Najgłębsze jezioro świata i kraina dinozaurów

Irkuck Listwianka Olchon Ułan Bator Baga Gazriin Chuluu Tsagaan Suvarga Gurvan Saikhan Bayanzag Ongiin Khiid Karakorum

Z jednej strony tajga i nieskończone czeluści błękitnego oka Syberii, z drugiej bezkresne pustkowia, teraz należące do nomadów, kiedyś – do największych gadów, które nosiła Ziemia. Zapraszamy w podróż po terenach Rosji i Mongolii, które swą różnorodnością przyprawią nas o zawrót głowy; podróż, podczas której postaramy się obalić mit, mówiący, że na pustyni nie ma NIC,  sprawdzimy, jak wygląda życie w jurtach, pokonamy prawdopodobnie najpiękniejszy odcinek kolei transsyberyjskiej a przy odrobinie szczęścia znajdziemy jajo dinozaura. Na koniach, na piechotę, pociągiem i samochodem będziemy odkrywać najrzadziej zaludnione obszary naszej planety; obszary gdzie to przyroda, nie człowiek, w dalszym ciągu ma więcej do powiedzenia.
Zobacz program wycieczki

najglebsze-jezioro-swiata

Zobacz także: Wycieczki do Mongolii

Cena

2400 PLN + 850 EUR + 1380 USD

Wyprawa realizowana już od 6 osób!
I rata: 1000 PLN + koszt wybranego połączenia lotniczego płatne przy zapisie II rata: 1400 PLN + 810 EUR + 1380 USD płatne 30 dni przed wyjazdem

Terminy

30.07.2022 - 14.08.2022


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65

Cena obejmuje

 • zakwaterowanie w hotelach 3* i 4* (pokoje 2-osobowe, wyposażone w toaletę i prysznic), oraz w jurtach i w obozach turystycznych,
 • wyżywienie: śniadania, 1 obiadokolację w dniach 2-7 (Bajkał),
 • wyżywienie: śniadania, obiady i kolacje w dniach 8-15 (Mongolia),
 • wszystkie transfery lotnisko - hotel - lotnisko,
 • transport: mikrobusy, jeepy, prom, statek na wyspę Olchon,
 • przejazd nocnym pociągiem z Irkucka do Ułan Bator,
 • bilety wstępu,
 • opiekę polskiego pilota,
 • usługi przewodników lokalnych,
 • ubezpieczenie KLA, NNW, KR oraz bagażu,
 • wizy.

Cena nie obejmuje

 • przelotu Warszawa - Irkuck, Ułan Bator - Warszawa: od ok. 3.000 PLN,
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego: 320 EUR,
 • napiwków

Plan wyjazdu

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.

Dzień 2

Przylot do Irkucka. Objazdowa wycieczka po mieście. Zwiedzanie najbardziej interesujących miejsc: pomników architektury (domy kupieckie, budynki administracji) oraz licznych cerkiew i kościołów (w tym polskiego kościoła katolickiego). Wycieczka przez skwer imienia Kirowa, centralny park kultury i odpoczynku, aleję Sławy, ulicę Karola Marksa oraz nabrzeże Angary imienia Iurija Gagarina. Oglądanie domów wybudowanych na wiecznej zmarzlinie, zapadniętych w ziemi do pierwszego piętra. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 3

Przejazd do Sljudianki i dalej pociągiem po Starej Wokółbajkalskiej Magistrali Kolejowej (pomnik techniki). Trasa składa się z licznych tuneli, mostów i przewyższeń, a prowadzi cały czas brzegiem jeziora. Pociąg zatrzymuje się w najładniejszych miejscach, a przewodnik opowiada o historii budowy magistrali. Obiad na stacji Polowinnaja. Przybycie do Portu Bajkał, przeprawa promem przez ujście rzeki Angary do Listwianki. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem ruska bania nad brzegiem jeziora.

