Mongolia

Mongolia to nie tylko kraj wojowniczych potomków władcy Czyngis-chana, ale przede wszystkim kraina przepięknej przyrody i gościnnych nomadów starających się żyć w zgodzie z naturą. Jest to zapewne jeden z nielicznych krajów, gdzie ziemia nie należy do nikogo, zwierzęta pasą się wolno, a najlepszy sprawdzony środek transportu to koń.

Zapraszamy na wycieczkę na dzikie, bezkresne stepy. Tam, gdzie czyste niebo odbija się w tafli jeziora Chubsuguł, zwanego „błękitną perłą Mongolii”. Tam, gdzie żywa jest jeszcze kultura nomadów, którą poznamy nocując w jurtach, biorąc udział w konnych eskapadach i podglądając lokalną ludność. Nie zabraknie też okazji do relaksu w mongolskim spa!

Z wizytą w stolicy – Ułan Bator

Program wycieczki objazdowej po Mongolii koniecznie powinien obejmować wizytę w stolicy tego kraju – Ułan Bator. W tym mieście z kilkusetletnią historią pozostało do dziś wiele cennych zabytków wartych poznania. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują klasztor Gandan – jeden z najważniejszych ośrodków buddyjskich w Mongolii, a także Pałac Zimowy, zwany też Pałacem Bogd chana ku czci ostatniego chana mongolskiego.

Powstały w tym miejscu kompleks muzealny, oprócz wspomnianego pałacu, obejmuje też trzy imponujące bramy zbudowane przez mongolskich artystów, kilka pawilonów oraz przepiękne świątynie o typowych spadzistych dachach, zdobione bogato malowidłami i posągami, w których można podziwiać ponad osiem tysięcy eksponatów muzealnych, począwszy od instrumentów muzycznych, wyrobów jubilerskich, poprzez rzeźby i obrazy, a na przedmiotach osobistych chana i jego małżonki skończywszy.
Zwiedzanie w trakcie wycieczki do Mongolii Ułan Bator można zakończyć w południowej części stolicy, skąd wiedzie droga na wzgórze Zaisaan – rozpościera się stąd piękny widok na miasto oraz pobliskie góry.

Wycieczka do Mongolii - Pustynia w Mongolii Krajobraz Mongolii Wycieczka do Mongolii

Dla miłośników zwiedzania

Wycieczka po Mongolii nie powinna ominąć również buddyjskiego klasztoru Amarbajasgalant, który zbudowano prawie 300 lat temu, a dziś uznaje się go za jeden z głównych centrów buddyzmu w tym kraju. Wybudowano go jeszcze w XVIII wieku! W planach mamy także podróż trasą wiodąca wzdłuż kolei transsyberyjskiej oraz nocleg w… jurtach, czyli namiotach pokrytych skórami.
Warto też wybrać się na wycieczkę do miasta Erdenet, gdyż znajduje się w nim jedna z największych kopalni miedzi w całej Azji. Nie ominie nas także zwiedzanie ruin Charchorin (Karakorum), czyli stolicy dawnego Imperium Mongolskiego. W 1586 roku wybudowano tu jeden z najważniejszych klasztorów – Erdene dzuu. Zależnie od wybranej wycieczki, zabierzemy Państwa także do Irkucka, gdzie zobaczymy wiele pomników architektury, kościołów i cerkwi, ale także domów wybudowanych na wiecznej zmarzlinie, zapadniętych w ziemi do pierwszego piętra! Udamy się też na spacer aleją Sławy oraz na nabrzeże Angary.

Kontakt z naturą

Wyprawa do Mongolii to nie tylko zwiedzanie zabytków, ale przede wszystkim kontakt z przepiękną przyrodą. Tereny słynnej pustyni Gobi, fascynujący wąwóz Sępów, soczyście zielone oazy, bezkresne krajobrazy i stepy, kolorowe dywany dzikich kwiatów pojawiające się w porze kwitnienia, cudowne jeziora (jak Chubsguł czy Cagaan Nuur) i gorące źródła, ale też okazałe góry – to przepiękny, malowniczy pejzaż, który wspaniale komponuje się z widokiem żyjących tu ludów koczowniczych.

Nasze podróże obfitować będą w wyprawy po malowniczych terenach. Planujemy m.in. przeprawę promem przez malownicze ujście rzeki Angary do Listwianki, spacer po nabrzeżu, poznawanie jego fauny i flory.

Zapraszamy Państwa na dwie wycieczki po Mongolii, w tym jedną łączoną z wyprawą po Rosji. Wybierzemy się w rejs statkiem na jedyną zamieszkaną wyspę Bajkału, Olchon. Niezwykłe widoki na porośnięte tajgą wzgórza czy stepowe tereny robią wrażenie! Wstąpimy też na przylądek Burchan – święte miejsce szamanów, a potem na plażę, aby zaznać odpoczynku w ciepłych wodach Małego Morza. Niezwykle interesująca będzie też wycieczka objazdowa po północnej stronie wyspy – miniemy piaskowe wydmy na Pieszczance, przylądki – Trzech Braci i Hoboi, zawitamy też do zatoki Uzury.

Parki narodowe Mongolii

Polecamy też przejazd do Parku Narodowego Terchijn Cagaan Nuur, rezerwatu koni Przewalskiego – Hustai Nuruu, Parku Narodowego Gurvan Saikhan („Trzy Piękności”) oraz Parku Przyrodniczego Tereldż. Ten ostatni słynie m.in. z Żółwiej Góry. Ogromne wrażenie robi także ujrzenie jaskini 100 Lam. Nie moglibyśmy też nie zabrać Państwa do malowniczego Baga Gazriin Chuluu – jednego z arcyciekawych terenów na pustyni Gobi! Zobaczyć drapieżne koty, kozice argal, orły i inne gatunki zwierząt – bezcenne.

Parków tu nie brakuje, ale nie sposób zwiedzić wszystkich podczas jednej wycieczki do Mongolii. Są one jednak z pewnością jedną z niezwykłych i malowniczych wizytówek tej krainy!
Mongolia to wyprawa po atrakcje obce turystom z Zachodu, w czasie której można poznać inny odcień życia i zwolnić tempo, jakie narzuca nam codzienność. Podróże po dziewiczych rejonach tego kraju, noclegi i wypoczynek w jurtach, przejażdżki łodziami, jazda konna nad brzegiem jeziora – to atrakcje, jakie turyści zachowają w pamięci na zawsze. To między innymi dla tych wspomnień warto wybrać się na wakacje do Mongolii.

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?