W gościnie u Swanów

Kutaisi Bordżomi Wardzia Achalcyche Batumi Mestia Ushguli

Wielu osobom na dźwięk słowa Gruzja przed oczami stają niebotyczne kaukaskie szczyty. To nie przypadek. Zapraszamy Państwa w podróż, która będzie prowadzić przez najważniejsze miejsca zachodniej Gruzji: przepełnione historią Kutaisi, skalną Wardzie oraz Batumi, o którym nawet w Polsce śpiewano piosenki. Zwieńczeniem podróży będzie pobyt w zagubionej pośród gór Kaukazu Swanetii. Będzie to swoista wyprawa po „złote runo wiedzy” o tym małym, ale niezmiernie dumnym kaukaskim narodzie.
Zobacz program wycieczki

w-goscinie-u-swanow

Cena

1000 USD
I rata: 300 USD + koszt biletu lotniczego płatne przy zapisie II rata: 700 USD płatne 30 dni przed wyjazdem

Terminy

30.05.2021 - 06.06.2021

11.07.2021 - 18.07.2021


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65

Cena obejmuje

  • zakwaterowanie w hotelach 3* (Kutaisi, Batumi) oraz w pensjonatach (Achalcyche, Mestia), w pokojach dwuosobowych z łazienkami,
  • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje,
  • bilety wstępu,
  • opiekę lokalnego polskiego przewodnika,
  • wszystkie przejazdy na trasie,
  • ubezpieczenie KL, NWW, KR oraz bagażu.

Cena nie obejmuje

  • biletów na trasie Kutaisi – Warszawa – Kutaisi: od ok. 1000 PLN,
  • zwyczajowych napiwków,
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego.

Plan wyjazdu

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie. Przelot do Kutaisi. Przejazd do Bordżomi, słynnego gruzińskiego uzdrowiska, które w czasach Związku Radzieckiego było jednym z najpopularniejszych kurortów wypoczynkowych. Spacer po Narodowym Parku Bordżomi, miejscu niezwykle malowniczym i spokojnym, możliwość spróbowania sławnych wód leczniczych. Przejazd do Achalcyche, zwiedzanie Rabati - twierdzy wybudowanej w XII w. Miejsce to podlegało wpływom różnych kultur, stąd poza zamkiem na terenie kompleksu znajdują się ruiny medresy, minaret, meczet oraz kościół. Kolacja i nocleg w Achalcyche.

Dzień 2

Po śniadaniu zwiedzanie Wardzi, skalnego, monumentalnego miasta-monastyru, w przeszłości składającego się z ponad 3000 komnat. Obecnie do zwiedzania udostępniono około 300 pomieszczeń, połączonych siecią tuneli, korytarzy i schodów. Dalsze zwiedzanie monastyru Sapara z IX w., położonego w malowniczym miejscu z widokiem na okolicę. Następnie wizyta w starym uzdrowisku z wyjątkowym mikroklimatem Abastumani, w którym znajduje się pałac Romanowów. Opcjonalna wizyta w basenach z wodą termalną oraz piknik w parku. Powrót na nocleg do Achalcyche.

Dzień 3

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Batumi, postój przy monastyrze Zarzma z przełomu VI i VII w.;
przejazd off-road do miasteczka Chulo nieznaną jeszcze rzeszom turystów, zapierającą dech w piersiach przełęczą Goderdzi (2025 m n.p.m). Dalszy przejazd na wybrzeże do Batumi, gdzie rosną palmy, cyprysy, uprawia się herbatę, a nocnym zabawom nie ma końca. Kolacja i nocleg w Batumi.

Dzień 4

Zwiedzanie najciekawszych atrakcji miasta. W pierwszej kolejności Ogrodu Botanicznego, założonego w 1920 roku, mieszczącego ponad 5000 gatunków roślin z całego świata. Następnie przejazd na południe od Batumi, gdzie w odległości zaledwie 4 kilometrów od tureckiej granicy znajduje się Forteca Gonio, o której pierwsze wzmianki pochodzą jeszcze z czasów Imperium Rzymskiego.
Powrót do Batumi, możliwość plażowania i morskich kąpieli. Wieczorny spacer po pełnym zieleni nadmorskim bulwarze. Kolacja i nocleg w Batumi.

Dzień 5

Przejazd do Mestii, z przystankiem w Zugdidi. Tam zwiedzanie parku i XIX-wiecznego pałacu należącego do książęcego rodu Dadianich. Następnie wizyta przy robiącej oszałamiające wrażenie zaporze Enguri, najwyższej tego typu konstrukcji na świecie. Możliwość zrobienia zupełnie unikalnych zdjęć i podziwiania wyjątkowej kaukaskiej panoramy. Po przyjeździe do Mestii krótki spacer po najbliższej okolicy i podziwianie tego, z czego słynie region Górnej Swanetii: domów-wież, pełniących zarówno funkcje mieszkalne, jak i obronne. Kolacja i nocleg w Mestii.

Dzień 6

Całodniowa wycieczka do Uszguli, najwyżej położonej wioski w Europie, przez samych Swanów określanej mianem „żywego muzeum”. Po drodze podziwianie zapierającej dech w piersiach wysokogórskiej panoramy, pełnej ośnieżonych szczytów i alpejskich łąk. Po południu powrót do Mestii. Kolacja i nocleg w Mestii.

Dzień 7

Po śniadaniu przejazd w kierunku Kutaisi, po drodze wycieczka do kanionu Martwili - opcjonalnie spływ pontonem górską rzeczką. Dojazd do Kutaisi, stolicy legendarnej Kolchidy, a obecnie drugiego co do wielkości miasta Gruzji i stolicy regionu Imeretia. Zwiedzanie wybudowanej w 1003 roku Katedry Bagrati. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 8

Po śniadaniu przejazd do położonego około 15 km od Kutaisi zespołu jaskiń Prometeusz. Podczas wycieczki zobaczymy spektakularne formacje naciekowe, których piękno podkreśla wyjątkowe oświetlenie jaskini. Zwiedzanie zakończymy spływem podziemną rzeką. Następnie transfer na lotnisko w Kutaisi i powrót do Polski.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65


Szukasz czegoś konkretnego?