Dzień 4

Zapoznanie z Listwianką oraz spacer po nabrzeżu Bajkału. Wizyta na rybnym targu, gdzie spróbujemy wędzonego omula (przepyszna ryba spotykana tylko w Bajkale). Wizyta w muzeum Bajkału, tam poznawanie flory i fauny jeziora; wycieczka do skansenu w Talcach, gdzie liczne budowle z XVII i XVIII przeniesione na teren muzeum z różnych zakątków obwodu irkuckiego pozwolą zapoznać się z tym, jak żyli sybiracy w dawnych czasach.

Dzień 5

Podróż statkiem na wyspę Olchon – największą i jedyną zamieszkaną wyspę Bajkału. Rejs przez około 200 km wzdłuż brzegów. Po drodze niesamowite widoki, od porośniętych tajgą wzgórz do stepowych krajobrazów wyspy. Transfer do miejscowości Chużir. Po południu spacer na przylądek Burchan – święte miejsce buriackich szamanów oraz na pobliską plażę, gdzie ciepłe wody Małego Morza zachęcają do kąpieli w Bajkale.

Dzień 6

Wycieczka objazdowa po północnej części wyspy. Po drodze piaskowe wydmy na Pieszczance, przylądek Trzech Braci oraz przylądek Hoboi, najbardziej święte dla szamanów miejsce wyspy. Piknik na miejscu, w drodze powrotnej dojazd do zatoki Uzury, jedynej zatoki na wyspie wychodzącej na wschodnią stronę Bajkału. Wieczorem powrót do hotelu i pożegnalna kolacja.

Dzień 7

Transfer z wyspy Olchon do Irkucka. Następnie podróż pociągiem do Ułan Bator. Nocleg w pociągu.

Dzień 8

Wcześnie rano dojazd pociągiem do Ułan Bator. Przejazd do Parku Przyrodniczego Tereldż; po drodze postój w Zonjin Boldog, gdzie podziwiać można 30-metrowy żelazny monument Chingis Khana na koniu. Po przyjeździe do Parku Tereldż, znanego z pięknych formacji skalnych i Żółwiej Góry, zakwaterowanie w obozie oraz śniadanie. Kontynuowanie zwiedzania, w planie m.in. jaskinia 100 Lam, formacja skalna „czytający Budda”, oraz mieszczący się w górach klasztor buddyjski Aryabal. Po południu powrót do obozowiska, konna wycieczka po okolicach, a wieczorem kolacja w obozowisku. Nocleg w jurtach.

Dzień 9

Rano śniadanie i wyjazd z Parku Tereldż w stronę pustyni Gobi, drugiej co do wielkości pustyni na świecie. Celem podróży jest Baga Gazriin Chuluu – to malownicze miejsce jest jednym z najbardziej atrakcyjnych obszarów wchodzących w skład pustyni Gobi, znajdują się tam również ruiny małego klasztoru buddyjskiego. Cały teren obfituje w różne gatunki dzikich zwierząt, m.in. kozice argal, drapieżne koty, orły, sępy i wiele innych. Po drodze postój na piknik. Po południu przyjazd do bazy turystycznej w Baga Gazriin. Następnie zwiedzanie niezwykłych formacji skalnych oraz pozostałości pierwszego otwartego teatru mongolskiego. Wieczorem czas wolny na spacery po okolicy; dzień zakończy kolacja przy ognisku. Nocleg w jurtach.

Dzień 10

Po śniadaniu dalsza podróż w głąb pustyni Gobi. Wczesnym popołudniem przyjazd do Tsagaan Suvarga, miejsca słynącego z niesamowitych, biało-różowych klifów mających do 30 m wysokości. Poza nietypowymi formacjami skalnymi w okolicy znajdują się również datowane na okres brązu petroglify, przedstawiające ludzi polujących na dzikie zwierzęta. Jest to jedno z najważniejszych tego typu stanowisk archeologicznych na świecie. Zwieńczeniem tego dnia będzie wizyta w domostwie rodziny koczowniczej, podczas której będzie można poznać obyczaje ludzi mieszkających w surowym pustynnym środowisku; nie zabraknie okazji do spróbowania lokalnego jedzenia oraz napojów. Wieczorem powrót do obozowiska. Nocleg w jurtach.

