Birma

Klimat

W zwiedzanym przez Państwa regionie panuje klimat zwrotnikowy monsunowy z wyraźnym podziałem na dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Wiejący od połowy maja do połowy października południowo-wschodni monsun przynosi ulewne deszcze, choć koniec pory deszczowej (mniej więcej od końca września) to czas bujnej roślinności, jest zielono i ciepło, ale już nie duszno jak w pełni pory deszczowej.

Pora sucha trwająca od początku listopada do połowy marca to czas, kiedy wilgotność powietrza jest niska, jest dużo słońca, a deszcze padają sporadycznie. Średnia temperatura w miesiącach zimowych, w czasie pory suchej to około 25°C. W zależności od miejsca wieczory i ranki mogą być dużo chłodniejsze (ok. 15°C) lub maksymalna temperatura może przewyższać 30°C.

Zdrowie

Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie umieszczają na swoich listach żadnych obowiązkowych szczepień przy wyjeździe do Birmy i Laosu, niemniej jednak wskazane jest profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, wściekliźnie oraz grypie. Birma i Laos to strefa malaryczna, dlatego też zaleca się konsultację z lekarzem chorób tropikalnych w sprawie ewentualnego zażywania leków antymalarycznych.

Poniżej kilka rad, jak chronić się przed ukąszeniem komarów:
– chodzimy w jasnych ubraniach – ciemne i jaskrawe kolory przyciągają komary. Pamiętać należy również, aby, szczególnie wieczorem, nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Nie powinny być one również zbyt obcisłe, by komary nie mogły się przez nie przebić do naszego ciała.
– używamy środków odstraszających komary. Za najskuteczniejsze w strefie tropikalnej uznawane są te z zawartością formuły DEET, najlepiej powyżej 20%. W Polsce takim środkiem jest np. MUGGA, dostępna w większości sklepów turystycznych.
– unikamy używania perfum i kosmetyków perfumowanych. Często intensywnie wabią one komary.
– dodatkowo, można wyposażyć się w opaski na rękę i ultradźwiękowe breloczki odstraszające komary.
– niektórzy zalecają spożywanie dużej ilości witaminy B12 i czosnku. Związane jest to z wydzielaniem intensywnego zapachu odstraszającego komary. Jednak czasem odstrasza on również ludzi :)

Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że w czasie wyjazdu należy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną, banderolowaną, a owoce jeść najlepiej po obraniu ze skóry. Należy unikać spożywania popularnych potraw z surowych warzyw i suszonych ryb. Warto również zachować ostrożność kupując jedzenie w przydrożnych kramach i na targach – jeśli mamy wątpliwości co do świeżości produktu, to rezygnujemy z zakupu.

Należy także unikać styczności ciała z wodami stojącymi zwłaszcza w obszarach nizinnych.
Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.

Wizyta u lekarza w Birmie w szpitalu państwowym jest praktycznie bezpłatna (nie dotyczy lekarstw). Poziom świadczeń medycznych nie odpowiada europejskim standardom. W Laosie poziom opieki zdrowotnej jest bardzo niski. Uzyskanie porady lekarskiej lub szybkiej pomocy medycznej, poza dużymi miastami, jest praktycznie niemożliwe. W stolicy można uzyskać doraźną pomoc lekarską za minimalną opłatą 10-20 USD. Koszt pobytu w szpitalu wynosi od 20 USD za dobę – w zależności od rodzaju schorzenia. Podstawowe leki są dostępne tylko w większych miejscowościach. W poważniejszych przypadkach zalecane jest korzystanie z pomocy lekarskiej w sąsiedniej Tajlandii. Koszty transportu chorego są jednak wysokie.

Transport

Do naszego programu „Serce Buddy” najlepiej pasują połączenia liniami Emirates. Pierwszy etap podróży to przelot z Warszawy do Dubaju (zajmuje ok. 5-6 godzin). Kolejny przelot z Dubaju do Rangunu to także ok. 5-6 godzin. W drodze powrotnej lot między Luang Prabang a Bangkokiem to ok. 2 godziny, kolejne z Bangkoku do Dubaju ok. 8 godzin i z Dubaju do Warszawy 6 godzin.

W czasie wycieczki, zależnie od programu, odbywa się kilka lotów wewnętrznych; poza tym poruszamy się głównie wynajętym klimatyzowanym busem lub samochodem oraz łodziami (jezioro Inle, rejs po Mekongu).

Zakwaterowanie

Podczas wycieczek do Birmy i Laosu proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* oraz 4* w pokojach 2-osobowych. Pokoje wyposażone są w czajniki elektryczne oraz zestawy ręczników i przyborów toaletowych. Ponadto w czasie pobytu w klasztorze w Birmie będziemy spać w kilkuosobowych salach, na miejscu jest możliwość skorzystania z prysznica (warunki spartańskie).

