Kazachstan : wycieczki objazdowe, podróże, wyprawy : Ex Oriente Lux

Kazachstan

Kazachstan, będący największym państwem Azji Środkowej, jest miejscem na mapie świata, o którym wiemy wciąż za mało. Cześć osób zapewne kojarzy ten kraj z przymusowo przesiedlanymi tam w czasie rządów stalinowskich Polakami, część ze względu na postać autokratycznego prezydenta, lubiącego pokazywać się w towarzystwie m.in. zachodnich gwiazd muzyki. Kazachstan warto jednak odwiedzić przede wszystkim ze względu na starożytne i nowożytne zabytki różnych kultur i ludów, a także ze względu na wciąż niezniszczoną w wielu częściach kraju przyrodę – góry, rzeki, jeziora i kaniony, które nadają się idealnie zarówno do wypoczynku, jak i lekkiej rekreacji. Zapraszamy do kraju Kazachów, „ludzi wolnych”, których bogata historia sięga I wieku p.n.e.

Wycieczka do Kazachstanu powinna obejmować Ałmaty – największe miasto tego kraju, leżące u stóp u podnóży imponującego pasma górskiego o nazwie Ałatau Zailijski. To miasto tętniące życiem, będące centrum kazachskiej nauki, ekonomii, kultury, biznesu oraz przemysłu. Jest gościnne, nowoczesne, bezpieczne, czyste, zadbane, przyjazne turystom. Zachęca do zwiedzania zarówno w dzień jak i po zmroku, sprawiając, że można poczuć się w nim, jak w mieście europejskim. Można podziwiać tam siedziby instytucji kulturalnych, muzea lub prawosławne świątynie.

Warto przy okazji pobytu w Ałmatach odwiedzić leżący 18 km od miasta malowniczo położony, wysokogórski sportowy kompleks Medeo, który słynie m.in. z imponującego, najwyżej położonego geograficznego lodowiska na świecie.

Jeśli mowa o stolicy kraju, to oczywiście należy pamiętać o mieście, które obecnie pełni tę funkcję. Z przyjemnością więc zaprosimy Państwa do miasta stołecznego Astana, którego historia sięga prawie dwustu lat. Astańska architektura zachwyca awangardowym stylem i oryginalnością. Wśród tych wyjątkowych budowli znajduje się Ak Orda – imponujący pałac, będący siedzibą prezydenta Kazachstanu czy też gmach Kazachskiej Filharmonii Narodowej, której niebanalny wygląd nawiązywać ma według zamierzenia architekta do dynamiki w muzyce. Na tle tych nowoczesnych perełek architektonicznych, wyróżnia się klasycznym stylem nowiutki gmach Teatru Opery i Baletu, który jednocześnie stoi na czele listy najnowocześniejszych obiektów tego typu. Nie można oczywiście pominąć znaku rozpoznawczego stolicy – przepięknej wieży widokowej Bäjterek, której niewątpliwie nowoczesny wizerunek nawiązuje do dawnej legendy kazachskiej, którą wszyscy turyści chętnie poznają,  stojąc u podnóży ponad stumetrowego monumentu.

Bez wątpienia wyjątkową atrakcją w czasie wyprawy do Kazachstanu jest również podróż po Kanionie Szaryńskim. Dzięki widokom, jakie rozpościerają się w kanionie rzeki Szaryn, porównywany jest on do Wielkiego Kanionu Kolorado. Miejsce to, obfitujące w setki gatunków zwierząt i roślin, posiada status będącego pod ochroną pomnika przyrody.

Innym interesującym miejscem, które warto odwiedzić w czasie wycieczki do Kazachstanu, jest Turkiestan – jedno z najstarszych miast tego państwa, w którym znajduje się przepiękne Mauzoleum Chodży Ahmada Jasawiego – muzułmańskiego mistyka, czy też mauzoleum Arystana Baba, będącego jego duchowym doradcą.

W czasie naszej wycieczki do Kazachstanu zaprosimy Państwa do tych i wielu innych, wyjątkowych miejsc, będących dziełami przyrody lub człowieka. Umożliwimy też bliższe poznanie wspaniałego, gościnnego, życzliwego narodu, jego kultury i smacznej kuchni. Kazachstan wart jest odwiedzenia, o czym przekonacie się Państwo w czasie wspólnej kazachskiej wyprawy.

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?