Jordania

Zapraszamy w podróż po dwóch krajach Bliskiego Wschodu – Izraelu oraz Jordanii. Mimo że ze sobą sąsiadują, są bardzo różne – Izrael to już prawie Europa, a Jordania to kraj bardziej „dziki” i wschodni, w dodatku królestwo. Nasze wycieczki pozwolą poznać te kraje od środka, zaznajamiając z ich bogatą i różnorodną kulturą. Nie są to pielgrzymki, ale autorskie propozycje dla osób ceniących dziedzictwo różnych religii i grup etnicznych.

Jordania – najgościnniejszy kraj na Bliskim Wschodzie

Jordania – niezwykle interesujący kraj bliskowschodni, gdzie władzę sprawia monarcha konstytucyjny, król z dynastii Haszymidów, której pierwsi władcy panowali już w X wieku. Jest bezpieczny i przyjazny, zalicza się go do czołówki najbardziej kosmopolitycznych krajów świata arabskiego. Przyciąga turystów zarówno dobrze rozwiniętą bazą turystyczną, jak i atrakcjami.

A tych ma sporo do zaoferowania – wśród nich są zabytki kultury starożytnej i miejsca nowożytne. Będziemy podróżować po miejscach, gdzie wędrował Mojżesz, ujrzymy słynną Petrę, wspaniałe miasto Nabatyjczyków, ukryte przez setki lat, zwiedzimy miasta rzymskiego dekapolis i poczujemy smak przygody, podróżując po jednej z najpiękniejszych pustyń świata – Wadi Rum.

Wspaniałe miasta grecko-rzymskiego dekapolis

W czasie wycieczki do Jordanii pokażemy Państwu Pellę – jedno z najstarszych miejsc tego państwa, a zarazem jedno z miast Dekapolu (związku dziesięciu miast – kolonii greckich z przełomu er). Osiągnęło ono szczyt rozkwitu w epoce bizantyjskiej, a dziś stanowi prawdziwy raj dla archeologów. Według Euzebiusza z Cezarei schronili się w nim chrześcijanie, uciekający w I wieku z Jerozolimy w czasie wojny żydowskiej. Położone jest malowniczo w Dolinie Jordanu, co zapewnia warte zobaczenia widoki…

Wybierzemy się także do Gadary, gdzie na wysokości 378 m n.p.m. znajduje się osada Umm Qais. Wyjątkowe widoki na rzekę Yarmouk, wzgórza Golan oraz jezioro Galilejskie gwarantowane! Miasto słynie jako jedno z najwspanialszych miast grecko-rzymskiego dekapolis, a w jego okolicach archeolodzy odkryli imponujące kolumnowe ulice, mauzoleum, teatr i bizantyjski kościół.

W naszym programie wycieczek nie zabraknie też świetnie zachowanego rzymskiego miasta Dżerasz. Jak przystało na miasto o starożytnym rodowodzie, słynie ono ze świetnie zachowanych ruin, m.in. Świątyni Zeusa czy Świątyni Artemidy, a także teatrach rzymskich.

wycieczka do jordaniijordania wycieczki podrozewycieczki do Jordanii

Amman – biała stolica na siedmiu wzgórzach

Będąc w Jordanii, koniecznie trzeba wybrać się też na zwiedzanie Ammanu, skarbca Orientu i stolicy kraju. Warte zobaczenia są m.in. pozostałości starożytnej Filadelfii, antycznej cytadeli z fragmentami rzymskich, bizantyńskich i arabskich budowli, amfiteatr rzymski czy świątynia Herkulesa, nimfeum, fontannę między budynkami, niedaleko Teatru Rzymskiego i meczetu Al-Hussein.

Jeśli interesuje nas historia, w Ammanie nie brakuje muzeów (m.in. Muzeum Archeologiczne). Robi wrażenie także meczet Króla Abdullaha – największa i najpiękniejsza świątynia w mieście, wybudowana w 1989 roku dla uczczenia pierwszego władcy nowoczesnej Jordanii. Jest jedynym, do którego mogą wejść turyści, także kobiety, ale muszą założyć chustę. W przerwie od zwiedzania warto skosztować gęstej kawy, a na deser słynnego kanafehu.

Petra – skalne miasto i wizytówka Jordanii

Podczas wycieczki po Jordanii nie możemy oczywiście ominąć Petry. Wybierzemy się na spacer przez kanion Siq prowadzący do pięknie zachowanego miasta Nabatejczyków. Naszym oczom ukażą się wykute w skale, mieniące się różnymi barwami, zabytki – m.in. rzymski amfiteatr, skarbiec faraona, królewskie grobowce itd. Wyprawa do Petry zapiera z podziwu dech turystom z całego świata!

Miasto było niegdyś stolicą królestwa nabatejskiego leżącego na terenie dzisiejszej Jordanii. Obecnie jest niekwestionowaną wizytówką państwa – imponujące budowle wykute w skałach robią piorunujące wrażenie. Powstały one w I wieku naszej ery, nie bez powodu uznanym za złoty wiek budownictwa monumentalnego.

Safari po pustyni Wadi Rum i kąpiele w Morzu Martwym

Wybierzemy się także na wycieczkę jeepami po pustyni Wadi Rum – coś dla amatorów mocnych wrażeń! Zjemy tu również obiadokolację, a także przenocujemy w obozowisku na pustyni. Inną atrakcją jest zaś kąpiel w Morzu Martwym – po te wyjątkowe doznania przejedziemy przez granicę jordańsko-izraelską. Polecamy także… kąpiele błotne! Zwiedzimy także m.in. twierdzę Zelotów – Masadę, Jerozolimę czy Betlejem. Wybierzemy się na wędrówkę przez pustynię śladami Mojżesza…

Z przyjemnością zaprosimy Państwa do zwiedzania tych i wielu innych wyjątkowych miejsc, gdzie czuć ducha historii, powiew nowoczesności i arabską gościnność. Przekonacie się Państwo, że nasza propozycja to doprawdy niezapomniana wycieczka!

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?