Gruzja

Pierwsze skojarzenia z Gruzją – wino, wojna, Stalin, kaukaskie szczyty, gościnność. Niektórzy dodają jeszcze Okudżawę. Oto państwo, o którym na pierwszy rzut oka wiadomo wiele. Czy jednak na pewno? Najlepiej po prostu wybrać się w podróż do Gruzji i samemu się przekonać, jak magiczny jest to zakątek.

Mały, wciśnięty w pasmo Kaukazu, jeden z pierwszych krajów chrześcijańskich poza obszarem Bliskiego Wschodu. Oprócz słynącej na cały świat winnej, gruzińskiej prowincji Kachetia, wiecznie zielonych dolin, Uszguli – najwyżej położonej wioski w Europie, znanych osób ze świata polityki i kultury, ma do zaoferowania bogatą spuściznę historyczno-kulturalną.

Gruzji można opowiadać niemal bez końca – podobnie jak zwiedzać ją w trakcie wycieczek objazdowych.

Świadectwa wielowiekowej kultury

Kaukascy górale przyjęli wiarę w Chrystusa już w IV w. Góry dawały im przez stulecia schronienie przed najeźdźcami z północy i południa. Można powiedzieć, iż Gruzini to jeden z najstarszych narodów na świecie, ponieważ udało im się zachować religię, język i swoisty alfabet, z którego są niezmiernie dumni. Świadectwem wielowiekowej kultury są porozrzucane dosłownie po całym kraju ponad tysiącletnie kościółki, klasztory, z których większość jest dalej czynna, mimo kilkudziesięciu lat władzy radzieckiej w tym regionie świata.

Tbilisi – perła Kaukazu

Zapraszamy na wycieczkę objazdową, podczas której poznamy najważniejsze rejony wschodniej Gruzji, m.in. stolicę kraju. Słynne Tbilisi, bo o nim mowa, nie traci na popularności. Niezwykłe, malownicze położenie miasta – w cieniu kaukaskich szczytów i nad rzeką Kurą – zachęca do wypraw po niezapomniane widoki. Twierdza Narikala stanowić będzie wielką atrakcję dla łaknących ujrzeć najpiękniejszą panoramę…

Spacer uliczką Shardeni, w sercu starego miasta, będzie niezapomnianym przeżyciem. Wystarczy zrobić krok, aby wybrać się w podróż w przeszłość, w odmienną tradycję i kulturę, w świat innego regionu. Uliczki są kręte, prowadzą to w górę, to w dół, albo i w poprzek, tu się gubią, tam kończą, aby za chwilę wyprowadzić nas na podwórza czy plac tętniący życiem, m.in. plac Gorgasalego.

Urocze Tbilisi słynie też z bogatej historii i zabytków, ale wieczorem warto wybrać się do klubu lub restauracji i poczuć atmosferę orientalnego miasta. A jeśli potrzebujemy odrobiny relaksu – do najstarszej dzielnicy Abanotubani, gdzie znajdują się łaźnie siarkowe. W końcu Tbilisi z nich słynie – łaźnie pojawiły się w mieście jeszcze za czasów panowania Persów w VI wieku n.e. Trudno wyobrazić sobie podróż do Gruzji bez wizyty w tym miejscu!

Wycieczka objazdowa - Gruzja, Kaukaz Wycieczka do Gruzji - Góry Kaukaz Podróże po Gruzji

Batumi – jedno z najstarszych miast Gruzji

Nie tylko z najstarszych, ale też najsłynniejszych i najpiękniejszych. Batumi znajduje się na południowo-zachodnim krańcu kraju i jest ważnym punktem w programie wyprawy do Gruzji. To również jeden z najważniejszych portów Morza Czarnego i stolica autonomicznej republiki Adżarii. Dla turystów jednak to modny kurort. Przez ostatnie lata władze Gruzji postanowiły, że przywrócą miastu dawną świetność z początku XX wieku. Wymagało to znacznych nakładów finansowych, ale efekty widać od razu.

Jednak przede wszystkim warto zwiedzić starą cześć miasta, w której znajdują się m.in. wille z początku XX w. To niebywałe, ale wyglądają jak nietknięte przez reformatorów czy ząb czasu. Spacerując, niemal można poczuć dawną atmosferę portowego miasta. Ponadto można tu chwilę poplażować, potańczyć w niejednym klubie, spróbować szczęścia w kasynie, kupić gruzińskie wina, spróbować darmowej czaczy – jak przystało na najgorętszy czarnomorski kurort.

Naród słynący z gościnności

Gruzini, pomimo nieraz tragicznej historii, są narodem pogodnym, sympatycznym i lubiącym radosne życie. Funkcjonując w kraju, gdzie jedną ręką zrywa się winogrono, zaś drugą popija miejscową herbatę w zacienionej altance przy akompaniamencie czonguri, trudno się temu dziwić.

Odrębność Gruzinów przejawia się także we wspomnianej już wcześniej gościnności. Jak rzadko gdzie, ta oznaka „Wschodu” widoczna jest w Tbilisi, Batumi, Gori, Alchalaki i innych miasteczkach, jak też na prowincji. Nie można przejść drogą, nie będąc chociaż raz spontanicznie zaproszonym na suprę, czyli ucztę.

Wakacje i wycieczki do Gruzji


Szukasz czegoś konkretnego?