Wyżywienie

W hotelach śniadania serwowane są w postaci stołu szwedzkiego oferującego potrawy kontynentalne i lokalne, dania gorące i zimne. W sprawdzonych barach i restauracjach bez obaw można próbować wszelkich przysmaków – podawane jedzenie jest smaczne i świeże. Dominują ryby, baranina i wieprzowina, potrawy kuchni chińskiej, pikantne przyprawy. Posiłki serwowane w klasztorze mają charakter wegetariański. Są to np. naleśniki, tosty, jajka, różnego rodzaju makarony bądź zupy z makaronem oraz sezonowe owoce. W czasie wycieczki będziemy się także stołować w sprawdzonych lokalnych restauracjach.

Waluta

W Birmie obowiązującą walutą jest kyat (MMK), w Laosie kip (LAK), aczkolwiek dolary amerykańskie są w tych krajach również dość powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym. Prosimy raczej NIE ZABIERAĆ waluty euro, gdyż nie jest ona tak szeroko akceptowana.

Banknoty USD powinny być nie starsze niż z roku 2000 i nie nosić śladów zużycia!. Prosimy także przygotować banknoty o możliwie niskim nominale! Warto mieć ze sobą zapas gotówki, gdyż karty płatnicze przyjmowane są zwykle jedynie w dużych hotelach, restauracjach czy sklepach.

Bezpieczeństwo

Na trasie wycieczki nie grożą żadne szczególne niebezpieczeństwo, ale należy oczywiście zachować czujność i podstawowe zasady bezpieczeństwa, w większych miastach należy uważać na kieszonkowców oraz chaotycznych ruch uliczny. Przypominamy także o stosowaniu się do wskazówek pilota/przewodnika.

Inne

Różnica czasu zimą między Polską a Laosem wynosi +6 godzin, pomiędzy Polską a Birmą +5,5 godziny.

W Birmie i Laosie napięcie w gniazdkach wynosi 220V. Gniazdka są przystosowane do dwubolcowych wtyczek. Warto na wszelki wypadek zabrać ze sobą tzw. adaptery: typ A, amerykański, może znaleźć zastosowanie w Laosie, a typ G, brytyjski, w Birmie.

W Birmie powoli zaczynają działać telefony komórkowe (połączenia są jednak bardzo drogie-ok. 10 zł/min). Istnieje możliwość zamówienia rozmowy międzynarodowej w hotelowej recepcji. Ponadto w większych ośrodkach miejskich można trafić na kafejkę internetową lub stanowisko z komputerem w hotelu. Coraz więcej hoteli wprowadza WiFi i choć często transmisja danych jest bardzo wolna, to przy wykorzystaniu własnego sprzętu może dawać satysfakcjonujące rezultaty, jeśli chodzi o np. sprawdzenie własnej skrzynki email.

W Laosie telefony komórkowe działają, o ile pracują one w systemie 3G i UMTS, a dostęp do internetu jest w zasadzie nieograniczony w hotelach, w których są sieci WiFi, choć może to być związane z dodatkową opłatą. Minuta rozmowy z Polską to koszt ok. 6zł.
Handel narkotykami i ich przemyt są bardzo surowo karane, włącznie z karą śmierci.
Odwiedzając świątynie czy inne miejsca kultu religijnego, należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona czy szorty są niedozwolone). W niektórych świątyniach w Birmie należy obowiązkowo chodzić boso po terenie kompleksu. W Laosie można używać skarpetek do poruszania się po świątyniach.
W tym regionie świata mocno zakorzenił się zwyczaj dawania napiwków.

Zobacz nasze propozycje: Wycieczki do Birmy

Zdrowie

Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie umieszczają na swoich listach żadnych obowiązkowych szczepień przy wyjeździe do Tajlandii, niemniej jednak wskazane jest profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi.

W Tajlandii zagrożenie malarią jest niskie, ale istnieje, dlatego warto pamiętać o ochronie przeciw ukąszeniom owadów – to ważne także ze względu na częściej występującą dengę. Zalecamy stosowanie środków takich jak np. Mugga. Podczas wędrówek po dżungli najlepiej nosić koszulę z długim rękawem, długie spodnie i buty trekkingowe/adidasy.

Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że w czasie wyjazdu należy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną, a owoce jeść najlepiej po obraniu ze skóry. Warto również zachować ostrożność kupując jedzenie w przydrożnych kramach i na targach.

Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.

Obowiązkowo należy zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z filtrem co najmniej 20. Prosimy również pamiętać o nie mniej ważnym nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.


Szukasz czegoś konkretnego?

test