Bhutan : wycieczki objazdowe, podróże, wyprawy : Ex Oriente Lux

Bhutan

Bhutan, państwo położone w Azji Południowej między Indiami, Chinami i Tybetem, jest regionem wyjątkowym pod wieloma względami. Królestwo Bhutanu kusi turystów, którzy coraz chętniej wybierają się na wycieczki do tego magicznego i wciąż tajemniczego kraju.

Do niedawna Bhutan był cudzoziemcom nieznany, a to za sprawą celowego izolowania się państwa od reszty świata, zarówno w sferze ekonomicznej jak i kulturowej. Wynalazki cywilizacji zachodniej, takie jak telewizja, internet czy telefony, zawitały do tego kraju dopiero w ostatnich latach. Taka polityka zapewniła Bhutanowi zachowanie w niezmienionej postaci kultury i zwyczajów.Wycieczki do Bhutanu są więc gwarancją przeżycia wyjątkowej przygody, pozwalają wejść w świat prawie nieskażony cywilizacją Zachodu, świat niejako zatrzymany w czasie. Kraj ten po części był również przez stulecia niedostępny z powodu położenia geograficznego, które znacznie utrudniało dotarcie do tych niedostępnych rejonów ludziom z zewnątrz.

 

Co jeszcze wyróżnia Bhutan spośród innych państw? Szczęście Narodowe Brutto. Brzmi to być może zabawnie i niewiarygodnie, ale to całkiem poważna koncepcja czwartego króla Bhutanu, która z założenia miała umożliwiać pomiar postępu i rozwoju kraju oraz jakości życia na podstawie poziomu poczucia szczęścia i dobrostanu psychicznego obywateli, a nie jedynie za pomocą analizy ekonomicznych wskaźników ujmowanych w znanym nam wszystkim PKB.  Można więc jedynie pozazdrościć podejścia rządzących w tym państwie, dla których priorytetem jest rozwój bogactwa duchowego i psychicznego obywateli, prowadzącego do ich szczęścia i spełnienia osobistego. Być może właśnie dlatego amerykański tygodnik „The Time” uznał, że król Jigme Singye Wangchuck powinien znaleźć się na liście „Osób, które kształtowały świat”.

Podejście bhutańskiego społeczeństwa do życia, które zadziwia turystów, badaczy, naukowców i psychologów poczuciem powszechnego szczęścia i zadowolenia z życia, to nie jedyny powód, dla którego warto poznać bliżej ten kraj. Wyprawa do Bhutanu to także bliski kontakt z wyjątkową przyrodą. Dech w piersi zapierają krajobrazy, w których pokryte śniegiem szczyty wznoszą się powyżej mrocznych wąwozów, przełęcze górskie oczarowują olśniewającymi kwiatami rododendronów kwitnących wiosną, a bliskość majestatycznych, największych gór świata robi niezapomniane wrażenie na turystach z każdego zakątku globu.

Wycieczka do tego kraju uświadamia przybyłym gościom, że można żyć w zgodzie z naturą, przykładając wielką wagę do jej ochrony. W piękne krajobrazy wkomponowane są od stuleci buddyjskie klasztory, których mieszkańcy od zawsze szanowali i czcili przyrodę. Bhutańskie jeziora i rzeki słyną ze swej czystości, nie bez powodu otrzymując nazwę przezroczystego złota, będącego głównym źródłem dochodu tego kraju. Bhutan obfituje w parki narodowe, rezerwaty i obszary chronionego krajobrazu. Świat wciąż dziewiczej przyrody  jest już dostępny dla turystów, którzy mogą przeżyć wyjątkowe chwile w otoczeniu nieskażonej natury i Bhutańczyków, którzy ludziom Zachodu mogą pokazać świat dotąd im nieznany.

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?