Mongolia : wycieczki objazdowe, podróże, wyprawy : Ex Oriente Lux

Mongolia

Mongolia to nie tylko kraj wojowniczych potomków władcy Czyngis-chana, ale przede wszystkim kraina przepięknej przyrody i gościnnych nomadów starających się żyć w zgodzie z naturą. Jest to zapewne jeden z nielicznych krajów, gdzie ziemia nie należy do nikogo, zwierzęta pasą się wolno, a najlepszy sprawdzony środek transportu to koń.

Zapraszamy na wycieczkę na dzikie, bezkresne stepy. Tam, gdzie czyste niebo odbija się w tafli jeziora Chubsuguł, zwanego „błękitną perłą Mongolii”. Tam, gdzie żywa jest jeszcze kultura nomadów, którą poznamy nocując w jurtach, biorąc udział w konnych eskapadach i podglądając lokalną ludność. Nie zabraknie też okazji do relaksu w mongolskim spa!

Z wizytą w stolicy – Ułan Bator
Program wycieczki objazdowej po Mongolii koniecznie powinien obejmować wizytę w stolicy tego kraju – Ułan Bator. W tym mieście z kilkusetletnią historią pozostało do dziś wiele cennych zabytków wartych poznania. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują klasztor Gandan – jeden z najważniejszych ośrodków buddyjskich w Mongolii, a także Pałac Zimowy, zwany też Pałacem Bogd chana ku czci ostatniego chana mongolskiego.

Powstały w tym miejscu kompleks muzealny, oprócz wspomnianego pałacu, obejmuje też trzy imponujące bramy zbudowane przez mongolskich artystów, kilka pawilonów oraz przepiękne świątynie o typowych spadzistych dachach, zdobione bogato malowidłami i posągami, w których można podziwiać ponad osiem tysięcy eksponatów muzealnych, począwszy od instrumentów muzycznych, wyrobów jubilerskich, poprzez rzeźby i obrazy, a na przedmiotach osobistych chana i jego małżonki skończywszy.
Zwiedzanie w trakcie wycieczki do Mongolii Ułan Bator można zakończyć w południowej części stolicy, skąd wiedzie droga na wzgórze Zaisaan – rozpościera się stąd piękny widok na miasto oraz pobliskie góry.

Wycieczka do Mongolii - Pustynia w Mongolii Krajobraz Mongolii Wycieczka do Mongolii

Dla miłośników zwiedzania
Wycieczka po Mongolii nie powinna ominąć również buddyjskiego klasztoru Amarbajasgalant, który zbudowano prawie 300 lat temu, a dziś uznaje się go za jeden z głównych centrów buddyzmu w tym kraju. Wybudowano go jeszcze w XVIII wieku! W planach mamy także podróż trasą wiodąca wzdłuż kolei transsyberyjskiej oraz nocleg w… jurtach, czyli namiotach pokrytych skórami.
Warto też wybrać się na wycieczkę do miasta Erdenet, gdyż znajduje się w nim jedna z największych kopalni miedzi w całej Azji. Nie ominie nas także zwiedzanie ruin Charchorin (Karakorum), czyli stolicy dawnego Imperium Mongolskiego. W 1586 roku wybudowano tu jeden z najważniejszych klasztorów – Erdene dzuu. Zależnie od wybranej wycieczki, zabierzemy Państwa także do Irkucka, gdzie zobaczymy wiele pomników architektury, kościołów i cerkwi, ale także domów wybudowanych na wiecznej zmarzlinie, zapadniętych w ziemi do pierwszego piętra! Udamy się też na spacer aleją Sławy oraz na nabrzeże Angary.

Kontakt z naturą
Wyprawa do Mongolii to nie tylko zwiedzanie zabytków, ale przede wszystkim kontakt z przepiękną przyrodą. Tereny słynnej pustyni Gobi, fascynujący wąwóz Sępów, soczyście zielone oazy, bezkresne krajobrazy i stepy, kolorowe dywany dzikich kwiatów pojawiające się w porze kwitnienia, cudowne jeziora (jak Chubsguł czy Cagaan Nuur) i gorące źródła, ale też okazałe góry – to przepiękny, malowniczy pejzaż, który wspaniale komponuje się z widokiem żyjących tu ludów koczowniczych.

Nasze podróże obfitować będą w wyprawy po malowniczych terenach. Planujemy m.in. przeprawę promem przez malownicze ujście rzeki Angary do Listwianki, spacer po nabrzeżu, poznawanie jego fauny i flory.

 

Zapraszamy Państwa na dwie wycieczki po Mongolii, w tym jedną łączoną z wyprawą po Rosji. Wybierzemy się w rejs statkiem na jedyną zamieszkaną wyspę Bajkału, Olchon. Niezwykłe widoki na porośnięte tajgą wzgórza czy stepowe tereny robią wrażenie! Wstąpimy też na przylądek Burchan – święte miejsce szamanów, a potem na plażę, aby zaznać odpoczynku w ciepłych wodach Małego Morza. Niezwykle interesująca będzie też wycieczka objazdowa po północnej stronie wyspy – miniemy piaskowe wydmy na Pieszczance, przylądki – Trzech Braci i Hoboi, zawitamy też do zatoki Uzury.

Parki narodowe Mongolii
Polecamy też przejazd do Parku Narodowego Terchijn Cagaan Nuur, rezerwatu koni Przewalskiego – Hustai Nuruu, Parku Narodowego Gurvan Saikhan („Trzy Piękności”) oraz Parku Przyrodniczego Tereldż. Ten ostatni słynie m.in. z Żółwiej Góry. Ogromne wrażenie robi także ujrzenie jaskini 100 Lam. Nie moglibyśmy też nie zabrać Państwa do malowniczego Baga Gazriin Chuluu – jednego z arcyciekawych terenów na pustyni Gobi! Zobaczyć drapieżne koty, kozice argal, orły i inne gatunki zwierząt – bezcenne.

Parków tu nie brakuje, ale nie sposób zwiedzić wszystkich podczas jednej wycieczki do Mongolii. Są one jednak z pewnością jedną z niezwykłych i malowniczych wizytówek tej krainy!
Mongolia to wyprawa po atrakcje obce turystom z Zachodu, w czasie której można poznać inny odcień życia i zwolnić tempo, jakie narzuca nam codzienność. Podróże po dziewiczych rejonach tego kraju, noclegi i wypoczynek w jurtach, przejażdżki łodziami, jazda konna nad brzegiem jeziora – to atrakcje, jakie turyści zachowają w pamięci na zawsze. To między innymi dla tych wspomnień warto wybrać się na wakacje do Mongolii.

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?

Centrum Ustawień Prywatności

Analityka

Wykorzystujemy cookies do śledzenia statystyk strony, takich jak liczba osób odwiedzających, rodzaj systemu operacyjnego i przeglądarki internetowej wykorzystywanej do przeglądania strony, czas spędzony na stronie, odwiedzone podstrony etc. Korzystamy w tym zakresie z Google Analytics, co wiąże się z wykorzystaniem plików cookies firmy Google LLC.

_ga,_gid