Nepal : wycieczki objazdowe, podróże, wyprawy : Ex Oriente Lux

Nepal

Nepal – zapraszamy do poznania magicznego, niewielkiego, ale bardzo zróżnicowanego kraju. Nasza podróż obfitować będzie w podziwianie Himalajów, zielonej dżungli Parku Narodowego Chitwan, unikalnej drewnianej architektury, wreszcie zabytków i najważniejszych świątyń kultury hinduskiej i buddyjskiej.

Mimo że Nepal jest jednym z najuboższych i najsłabiej rozwiniętych państw świata, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów. Słynie z walorów krajoznawczych, ale też mieszkańców, którzy ujmują pogodą ducha, życzliwością i sympatią okazywaną gościom przybywającym na ich ziemię. Oferujemy wyprawę tylko po Nepalu albo łączoną z Bhutanem.

Nepal – kraina najwyższych gór świata
Oprócz klimatu, jaki tworzą Nepalczycy, przyciągają tu oczywiście Himalaje na czele ze słynną najwyższą górą świata – Mount Everestem. Można poznać je osobiście, wybierając się na emocjonujący trekking, a można zachwycać się nimi z bezpiecznej odległości, czyli punktów widokowych u podnóży monstrualnych gór. To właśnie dzięki nim Nepal uznawany jest za kraj o najciekawszych i najlepszych trasach trekkingowych na świecie.

Kultowy szlak trekkingowy
Wybierzemy się wspólnie na wycieczkę jednym z najpiękniejszych szlaków trekkingowych świata, czyli wokół majestatycznego masywu Annapurny. Aby podziwiać najwspanialsze widoki na świecie, trzeba włożyć w tę wyprawę nieco wysiłku – przydadzą się dobra kondycja i zdolności aklimatyzacyjne. Ta kultowa już trasa okrąża dziesiąty ośmiotysięcznik w Himalajach i magiczną Annapurnę (8091 m), ale po drodze będziemy podziwiać też inne olbrzymy, np. Dhaulagiri czy Manaslu. W trakcie dalszej wycieczki oprowadzimy Państwa wedle życzenia w stronę jeziora Tilicho, do lodowca Gangapurna, do jeziora Ngawal lub klasztoru Praken Gompa.

Nepal Wycieczki do Nepalu Nepal - Wycieczka

Niezwykle różnorodna, barwna i niemal bajeczna sceneria obfituje w rozmaite widoki. Oto istny raj dla oczu – krajobrazy gór wysokich, wspaniałe doliny, wysokie przełęcze, malowniczo położone wioski z polami uprawnymi, a po drodze ziemie różnorodnych grup etnicznych czy skarby kulturowe dwóch religii, buddyzmu i hinduizmu. Przejedziemy też w stronę stupy Swayambhunath, czyli tzw. „Świątyni małp”. Mieści się ona na wzgórzu – aby na nie wejść, trzeba pokonać 365 schodów. Nagrodą będzie jednak piękny widok roztaczający się na miasto i Dolinę Kathmandu.

Zwiedzamy stolice – Kathmandu i Bhaktapur
Wśród sztandarowych atrakcji turystycznych Nepalu znajduje się także jego stolica – Kathmandu. Uznawana jest za mekkę himalaistów i wielbicieli trekkingu z całego świata, a także jedno z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych miast azjatyckich. Już samo jej położenie, w ogromnej dolinie otoczonej wzgórzami, jest niezwykłe. Zwiedzimy m.in. Durbar Square, czyli place pałacowe wpisane na listę UNESCO, a także sanktuarium Pashupatinath poświęcone bogu Sziwie. Wrażenie w trakcie wycieczki do Nepalu robią także setki buddyjskich i hinduistycznych świątyń na czele ze stupą Bodhnath, największą w kraju.

Jedynie 16 km od współczesnej stolicy znajduje się dawna, Bhaktapur. Jej początki sięgają IX wieku, nie dziwnego, że widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Podczas wycieczki wybierzemy się na spacer urokliwymi uliczkami wśród tradycyjnej zabudowy, ujrzymy unikatową drewnianą architekturę, zwiedzimy liczne zabytki, m.in. Pałac Królewski, kompleks pagód i szikhar wokół pałacu o 55 oknach. W mieście panuje niezwykła atmosfera, w której warto się zanurzyć, na chwilę odpoczywając od trekkingów.

Park Narodowy Chitwan – rezerwat w sercu prawdziwej dżungli
Park Narodowy Chitwan to rezerwat dzikich zwierząt ukryty w prawdziwej dżungli, wpisany w 1984 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zajmuje obszar 932 km2 w malowniczej dolinie i na zboczach pasma himalajskiego Siwalik. Zachwyca swą urodą oraz wyjątkową fauną i florą, ale trzeba też docenić najlepszą infrastrukturę spośród nepalskich parków – w końcu Chitwan jest pierwszym i najpopularniejszym parkiem narodowym w Nepalu.

Nepal - typowy krajobraz Wycieczki do Nepalu

Gęsto rośnie tu m.in. bawełna, jedwab, wysoka trawa słoniowa, akacje i cudowne drzewa sezamowe, ale jego największą atrakcją są słonie indyjskie. Można przemierzać trasę na ich grzbiecie i z tego wyjątkowego punktu widokowego obserwować podczas wycieczki inne dzikie zwierzęta. Największe jednak emocje wywołuje zjeżdżanie po słoniowej trąbie do rzeki!
Panują tu doskonałe warunki do aktywnego spędzania czasu – można uprawiać trekking w gąszczu dżungli lub wybrać się na spływ tratwą po rzece. Wyprawa po parku to niepowtarzalna okazja do spotkania z bajecznymi ptakami, małpami, nosorożcami, leopardami, leniwcami, krokodylami oraz tygrysami bengalskimi. Podczas wyprawy będą zaś towarzyszyć nam bajecznie kolorowe motyle – żyje ich tu aż 67 rodzajów.

Zapraszamy na wycieczkę do Nepalu pełną niezapomnianych wrażeń. Poznamy przepiękną architekturę, bogatą florę i faunę oraz miejscowe zwyczaje, wierzenia i kulturę. Dla tej ostatniej charakterystycznymi elementami jest monotonia pieśni i tantrycznych hymnów, a także kuchnia.

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?