Wietnam

Klimat

W Indochinach panuje klimat zwrotnikowy monsunowy z wyraźnym podziałem na dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Pora sucha trwa od początku listopada do połowy marca. W porze suchej wilgotność powietrza jest niska, jest dużo słońca, a deszcze padają sporadycznie. Średnia temperatura w ciągu dnia w lutym, w północnej części Wietnamu (Hanoi) to ok.18-22 °C.

W południowej części Wietnamu (Sajgon), jak również na terenach odwiedzanych w Kambodży średnia temperatura w tym czasie powinna sięgać ok.25-30°C. W porze deszczowej zwiększa się wilgotność i spada temperatura, ale naprawdę niskie temperatury (kilka stopni powyżej zera, głównie nocą) notuje się tylko na północy Wietnamu (region Sapa). Pora deszczowa wcale nie musi być przeszkodą w wyjeździe do Indochin. Wiele osób decyduje się na wyjazd w tym terminie ze względu na niewielki ruch turystyczny.

Zdrowie

Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie umieszczają na swoich listach żadnych obowiązkowych szczepień przy wyjeździe do Wietnamu i Kambodży, niemniej jednak wskazane jest profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi.

W Wietnamie i Kambodży zagrożenie malarią jest niskie, ale warto pamiętać o ochronie przeciw ukąszeniom owadów – to ważne także ze względu na częściej występującą dengę. Zalecamy stosowanie środków takich jak np. Mugga.

Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że w czasie wyjazdu należy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną, a owoce jeść najlepiej po obraniu ze skóry. Warto również zachować ostrożność kupując jedzenie w przydrożnych kramach i na targach.

Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.

Obowiązkowo należy zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z filtrem co najmniej 20. Prosimy również pamiętać o niemniej ważnym nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Transport

Pierwszy etap podróży to przelot do Wietnamu przez jeden z europejskich portów lotniczych lub Zjednoczone Emiraty Arabskie. Lot trwa kilkanaście godzin (13 – 19) zależnie od przewoźnika.

Na miejscu korzystać będziemy z klimatyzowanego samochodu lub minibusa. W wycieczce katalogowej oferujemy także przeloty wewnętrzne oraz rejs statkiem po zatoce Ha Long.

Zakwaterowanie

Podczas wycieczki do Wietnamu i Kambodży proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* i 4* w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką. W wycieczce katalogowej oferujemy także nocleg na statku w prywatnej kajucie.

Wyżywienie

W hotelach śniadania serwowane są w postaci stołu szwedzkiego oferującego potrawy kontynentalne i lokalne, dania gorące i zimne.

Podczas realizacji programu katalogowego macie Państwo zapewniamy również pełne wyżywienie podczas pierwszego dnia rejsu, drugie śniadanie drugiego dnia rejsu oraz dwie kolacje w dniu 9 i 12.

Waluta

W Wietnamie obowiązującą walutą jest dong (VND), aczkolwiek dolary amerykańskie są niekiedy akceptowanym środkiem płatniczym. Należy zwrócić uwagę, by nie brać ze sobą starych banknotów USD, wydrukowanych przed 2000 r. – często są skupowane po gorszym kursie lub wcale. Prosimy raczej nie zabierać waluty euro, gdyż jej wymiana może być utrudniona.
W Kambodży oficjalną walutą jest riel kambodżański (KHR), ale w powszechnym użytku są dolary i zdecydowania tą walutą najlepiej posługiwać się na miejscu.

Walutę najlepiej wymieniać w bankach lub autoryzowanych punktach.
Istnieje możliwość wypłaty gotówki z bankomatu, ale wiele z nich nie uznaje kart z Polski czy Europy.
Warto mieć ze sobą zapas gotówki, gdyż karty płatnicze przyjmowane są zwykle jedynie w dużych hotelach, restauracjach czy sklepach.

Bezpieczeństwo

W żadnym z krajów Indochin nie grozi jakieś szczególne niebezpieczeństwo, ale należy oczywiście zachować czujność i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Należy w szczególności uważać na kieszonkowców i na próby wyrywania torebek przez motocyklistów. Prosimy uważać także na chaotyczny ruch samochodowy i nie liczyć na ustępowanie pierwszeństwa pieszym przez samochody.

Inne

Różnica czasu między Polską a Wietnamem i Kambodżą wynosi zimą +6 godzin, latem +5 godzin. Na terenie Indochin napięcie w gniazdkach wynosi 220 V. Wtyczki są podobne do polskich (typu C).

Dotychczas nie wszyscy polscy operatorzy komórkowi podpisali umowy roamingowe z Wietnamem. Przed wyjazdem należy upewnić się u swojego operatora czy połączenie będzie możliwe na terenie SRW. Telefon na kartę może być użyty w Wietnamie po wykupieniu karty miejscowego operatora (wykupienie karty pre-paid może wymagać zarejestrowania na podstawie paszportu). W takiej sytuacji połączenia z Polską realizowane są bez przeszkód. Minimalna opłata 100 tys. VND wystarcza na ok. 40 minut rozmów lokalnych. Internet w telefonach komórkowych to koszt ok. 70 tys. VND za 500 MB (w zależności od aktualnej taryfy i promocji operatora) przesyłu danych w standardzie 3G. Można wykupić taką usługę w ramach kart pre-paid. Obecnie żadna z wietnamskich sieci komórkowych nie obsługuje internetu mobilnego w standardzie 4G.

W Kambodży telefony komórkowe działają o ile pracują one w systemie 3G i UMTS, a dostęp do internetu jest w zasadzie nieograniczony w hotelach, w których są sieci WiFi, choć jest to zwykle usługa odpłatna.

Indochiny to region, w którym mocno zakorzenił się zwyczaj dawania napiwków. Podczas zakupów na lokalnych bazarach można się targować.

Odkryj nasze wycieczki i podróże do Wietnamu


Szukasz czegoś konkretnego?

test