Śladami Czyngis-chana

Ułan Bator P.N. Gorchi-Tereldż Baga gazriin chuluu Tsagaan Suvarga P.N. Gurwan Saichan Bayanzag Ongiin Khiid Karakorum P.N. Chorgo Chubsuguł Archangai

Przez bezkresne stepy, przez palące piaski wprost do serca pustyni, i dalej!, na północ!, gdzie pośród dzikich gór i odwiecznych lasów leży jezioro o wodach czystych jak letnie niebo…

Program tej mongolskiej wyprawy poprowadzi nas przez największe przyrodnicze skarby kraju; wdrapiemy się na słynne „śpiewające” wydmy, będziemy podziwiać słońce zachodzące ponad „płonącymi klifami”, skosztujemy przepełnionego smakiem wolności powietrza nieskończonych stepów, by wreszcie odkryć otoczone tajgą, przepiękne jezioro Czubsuguł.

Oczywiście nie zabraknie atrakcji kulturowych – dobrze wiemy, że o pięknie kraju w równej mierze co przyroda, stanowią zamieszkujący go ludzie. Obcowanie z fascynującymi tubylcami, obserwowanie ich zwyczajów i codziennej pracy przybliży nam i, być może, pozwoli sobie uświadomić, jak wygląda życie prawdziwego nomada.

Serdecznie Zapraszamy!

Zobacz program wycieczki

sladami-czyngis-chana

Cena

2800 EUR
I rata: 500 EUR + koszt biletu lotniczego płatne przy zapisie II rata: 2300 EUR płatne 30 dni przed wyjazdem

Terminy

20.07.2024 - 04.08.2024

10.08.2024 - 25.08.2024


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65





Cena obejmuje

  • transport terenowymi samochodami z klimatyzacją,
  • dwa noclegi w hotelu 3* w Ułan-Bator, w pokojach dwuosobowych oraz noclegi w jurtach turystycznych - jurty dwuosobowe, sanitariaty w oddzielnych budynkach,
  • wyżywienie: śniadania, obiady lub pikniki i kolacje na całej trasie,
  • opiekę lokalnych przewodników,
  • opiekę polskiego pilota,
  • bilety wstępu,
  • przejażdżki na wielbłądach i koniach,
  • występ mongolskiego zespołu folklorystycznego,
  • ubezpieczenie KLA, NNW, KR oraz bagażu.

Cena nie obejmuje

  • przelotów Warszawa ‒ Ułan Bator ‒ Warszawa,
  • napojów do posiłków w lokalnych restauracjach,
  • zwyczajowych napiwków: ok. 70 EUR,
  • dopłaty do pokoju jednoosobowegow Ułan Bator: 85 EUR.

Plan wyjazdu

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku im. Fryderyka Chopina i wylot z Warszawy do Ułan Bator.

Dzień 2

Rano przylot do Ułan Bator, spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie stolicy: główny klasztor buddyjski Gandan, mieszczący monumentalną statuę Buddy, dalej Muzeum Historyczne, mieszczące niesamowite szkielety dinozaurów. Po obiedzie przejazd w kierunku Parku Narodowego Tereldż; po drodze przystanek na podziwianie blisko 30-metrowego monumentu Czyngis-chana. Kontynuowanie podróży; zwiedzanie Parku Narodowego znanego z pięknych formacji skalnych, w tym Żółwiej Góry; wizyta w położonej w górach jaskini 100 lam. Wieczorem powrót na nocleg do Ułan Bator.

Dzień 3

Po śniadaniu podróż na południe, w kierunku Gobi, drugiej co do wielkości pustyni na świecie; dojazd do Baga gazriin chuluu – jednej z największych atrakcji obszaru pustyni Gobi; znajdują się tu ruiny małego klasztoru buddyjskiego, a cały teren obfituje w różnorodne gatunki dzikich zwierząt, takich jak: kozice argal, drapieżne koty, orły, sępy i wiele innych. Oprócz niezwykłych formacji skalnych i dzikiej przyrody można zwiedzić znajdujące się w pobliżu pozostałości pierwszego amfiteatru mongolskiego. Nocleg w obozowisku.

Dzień 4

Po śniadaniu dalsza podróż na południe. Celem jest miejsce zwane Tsagaan Suvarga, słynące z niesamowitych formacje klifów w białych i różowych kolorach, których wysokość dochodzi nawet do 30 m. Skałom tym wiatr i woda nadały przedziwne kształty. Po przyjeździe podziwianie klifów i zwiedzanie miejsca, w którym znajdują się datowane na okres brązu petroglify, przedstawiające ludzi polujących na dzikie zwierzęta. Jest to jedno z najcenniejszych miejsc archeologicznych tego typu na świecie. Po południu przejazd do obozowiska, kolacja, odpoczynek i nocleg w jurtach.

Dzień 5

Po śniadaniu przejazd w góry do Parku Narodowego Gurwan Saichan, którego nazwa oznacza Trzy Piękności i odnosi się do trzech pasm górskich położonych na obszarze parku. W planie wizyta w muzeum, w którego zbiorach znajdują się znalezione na terenie parku jaja i szkielety dinozaurów oraz ekspozycja dotyczącą zwierząt zamieszkujących tereny Gobi. Następnie przejście do fascynującego Wąwozu Sępów, którego dno przez większość roku pokryte jest śniegiem i skute lodem. Podróżnym cały czas towarzyszyć będą „patrolujące” okolicę sępy i jastrzębie. Po południu przejazd do obozowiska, kolacja i nocleg w jurtach.

