Kirgistan

Kirgistan słusznie określany jako Szwajcaria Azji Centralnej będzie idealny dla spragnionych przygody podróżników oraz miłośników górskiego trekkingu. Wybierz się na wycieczkę do jednej z najbardziej malowniczych krain tej strony świata.
„Kirgistan” brzmi tajemniczo i egzotycznie, ale co właściwie wiemy o tym kraju? Poza tym, że leży ono w Azji Środkowej, jest nieduże i bardzo górzyste. To wciąż mało popularna destynacja na wakacje – raczej na wycieczkę wybierają się tu doświadczeni podróżnicy i zwykle na własną rękę.
Mimo to każdego roku przybywa zainteresowanych wyjazdem do Kirgistanu – wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom i zachęcamy Państwa do podróży. Ta malownicza górska kraina odwdzięczy się niezwykłymi widokami i gościnnością. Przede wszystkim jednak jej wizytówką są góry, których wysokość przekracza nawet 7000 m n.p.m. Ogromne, pełne majestatu i dzikie robią wrażenie nawet na wytrawnych zdobywcach szczytów.

Wycieczki tematyczne Informacje wyjazdowe

Łańcuchy górskie stanowią większość powierzchni Kirgistanu – aż 93%. Do najsłynniejszych należą Pamir oraz Tienszan, ale zachwycają tu również ciągnące się przez kilkadziesiąt kilometrów zielone doliny, otwarte przestrzenie, jeden z najdłuższych lodowców świata, krystaliczne rzeki i jeziora alpejskie.
Trekking po tutejszych górach to niezapomniana przygoda – Szczyt Zwycięstwa, czyli najwyższy szczyt Kirgistanu, a także Szczyt Lenina to prawdziwe wyzwanie. W górach Tienszan znajduje się ponadto największe jezioro Kirgistanu i drugie co do wielkości jezioro górskie na świecie – Issyk-kul. Na jego północnym brzegu można odpocząć na piaszczystych plażach, gdzie panuje niemal kurortowa atmosfera. W poszukiwaniu ciszy i spokoju polecamy podróż na południowe wybrzeże.

Kirgistan - wycieczki   Wycieczka do Kirgistanu

Wielką atrakcją są też spacery po tradycyjnych bazarach, na których można wyszukać prawdziwe skarby, m.in. wojłokowe jurty. Godna uwagi jest także Wieża Burana czy położone wysoko w górach jezioro Song-Kul. Kirgistan to również spełnienie marzeń o jeździe konnej u stóp gór. Z kolei w Osz koniecznie trzeba zobaczyć świętą górę Sułajman Too, wpisaną na listę UNESCO, a także mauzoleum Dom Babura.

Wycieczki wypełniają większość pobytu podróżujących do Kirgistanu, ale warto wybrać się też do miast. Zmęczeni trudami podróży udajmy się do miasteczka Karakoł, gdzie zachowało się wiele zabytków na czele ze słynnym drewnianym meczetem i XIX-wieczną rosyjską cerkwią. To także dogodny punkt wypadowy dla miłośników wędrówek, gdyż znajduje się między brzegiem jeziora Issyk-kul a łańcuchami górskimi Tienszanu. Już jego malownicze położenie sprawia, że apetyt rośnie – mają tu początek liczne szlaki górskie.
Bezkres i otoczenie dzikiej przyrody pozwolą w Kirgistanie odnaleźć spokój i zrozumieć, czym jest wolność.

Informacje wyjazdowe

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Kirgistan

Czytaj

Szukasz czegoś konkretnego?