Tajlandia

Klimat

W Tajlandii panuje klimat zwrotnikowy monsunowy z wyraźnym podziałem na dwie główne pory roku: suchą i deszczową. Pora sucha trwa od początku listopada do połowy marca. W porze suchej wilgotność powietrza jest niska, jest dużo słońca, a deszcze padają sporadycznie. Średnia temperatura w ciągu dnia sięga, w zależności od regionu, ok. 25-30°C. W porze deszczowej zwiększa się wilgotność i nieznacznie spada temperatura. Choć mniej słoneczny, wiele osób decyduje się na wyjazd w tym okresie ze względu na niewielki ruch turystyczny.

Transport

Pierwszy etap podróży to przelot do Tajlandii przez jeden z europejskich portów lotniczych lub Zjednoczone Emiraty Arabskie. Lot trwa kilkanaście godzin (13 – 19) zależnie od przewoźnika.

Na miejscu korzystać będziemy z klimatyzowanego samochodu/minibusa. W wycieczce katalogowej oferujemy także przejazd pociągiem.

Zakwaterowanie

Podczas wycieczki do Tajlandii proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* i 4* w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką.

Wyżywienie

W przypadku wycieczki katalogowej oferujemy śniadania w hotelach oraz dwa lunche. Na pozostałe posiłki pilotka zabierze grupę do sprawdzonych restauracji. Jedzenie w Tajlandii jest naprawdę wyśmienite, należy spróbować przede wszystkim narodowej potrawy Pad Thai, zupy Tom Yum, świeżych owoców morza i egzotycznych owoców, które w Polsce są trudno dostępne, a w Tajlandii tanie, smaczne i świeże.

Waluta

W Tajlandii obowiązującą walutą jest baht, czyli THB (nie ma możliwości dokonywania opłat innymi walutami). Pieniądze najlepiej wymienić w kantorach na lotnisku oraz w kantorach koło hotelu lub w oddziałach banków. Przy wymianie pieniędzy należy mieć przy sobie dowód tożsamości lub paszport. W hotelach jest najgorszy kurs, dlatego prosimy tam nie wymieniać pieniędzy. Najlepiej w Tajlandii wymienić dolary amerykańskie o dużych nominałach ( 100/50 USD ma najlepszy kurs ). Nominały muszą być tylko nowe, wydane po 2006 roku.

W bankomatach można używać karty VISA i MasterCard. Pieniądze można wypłacić w niemalże każdym bankomacie. Za każdą wypłatę gotówki bank tajski pobiera opłatę manipulacyjną w kwocie około 150 – 200 THB, dlatego najlepiej jest wypłacić większą kwotę jednorazowo. Zalecamy zawsze nosić ze sobą wystarczający zapas gotówki, ponieważ nie we wszystkich sklepach można dokonać płatności kartą.

Bezpieczeństwo

Tajlandia jest krajem bezpiecznym i przyjaznym turystom, ale należy oczywiście zachować czujność i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Należy w szczególności uważać na kieszonkowców i na próby wyrywania torebek przez motocyklistów. Prosimy uważać także na chaotyczny ruch samochodowy i nie liczyć na ustępowanie pierwszeństwa pieszym przez samochody. W miejscach turystycznych zdarzają się próby zawyżania cen, w tym przypadku radą będzie służyć nasza pilotka.

Uwaga: W Tajlandii spożywanie i posiadanie narkotyków karane jest bardzo surowo, włącznie z karą śmierci czy dożywotniego pozbawienia wolności. Należy za wszelką cenę unikać styczności z niedozwolonymi środkami.

Inne

Różnica czasu między Polską a Tajlandią wynosi zimą +6 godzin, latem +5 godzin.
W Tajlandii napięcie w gniazdkach wynosi 220 V, a wtyczki do kontaktów mają płaskie bolce typu amerykańskiego lub okrągłe typu europejskiego, warto więc zabrać ze sobą tzw. adapter.

W Tajlandii kultywuje się tradycje dawania napiwków. Zazwyczaj ceny podawane w sklepach i restauracjach nie zawierają napiwków, dlatego należy się przygotować na dodatkowy wydatek. Wysokość napiwku w restauracji wynosi zazwyczaj ok. 10% kwoty. Niemniej jednak można zostawić więcej w zależności od satysfakcji. Przykładowe kwoty napiwków:

Boy hotelowy: 20-50 THB/ 1-2 USD
Masażystka: 100 THB/ 3-5 USD
Kierowcy: 100 – 300 THB / 3-10 USD 1 dzień
Przewodnicy: od 500 THB / 12-15 USD 1 dzień

Tajowie z ogromnym szacunkiem odnoszą się do rodziny królewskiej. Sytuację konfliktową może spowodować zlekceważenie majestatu króla Tajlandii, jego rodziny i dworu królewskiego (np. publiczne zniszczenie banknotu, na którym znajduje się wizerunek władcy).

W przypadku sytuacji konfliktowych z Tajami należy starać się łagodzić sytuację, gdyż podnoszenie głosu lub krzyk są uważane za oznakę słabości i z reguły nie prowadzą do rozwiązania problemu, a wręcz pogarszają sytuację. Nie na miejscu jest dyskutowanie podniesionym głosem lub kłócenie się, np. o cenę towaru podczas negocjacji.

Głowa to najwyższa i najważniejsza (najświętsza) część ciała. Należy unikać dotykania głowy Taja (nawet małych dzieci).

Każdy posąg Buddy jest uważany za święty. Nie należy np. wspinać się na posąg, aby zrobić zdjęcie, ani też w jakikolwiek inny sposób okazywać braku szacunku. Odwiedzając świątynie lub inne miejsca kultu religijnego należy być stosownie ubranym (odkryte ramiona, szorty, czy klapki są niedozwolone).

Odkryj nasze wycieczki i podróże do Tajlandii

Zdrowie

Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne nie umieszczają na swoich listach żadnych obowiązkowych szczepień przy wyjeździe do Tajlandii, niemniej jednak wskazane jest profilaktyczne szczepienia przeciw WZW typu A i B, durowi brzusznemu oraz tężcowi.

W Tajlandii zagrożenie malarią jest niskie, ale istnieje, dlatego warto pamiętać o ochronie przeciw ukąszeniom owadów – to ważne także ze względu na częściej występującą dengę. Zalecamy stosowanie środków takich jak np. Mugga. Podczas wędrówek po dżungli najlepiej nosić koszulę z długim rękawem, długie spodnie i buty trekkingowe/adidasy.

Ze względu na odmienną florę bakteryjną należy bardziej rygorystycznie przestrzegać podstawowych zasad higieny. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że w czasie wyjazdu należy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną, a owoce jeść najlepiej po obraniu ze skóry. Warto również zachować ostrożność kupując jedzenie w przydrożnych kramach i na targach.

Zalecamy wziąć ze sobą standardowy zestaw leków: środki przeciwbólowe, dezynfekujące, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odświeżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Nie należy zapominać o zabraniu ze sobą leków, które stale Państwo przyjmują.

Obowiązkowo należy zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z filtrem co najmniej 20. Prosimy również pamiętać o nie mniej ważnym nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.


Szukasz czegoś konkretnego?

test