Kazachstan

Klimat

Klimat Kazachstanu jest zdeterminowany przez jego położenie w sercu olbrzymiego kontynentu, z dala od oceanu, przez co nie docierają tu masy powietrza morskiego. Klimat kraju jest umiarkowany i suchy, skrajnie kontynentalny. Różnice temperatur lata (do +40 °C) i zimy (do -45 °C) oraz nocy i dnia są nadzwyczaj duże. Lato jest długie i gorące, zima równie długa i mroźna, zaś wiosna i jesień są bardzo krótkie. W centralnej części Kazachstanu opady praktycznie nie występują, na północnych i południowych obrzeżach dochodzą zaledwie do 300 mm rocznie.

Zdrowie

W Kazachstanie szczepienia ochronne nie s¹ wymagane, ale na pewno warto się zaszczepić przeciw WZW typu A i B oraz przeciw durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy. Warto zabrać ze sobą podręczną apteczkę: leki przeciwbólowe, tabletki na ból gardła i przeziębienie oraz przeciw biegunce. Mogą przydać się również chusteczki odœwieżające, plastry, bandaże i antybiotyk. Prosimy pamiętać o zabraniu leków, które zażywacie Państwo regularnie. Należy pamiętać o kremie z filtrem i nakryciu głowy. Na miejscu zalecamy uważnie przestrzegać zasad higieny i pić wodę wyłącznie przegotowaną lub butelkowaną, a zakupione produkty żywnościowe, np. owoce, dokładnie myć.

Służba zdrowia w Kazachstanie nie znajduje się na najwyższym poziomie, a warunki panujące w placówkach medycznych nie są najlepsze. W dużych miastach można znaleźć prywatne polikliniki, które oferują usługi medyczne na akceptowalnym poziomie, oraz apteki, w których bez recepty można dostać większość podstawowych leków, również zachodnich. Jednak niezbędne medykamenty najlepiej przywieźć ze sobą. Znacznie gorzej jest na prowincji. Opieka medyczna jest płatna. Choć ceny usług medycznych nie są wysokie, można spotkać się z sytuacją, że od cudzoziemców wymagana jest opłata kilkakrotnie wyższa niż dla obywateli Kazachstanu. W państwowych placówkach medycznych cudzoziemcy płacą stawkę trzykrotnie wyższą.

Transport

Jeśli chodzi o samo dotarcie do Kazachstanu, to najwygodniejszym rozwiązaniem jest lot z Warszawy do Ałmaty z przesiadką w Moskwie. Lot do Kazachstanu trwa od 8 do 12 godzin, powrót ok. 10 godzin.

Na miejscu korzystać będziemy z klimatyzowanego samochodu/minibusa. W wycieczce katalogowej oferujemy także przeloty wewnętrzne i podróż pociągiem.

Zakwaterowanie

Podczas katalogowej wycieczki do Kazachstanu proponujemy Państwu noclegi w hotelach 3* oraz 4*, w pokojach 2-osobowych z prywatną łazienką; 2 noclegi w pensjonatach i jeden w pociągu.

Wyżywienie

Przez większość wycieczki katalogowej zapewniamy pełne wyżywienie (szczegóły w programie).

Popisowym daniem kuchni kazachskiej są manty, czyli pierożki z farszem mięsnym z baraniny lub wołowiny, z wyglądu i smaku podobne do gruzińskich chinkali. Manty serwuje się wraz z ostrym, wyrazistym sosem. Dostępne są również w wersji wegetariańskiej, gdzie mięsne nadzienie zastępuje masa z miąższu z dyni, cebuli, masła i przypraw.

Kolejnym charakterystycznym składnikiem kuchni kazachskiej są lepioszki, czyli przygotowywane w lokalny sposób chlebki, w smaku i konsystencji podobne nieco do pizzy.

Waluta

Nie ma problemu z wymianą pieniędzy. W dużych miastach są liczne punkty wymiany walut, w których bezpiecznie można wymienić pieniądze. Obowiązującą walutą jest tenge (KZT). Orientacyjne 1 dolar to ok. 300 tenge, 1 euro to ok. 340 tenge. Najlepiej wymieniać dolary albo euro. Warto zwrócić uwagę, by nie brać ze sobą starych banknotów (sprzed 2000 r.), gdyż sprzedawca może chcieć skupić je po gorszym kursie lub odmówić ich wymiany.

W większych miastach można wypłacić pieniądze z bankomatu (najlepiej używać wypukłej karty Visa lub Maestro,  może zdarzyć się, że karta płaska zostanie odrzucona).

Bezpieczeństwo

Zagrożenie przestępczością nie jest szczególnie duże. Powszechną plagą są korupcja i wymuszenia. W większych skupiskach trzeba uważać na złodziei kieszonkowych. Należy bezwzględnie odmawiać przewożenia przez granicę jakichkolwiek przesyłek, gdyż jest to jeden ze sposobów przemytu narkotyków, których posiadanie na terenie Kazachstanu jest prawnie zabronione i grozi karą wieloletniego pozbawienia wolności. Przypominamy też o stosowaniu się do zaleceñ pilota/przewodnika.

Inne

Nie ma obowiązku okazania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.
Przepisy celne nie mają charakteru szczególnie restrykcyjnego i nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
Całe terytorium Kazachstanu objęte jest dwoma strefami czasowymi: czas astański: + 5 godz. w stosunku do czasu warszawskiego zimą, a latem + 4 godz.; czas zachodnio-kazachstański: +4 godz. w stosunku do czasu warszawskiego zimą, a latem + 3 godz.

Urzędy są czynne od 9.00 do 18.00 (niektóre do 19.00), z przerwą obiadową trwającą od 12.00 do 13.00 lub nawet do 14.00.
Połączenia wykonywane w Kazachstanie będą nas kosztować od ok. 8 zł/min. Przed wyjazdem sugerujemy zapoznać się z tabelą opłat u operatora, z którego usług korzystamy.
Polskie wtyczki pasują do kontaktów (typ C).

Kazachstan jest krajem wielowyznaniowym. Główne religie w Kazachstanie to islam (dominująca), prawosławie i katolicyzm. Nie ma szczególnych norm zwyczajowych, których naruszenie mogłoby prowadzić do sytuacji konfliktowych. Turyści innych wyznań zwykle spotykają się ze zrozumieniem i życzliwością miejscowej ludności.

Odkryj nasze wycieczki i podróże do Kazachstanu


Szukasz czegoś konkretnego?

test