Gruzja : wycieczki objazdowe, podróże, wyprawy : Ex Oriente Lux

Gruzja

Pierwsze skojarzenia z Gruzją brzmią: wino, wojna, Stalin, gościnność. Niektórzy dodają jeszcze Okudżawę.

Mały, wciśnięty w pasmo Kaukazu kraj, o którym na pierwszy rzut oka wiadomo wiele. Czy jednak? Prócz słynącej na cały świat winnej, gruzińskiej prowincji Kachetia, wiecznie zielonych dolin, znanych osób ze świata polityki i kultury, Gruzja ma do zaoferowania bogatą spuściznę historyczno-kulturalną. Jest to jeden z pierwszych krajów chrześcijańskich poza obszarem Bliskiego Wschodu.

Kaukascy górale przyjęli wiarę w Chrystusa już w IV w. Góry dawały im przez stulecia schronienie przed najeźdźcami z północy i południa. Można powiedzieć, iż Gruzini to jeden z najstarszych narodów na świecie, ponieważ udało im się zachować religię, język i swoisty alfabet, z którego są niezmiernie dumni. Świadectwem wielowiekowej kultury są porozrzucane dosłownie po całym kraju ponad tysiącletnie kościółki, klasztory, z których większość jest dalej czynna, mimo kilkudziesięciu lat władzy radzieckiej w tym regionie świata.

Odrębność Gruzinów przejawia się także we wspomnianej już wcześniej gościnności. Jak rzadko gdzie, ta oznaka „Wschodu” widoczna jest w Tbilisi, Batumi, Gori, Alchalaki i innych miasteczkach, jak też na prowincji. Nie można przejść drogą, nie będąc chociaż raz zaproszonym spontanicznie na suprę, czyli ucztę.

Gruzini, pomimo nieraz tragicznej historii, są narodem pogodnym, sympatycznym i lubiącym radosne życie. Funkcjonując w kraju, gdzie jedną ręką zrywa się winogrono, zaś drugą popija miejscową herbatę w zacienionej altance przy akompaniamencie czonguri trudno się temu dziwić.

O Gruzji można opowiadać bez końca. Najlepiej tam po prostu pojechać i samemu się przekonać, jak magiczny jest to zakątek.

Wycieczki tematyczne


Szukasz czegoś konkretnego?