Kambodża

Ryżowe pola, plantacje pieprzu, niezwykłe kamienne świątynie… Kambodża jest niezaprzeczalnie jednym z najciekawszych krajów Indochin. Warto wybrać się tu na wakacje pełne wrażeń! Kraj idealny dla miłośników orientu i innej kultury – podczas wycieczki będziemy zwiedzać m.in. stolicę Phnom Penh, Siem Rep, świątynię Angkor, nieustannie podziwiając też piękno nieskażonej przyrody. Kambodża zaskakuje na każdym kroku!

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe Artykuły Opinie

Angkor Wat o wschodzie słońca

Podczas wakacji w Kambodży koniecznie trzeba wybrać się do pradawnej stolicy Państwa Khmerów, jeszcze do drugiej połowy XIX wieku całkowicie pokrytej dżunglą. Zobaczymy tu świątynię Angkor Wat, prawdziwą gratkę dla miłośników historii. Zapewniamy, że można tu poczuć potęgę dawnego khmerskiego imperium oraz nieposkromioną siłę tropikalnej przyrody.
Angkor Wat wygląda szczególnie magicznie o wschodzie słońca – już dla samego tego widoku warto wybrać się w tak daleką, ale jakże fascynującą podróż!
Świątynia słynie jako najważniejszy symbol Kambodży i zajmuje nawet zaszczytne miejsce na państwowej fladze. Budowla o pięciu wieżach przypominających kamienne pąki lotosu wzniesiona została na cześć hinduskiego boga Wisznu. Uroku i wyjątkowości zabytkowym murom zdobionym przepięknymi płaskorzeźbami dodaje natura, która niejako wdziera się w ich szczeliny, oplatając je korzeniami długowiecznych roślin.

Wycieczka do Kambodży - Kwiat Lotosu Wakacje w Kambodży Podróż do Kambodży

Surowy jedwab

Wycieczka do Kambodży to jednak nie tylko podziwianie świątyni Angkor. Obowiązkowym punktem każdego programu jest mianowicie również miasto Phnom Penh oraz jego okolice. Warto zobaczyć m.in. imponujący Pałac Królewski, Srebrną Pagodę, złoty posąg króla Norodoma czy rozmaite świątynie lub ich pozostałości. To milczący świadek nie tak dawnych brutalnych zbrodni reżimu Czerwonych Khmerów – znajduje się tu również Muzeum Narodowe, Muzeum Ludobójstwa, więzienie 2-21 czy pola śmierci.

Obecnie Phnom Penh, jak przystało na stolicę, tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. W gwarnym mieście nie brakuje klimatycznych uliczek oraz straganów z lokalnymi produktami, gdzie warto wybrać się na zakupy. Polecamy m.in. Russian Market, Old Market i Central Market, gdzie kupimy kolorowe khmerskie szale czy surowy jedwab. Warto też przywieźć bliskim z podróży do Kambodży produkty tradycyjnej kuchni.

Cytrynowa trawa i świerszcze

Zaskakują tu nietypowe przekąski sprzedawane przy ulicach – m.in. pieczone chrząszcze, pieczona kobra, smażone świerszcze, grillowane pająki lub pędraki. Odważni mogą spróbować tych oryginalnych khmerskich przysmaków, a mniej odważni zaspokoją kulinarne zmysły przepysznymi ryżowymi naleśnikami z różnorodnym nadzieniem, bambusowym rosołem czy zupą z bananów. Chętnie podpowiemy, co podbije Państwa kubki smakowe, sprawiając, że wakacje w Kambodży będą prawdziwą ucztą dla zmysłów!

Lokalna kuchnia słynie z aromatycznych i wyrazistych przypraw dodawanych do potraw. Wśród nich prym wiodą trawa cytrynowa, bardzo korzystnie wpływająca m.in. na trawienie, a także korzeń galangalu, w smaku przypominający imbir i z powodzeniem wykorzystywany jako dodatek do zup, curry czy rozmaitych past.
Podstawą niemal każdego dania jest jednak ryż, z którego produkuje się nawet alkohol.

Wisznu i Sziwa

W trakcie wycieczki po mieście koniecznie trzeba odwiedzić Narodowe Muzeum Sztuki, Pałac Królewski z XVII wieku oraz Muzeum Ludobójstwa upamiętniające krwawe wydarzenia lat 70. XX wieku. Narodowe Muzeum Sztuki w Phnom Penh to prawdziwa skarbnica pozostałości po tutejszych władcach – obejmuje m.in. zbiór dawnej broni, królewskich atrybutów, złotej biżuterii, naczyń z brązu i ceramiki. Obejrzymy tu też posągi boga Wisznu i Sziwy oraz kolekcję głów Budy. Zwiedzając sale wystawowe warto też spojrzeć do góry, aby zobaczyć wiszące nad stropem nietoperze.

Staw z kwiatami lotosu

Podróż do Kambodży powinna objąć także zwiedzanie niewielkich, prowincjonalnych miasteczek urzekających swoją autentycznością – w trakcie wycieczki odwiedzimy m.in. Kampot ze stawem pełnym kwiatów lotosu, Battambangg ze świątyniami i posągami zdobiącymi miasto czy też Kompong Chamm z bambusowym mostem. W Ratanakiri znajduje się Yeak Laom Lake – niezwykłe jezioro w kraterze wygasłego wulkanu. To prawdziwy raj dla amatorów kąpieli! A ponadto w pobliżu znajdują się cztery zjawiskowe wodospady – dwa zachęcają do kąpieli od maja aż do listopada.

Łodzią na wysepki Kambodży

Podróże do miasteczek Kambodży dają wiele możliwości poznawania kolonialnej architektury, świątyń i efektownych posągów. Ale nie tylko – miłośnicy kameralnego plażowania mogą popłynąć wynajętą łodzią na małe, tropikalne wysepki i spotkać przy okazji delfiny rzeczne. Świat khmerskiej fauny jest typowy dla Indochin, co oznacza, że żyją tu słonie indyjskie, tygrysy i lamparty, nosorożce, bawoły banteng i antylopy garna. W tropikalnych lasach możemy trafić na lotokota, który lotem ślizgowym przemieszcza się z jednego drzewa na drugie.

Zapraszamy w podróż będącą spotkaniem z arcyciekawą kulturą Kambodży!

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Kambodża

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?

test