Gruzińskie Gaumardżos

Tbilisi Mccheta Kazbegi Omalo Telavi Signagi David Gareja Dmanisi

Polak, Gruzin – dwa bratanki. Zapraszamy na wyprawę do naszych kaukaskich bratanków. W czasie wycieczki poznają Państwo najważniejsze rejony wschodniej Gruzji: dawną i obecną stolicę kraju: Tbilisi i Mcchetę, leżące w cieniu kaukaskich szczytów Kazbegi, niedostępną i tajemniczą Tuszetię, wreszcie winną Kachetię, gdzie je i pije się pysznie… Dodatkowo odkrywać będziemy położony na uboczu wspaniały klasztor David Gareja a cofając się jeszcze dalej w przeszłość poszukamy pierwszych śladów człowieka. W trakcie wyprawy odpowiemy sobie na pytanie, jak dużo wiemy o Gruzji i Gruzinach , a także na własnej skórze przekonamy się, co znaczy słynna gruzińska gościnność.
Zobacz program wycieczki

Gruzińskie-Gaumardżos_2

 

Cena

1.200 USD
I rata: 300 USD + koszt biletu lotniczego płatne przy zapisie II rata: 900 USD płatne 30 dni przed wyjazdem

Terminy

08.06.2021 - 18.06.2021

03.08.2021 - 13.08.2021

07.09.2021 - 17.09.2021


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65

Cena obejmuje

  • zakwaterowanie w hotelach 3* i pensjonatach o zbliżonym standardzie, w pokojach dwuosobowych z łazienkami,
  • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,
  • wszystkie przejazdy na trasie,
  • bilety wstępu,
  • opiekę polskiego miejscowego przewodnika,
  • ubezpieczenie KL, NWW, KR i bagażu.

Cena nie obejmuje

  • przelotu na trasie Warszawa - Tbilisi - Warszawa: od ok. 1200 PLN,
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego,
  • zwyczajowych napiwków.

Plan wyjazdu

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie, nocny przelot do Tbilisi.

Dzień 2

Wczesnym rankiem przylot na lotnisko w Tbilisi. Zakwaterowanie i śniadanie w hotelu. Zwiedzanie Tbilisi, w planie: katedra Trójcy Świętej - jedna z największych w całym rejonie Kaukazu, kościół Matechi oraz starożytne łaźnie siarkowe. Następnie przejazd na punkt widokowy, wizyta w twierdzy Narikala, jednej z najstarszych budowli obronnych w mieście, z której roztacza się wspaniały widok na koryto rzeki Kury i starą część Tbilisi. Zwiedzanie uwieńczy spacer klimatycznymi uliczkami starego miasta. Kolacja i nocleg w Tbilisi.

Dzień 3

Przejazd w stronę dawnej stolicy i głównego ośrodka religijnego Gruzji - Mcchety. Wizyta w monastyrze Dżwari z IV w. oraz katedrze Sweti Cchoweli, tzw. „katedrze życiodajnej kolumny”, w której znajduje się fragment szaty Jezusa. Oba te miejsca ze względu na niezwykłą wartość historyczną zostały wpisane na listę UNESCO. Następnie dalsza podróż do Kazbegi - miasteczka położonego u stóp góry, od której wzięło swoją nazwę. Przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną, po drodze przystanek w położonej nad rzeką Aragwi twierdzy Annauri. Kolacja i nocleg w Kazbegi.

Dzień 4

Zwiedzanie okolic Kazbegi. Spacer przez malownicze doliny i lasy do położonego ponad miasteczkiem, na wysokości 2170 m n.p.m. klasztoru Cminda Sameba. Przy dobrej pogodzie zapierający dech w piersiach widok na Kazbek, jedną z najwyższych gór Kaukazu - 5170m n.p.m. Wizyta przy wodospadzie Gveleti. Powrót do Tbilisi. Kolacja i nocleg w Tbilisi.

Dzień 5

Przejazd do Omalo, położonego w magicznej i praktycznie odizolowanej od świata Tuszetii. Podczas podróży przeprawa przez przełęcz Abano - najwyższą w Europie (2900 m n.p.m.), skąd roztaczają się przepiękne widoki na krainę niemal nietkniętą aktywnością człowieka. Po drodze alpejskie łąki, strzeliste wierzchołki górskie i malutkie wsie przycupnięte na górskich zboczach. Po przyjeździe wizyta w lokalnym muzeum etnograficznym. Następnie zwiedzanie miejscowego browaru i dwóch wiosek: Szenako - ciągle zamieszkanej przez Tuszetów i opuszczonej Adżurty. Kolacja i nocleg w Omalo.

Dzień 6

Całodniowe zwiedzanie Tuszetii. Wspaniała okazja, by zapoznać się z charakterystyczną dla tego regionu architekturą, której najlepszym przykładem jest Kvalo, czyli słynna wioska-twierdza, pełna baszt i wież mieszkalnych. Wizyty w wioskach Dartlo, Czeszo i Parsma, dostępnych i zamieszkałych tylko przez pół roku w sezonie wiosenno-letnim. Doskonałym zwieńczeniem pełnego wrażeń dnia będzie prawdziwa gruzińska uczta, podczas której nadarzy się niejedna okazja, by spróbować lokalnych przysmaków i wznieść wiele interesujących toastów. Nocleg w Omalo.

Dzień 7

Wyjazd z Tuszetii i podróż po regionie Kachetia, słynącym z produkcji wina i przepysznego jedzenia. Na początek wizyta w kompleksie „Dveli Szuamta”, gdzie znajdują bazylika z V w. jeden z najciekawszych i najbardziej intrygujących przykładów architektury sakralnej w Gruzji. Następnie wizyta w klasztorze Ikalto oraz katedrze Alaverdi (drugiej najwyższej w Gruzji). Na koniec klucz programu, czyli zwiedzanie „Kindzmarauli” - fabryki wina. Degustacja miejscowego wina białego i czerwonego. Kolacja i nocleg w Telavi.

Dzień 8

Kontynuacja zwiedzania Kachetii. Wizyta w Tsinandali, urokliwym pałacu w przeszłości należącym do wybitnego gruzińskiego poety Aleksandra Czawczawadze. Wizyta w Numisi, zwiedzanie XVI-wiecznej piwnicy winnej. Na koniec przejazd do Signagi, XVII-wiecznego miasteczka z zachowaną dawną architekturą, z którego roztaczają się malownicze widoki na góry Kaukazu. Kolacja i nocleg w Signagi.

Dzień 9

Wizyta w znajdującym się nieopodal Singagi monastyrze Bodbe, który według tradycji został wybudowany na miejscu pochówku św. Nino. W średniowieczu odbywały się tam koronacje królów kachijskich. Następnie przejazd do David Gareja, położonego w półpustynnym regionie Gruzji kompleksu monastyrów, na który poza klasycznymi budowlami składa się wiele wykutych w skałach cel mnichów. Dalsza podróż do Tbilisi. Kolacja i nocleg w Tbilisi.

Dzień 10

Przejazd w kierunku Bolnisi. Na miejscu zwiedzanie bazyliki z V w. Dalsza podróż na południe. Zwiedzanie Dmanisi, muzeum i stanowiska archeologicznego, gdzie odkryto ludzkie szczątki sprzed ok. 1,8 mln lat. Powrót do Tbilisi. Kolacja i nocleg.

Dzień 11

Wczesnym rankiem transfer na lotnisko na lot do Polski. Przylot do Warszawy.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65


Szukasz czegoś konkretnego?