne

Wycieczki do Bhutanu są gwarancją przeżycia wyjątkowej przygody, pozwalają podróżować po krainie niemal nieskażonej cywilizacją Zachodu, gdzie świat jakby zatrzymał się w czasie. Jednak po części Bhutan przez stulecia był niedostępny także z powodu swojego położenia geograficznego, które znacznie utrudniało dotarcie do tych rejonów. Zapraszamy na wyprawę po Nepalu oraz Bhutanie.

Szczęście Narodowe Brutto

Co wyróżnia Bhutan spośród innych państw? Szczęście Narodowe Brutto! Może brzmi to zabawnie i niewiarygodnie, ale to całkiem poważna koncepcja czwartego króla Bhutanu. Z założenia miała umożliwiać pomiar postępu i rozwoju kraju oraz jakości życia na podstawie poziomu poczucia szczęścia i dobrostanu psychicznego obywateli, a nie jedynie za pomocą analizy ekonomicznych wskaźników ujmowanych w znanym nam wszystkim PKB.

Można pozazdrościć podejścia rządzących w tym państwie, dla których priorytetem jest rozwój bogactwa duchowego i psychicznego obywateli, prowadzącego do ich szczęścia i spełnienia osobistego. Być może właśnie dlatego amerykański tygodnik „The Time” uznał, że król Jigme Singye Wangchuck powinien znaleźć się na liście „Osób, które kształtowały świat”.

Wycieczka do Bhutanu Buthan - relacja z wycieczki Buthan

Na łonie dziewiczej przyrody

Wyprawa do Bhutanu to również niepowtarzalna okazja na bliski kontakt z wyjątkową przyrodą. Jeziora i rzeki słyną ze swej czystości, nie bez powodu otrzymując nazwę przezroczystego złota, będącego głównym źródłem dochodu tego kraju. Wycieczki po Bhutanie obfitują w parki narodowe, rezerwaty i obszary chronionego krajobrazu. Pobyt tutaj uświadamia przybyłym, że można żyć w zgodzie z naturą, przykładając wielką wagę do jej ochrony. Warto też pamiętać, że żyje tu „takin”, słynący jako narodowe zwierzę Bhutanu.

Dech w piersi zapierają niezapomniane krajobrazy, w których pokryte śniegiem szczyty wznoszą się powyżej mrocznych wąwozów, przełęcze górskie oczarowują olśniewającymi kwiatami rododendronów kwitnących wiosną, a bliskość majestatycznych, największych gór świata robi niezapomniane wrażenie na turystach z każdego zakątka globu.

Aktywnym spodoba się też pomysł trekkingu do XVII-wiecznego klasztoru Taktsang – Tygrysiego Gniazda – sosnowo-rododendronowym lasem. Budowla znajduje się na… krawędzi stromych skał, które opadają ostro, bo aż 900 metrów, w dół, wprost do doliny. Po drodze postój w punkcie widokowym, skąd roztacza się piękny widok na wspomniany klasztor…

Wycieczka do doliny Thimphu

W takcie podróży do Bhutanu czeka nas także wycieczka do doliny Thimphu – widoki w trakcie 3-godzinnej podróży wzdłuż biegu rzeki Paro Chhu oraz Wang Chhu robią ogromne wrażenie! Stroma droga biegnie przez sosnowo-cedrowy las, a następnie wspina się na przełęcz Dochula (3050 m n.p.m.). Jeśli sądzisz, że widoki mogą spowszednieć, jesteś w błędzie. Ponadto zwiedzimy Memorial Chorten oraz ujrzymy statuę Buddy Dordenma, jedną z najwyższych w Azji, liczącą 51,5 metra.

Można spędzić długie godziny także na podziwianiu przyrody ‒ lasów, magnolii, rododendronów, sosen czy jałowców – przy akompaniamencie przeróżnych rzadkich gatunków ptaków. Przy dobrej widoczności i odrobinie szczęścia ujrzymy też majestatyczne Himalaje….

Co jeszcze warto zobaczyć w Bhutanie?

Przyroda Bhutanu kryje wyjątkowe zabytki i atrakcje, na przykład w piękne krajobrazy wkomponowane są od stuleci buddyjskie klasztory. W trakcie naszej wycieczki wybierzemy się również do Instytutu Zorig Chusum oraz Muzeum Folkloru i Muzeum Tkaniny.

Udamy się także do Kyichu Lhakhang, jednego z najstarszych i najważniejszych miejsc kultu w Bhutanie.

Przed odjazdem zabierzemy Państwa na jeszcze jedną wycieczkę – do lokalnego gospodarstwa, abyście mogli zapoznać się z codziennym życiem mieszkańców. Świat wciąż dziewiczej przyrody jest już dostępny dla turystów, którzy mogą przeżyć wyjątkowe chwile w otoczeniu nieskażonej natury i Bhutańczyków. Tu można się przekonać, jak mieszkańcy Bhutanu pokazują ludziom Zachodu świat dotąd im nieznany…


Szukasz czegoś konkretnego?