Dzień 11

Po śniadaniu wyjazd do Parku Narodowego Gurvan Saikhan, którego nazwa oznacza Trzy Piękności i odnosi się do trzech pasm górskich położonych na obszarze parku. W planie wizyta w muzeum, w którego zbiorach znajdują się, znalezione na terenie parku, jaja i szkielety dinozaurów oraz ekspozycja dotyczącą zwierząt zamieszkujących tereny Gobi. Następnie przejście do fascynującego wąwozu Sępów, którego dno przez cały rok pokryte jest śniegiem i skute lodem. Podróżnym cały czas towarzyszyć będą „patrolujące” okolicę sępy i jastrzębie. Zwiedzanie zakończy wizyta na cmentarzysku dinozaurów. Po południu powrót do obozowiska, kolacja i nocleg w jurtach.

Dzień 12

Dzień zacznie się od sytego mongolskiego śniadania, po którym nastąpi przejazd ku płonącym klifom Bayanzag, miejscu rozsławionym na cały świat przez amerykańskiego paleontologa Roya Chapmana, który w 1920 r. odnalazł pierwsze znane nauce jaja dinozaurów, oraz, w późniejszych latach, kości welociraptora i olbrzymiego ssaka z rodziny Paraceratherium. Zwiedzanie miejsc, w których dokonano najważniejszych odkryć wzbogaci podziwianie pustynnych krajobrazów. Na szczególną uwagę zasługują pomarańczowo-czerwone wzgórza, od których obszar wziął swoją nazwę (Flaming Cliffs). Przed zapadnięciem zmroku podziwianie jednego z najpiękniejszych zachodów słońca na świecie. Po powrocie do obozu grill. Nocleg w jurtach.

Dzień 13

Po śniadaniu przejazd w kierunku północnym; tu pustynia powoli ustępuje miejsca trawiastym stepom. Dojazd do znajdującego się w górach Delger Khangai, nad rzeką Ongi, zespołu klasztorów buddyjskich Ongiin Khiid. Przed rewolucją komunistyczną mieszkało tam ponad tysiąc mnichów. Władze Związku Radzieckiego nakazały zniszczenie obiektu w 1937 r. Od 1990 roku rezyduje tam kilku mnichów, którzy z pozostałości niegdyś wspaniałych obiektów wznieśli niewielką świątynię. Po przybyciu na miejsce krótkie zwiedzanie, piknik i czas wolny, który będzie można przeznaczyć na konną przejażdżkę wzdłuż brzegu rzeki Ongi. Wieczorem kolacja. Nocleg w jurtach.

Dzień 14

Po śniadaniu przejazd do dawnej stolicy Imperium Mongolskiego – Karakorum, założonej w 1220 roku przez Chingis Khana. Zwiedzanie ruin zamku oraz klasztoru Erdene Zuu otoczonego 108 białymi stupami. Następnie wizyta w muzeum Karakorum, gdzie będzie można poznać wiele ciekawych historii związanych zarówno z Imperium i historią miasta, jak i z samym Chingis Khanem. Wieczorem kolacja podczas której będzie można spróbować khorkhogu, czyli mięsa pieczonego na kamieniach – było tu ulubione danie Wielkiego Wodza. Nocleg w jurtach.

Dzień 15

Wczesnym rankiem śniadanie i wyjazd w kierunku Ułan Bator. Po drodze nadarzy się niejedna okazja, by przy melodiach mongolskiej muzyki podziwiać niekończące się przestrzenie i ogromne stada kóz, owiec czy koni. W południe piknik na świeżym powietrzu. Po przyjeździe do miasta zwiedzanie głównego klasztoru buddyjskiego stolicy – Gandan, spacer po Placu Sukhebator z jego monumentalnym budynkiem parlamentu i pomnikiem Chingis Khana. Następnie przejazd do hotelu. Wieczorem udział w koncercie Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca oraz pożegnalna kolacja. Nocleg w hotelu.

Dzień 16

Śniadanie, transfer na lotnisko i wylot do Polski. Przylot do Warszawy.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65


Szukasz czegoś konkretnego?

test