Dzień 6

Po śniadaniu przejazd w stronę „śpiewających wydm” (Khongoriin Els); wydmy piaskowe leżące na północ od gór Baruun Saichan należą do najbardziej spektakularnych na świecie. Osiągają nawet 200 metrów wysokości i około 100 kilometrów długości. W okolicy wydm da się słyszeć charakterystyczny, melodyjny świst będący efektem przesuwania piasku przez wiatr. Zachód słońca obserwowany ze szczytu wydm jest wyjątkowo malowniczy. W ciągu dnia nie zabraknie elementu kulturowego: wizyty u mongolskiej rodziny, hodującej wielbłądy i mieszkającej w wyjątkowo surowych warunkach; kolacja i nocleg w jurtach u rodziny nomadów.

Dzień 7

Dzień zacznie się od sytego mongolskiego śniadania, po którym nastąpi przejazd ku płonącym klifom Bayanzag, miejscu rozsławionym na cały świat przez amerykańskiego paleontologa Roya Chapmana, który w 1920 r. odnalazł pierwsze znane nauce jaja dinozaurów, oraz, w późniejszych latach, kości welociraptora i olbrzymiego ssaka z rodziny Paraceratherium. Zwiedzanie miejsc, w których dokonano najważniejszych odkryć, wzbogaci podziwianie pustynnych krajobrazów. Na szczególną uwagę zasługują pomarańczowo-czerwone wzgórza, od których obszar wziął swoją nazwę (Flaming Cliffs). Przed zapadnięciem zmroku podziwianie jednego z najpiękniejszych zachodów słońca na świecie. Kolacja i nocleg w obozowisku.

Dzień 8

Po śniadaniu przejazd w kierunku północnym; tu pustynia powoli ustępuje miejsca trawiastym stepom. Dojazd do znajdującego się w górach Delger Khangai, nad rzeką Ongi, zespołu klasztorów buddyjskich Ongiin Khiid. Przed rewolucją komunistyczną mieszkało tam ponad tysiąc mnichów. Władze Związku Radzieckiego nakazały zniszczenie obiektu w 1937 r. Od 1990 roku rezyduje tam kilku mnichów, którzy z pozostałości niegdyś wspaniałych obiektów wznieśli niewielką świątynię. Po przybyciu na miejsce krótkie zwiedzanie, piknik i czas wolny. Kolacja i nocleg w jurtach.

Dzień 9

Przejazd przez bezkresne stepy do Karakorum, dawnej stolicy Imperium Mongolskiego, założonej w 1220 roku przez Czyngis-chana. Zwiedzanie ruin zamku oraz klasztoru Erdene Zuu otoczonego 108 białymi stupami. Następnie wizyta w muzeum Karakorum, gdzie będzie można poznać wiele ciekawych historii związanych zarówno z Imperium i historią miasta, jak i z samym Czyngis-chanem. Kolacja i nocleg w obozowisku

Dzień 10

Wizyta w Parku Narodowym Chorgo, w którym zachowały się nienaruszone krajobrazy powulkaniczne. Piesza wycieczka na szczyt wulkanu Chorgo. Wizyta nad jeziorem Terchijn Caagan, powstałym wskutek przegrodzenia rzeki strumieniem lawy; dla chętnych – możliwość kąpieli w krystalicznie czystych wodach. Po południu czas wolny; kolacja i nocleg w jurtach na terenie parku narodowego.

Dzień 11

Po śniadaniu przejazd w stronę prowincji Chubsuguł. Po drodze spotkania z rodzinami żyjącymi z hodowli kóz, owiec, krów i koni, stanowiące wspaniałą okazję, by poznać styl życia koczowników, spróbować domowego wyrobu serów i suszonego twarogu oraz prawdziwej mongolskiej herbaty: z mlekiem, solą i tłuszczem. Tego samego dnia przejazd do gorących źródeł mineralnych Dżargal Dziguur, gdzie z głębokości 500 m wypływa na powierzchnię ziemi woda o temperaturze 70°C. Kąpiele w „wannach” na wolnym powietrzu, a następnie zakwaterowanie w pobliskim ośrodku.

Dzień 12

Przejazd nad Chubsuguł – najgłębsze jezioro Mongolii, położone wśród porośniętych tajgą gór. Po południu czas wolny na spacer lub konną przejażdżkę nad brzegiem jeziora, które uważa się za najczystsze na świecie. Kolacja i nocleg w jurtach nad brzegiem jeziora.

Dzień 13

Dalszy ciąg zwiedzania prowincji Chubsuguł: wyprawa w porośnięte tajgą góry zamieszkałe przez Catanów, plemię żyjące w surowych warunkach, słynące z hodowli reniferów oraz wyznawanego szamanizmu. Poznawanie ich obyczajów i sposobu życia. Po powrocie nad jezioro wynajęcie łodzi i krótki rejs na wyspę. Przy sprzyjającej pogodzie możliwość wynajęcia kajaków, pływania w jeziorze, etc. Po południu powrót do obozowiska, odpoczynek, kolacja i nocleg w jurtach.

Dzień 14

Po śniadaniu przejazd na wschód, do prowincji Archangai zamieszkanej przez nomadów. Po dotarciu zapoznanie z rodziną koczowników, poznawanie jej codziennego życia i obyczajów. Nocleg w jurtach.

Dzień 15

Po śniadaniu dalszy przejazd na wschód, w kierunku Ułan Bator. Po dotarciu do stolicy obiad i krótki odpoczynek. Wieczorem wyjście na występ tradycyjnego mongolskiego zespołu pieśni i tańca, po którym przyjdzie czas na kolację. Po kolacji powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 16

Po śniadaniu w hotelu przejazd na lotnisko, a następnie wylot z Ułan Bator do Warszawy; przylot do Warszawy.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65

Zobacz także: Wycieczki do Mongolii


Szukasz czegoś konkretnego?

test