Azerbejdżan – najmniej znane z państw Kaukazu

Gruzja zyskała już dużą popularność wśród turystów, w ślad za nią podąża Armenia, ale Azerbejdżan nadal pozostaje w naszej świadomości tajemniczą krainą. Tymczasem to właśnie w jaskiniach Kaukazu dawno temu rozbłysnęło jedno z pierwszych ognisk rozpalonych przez naszych przodków.

Podróż do Azerbejdżanu – część trasy „Kaukaski kalejdoskop”

Warto też podążać przez jałowe doliny, zamieszkałe przez różne narody kaukaskich górali, a następnie zatrzymać się w Szeki, górskim miasteczku, które po Baku jest drugim najczęściej odwiedzanym przez podróżnych miastem. Dawno temu prowadził tędy Jedwabny Szlak. Znajduje się w nim Xan Sarayı, letni pałac chanów szekijskich z XVIII wieku i jeden z cenniejszych zabytków Azerbejdżanu.

Co ciekawe, w trakcie ustalania nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Azję z Europą, Azerbejdżan – dokładnie Baku – ponownie zdaje się być najlepszym punktem łączącym Wschód i Zachód. Stolica, przez którą biegła trasa szlaku, ma szansę zostać strefą wolnego handlu.

Baku i cała reszta

W dolinach ukrytych pośród gór Azerbejdżanu nadal żywe są dawne języki i tradycje, a miejscowa ludność, ogrzewająca się przy ogniu, chętnie opowiada o dawnych czasach, zwyczajach i życiu przodków. Warto wybrać się w głąb kraju ognia, z dala od głośnego czteromilionowego Baku, aby zaznać ich gościny i wysłuchać przy kubku gorącej gorzkiej herbaty przegryzanej kostką cukru i świeżym azerskim chlebem niezwykłych opowieści…

Azerowie sami twierdzą, że Azerbejdżan dzieli się na dwie części – Baku i całą resztę. Wielu z nich porzuca głośną stolicę, aby zamieszkać bliżej natury i prowadzić proste skromne życie – nic dziwnego, bo kraina ta przypomina krajobrazy znane z baśni. W tej scenerii łatwo uwierzyć, że ponad 500 tysięcy lat temu to właśnie z jaskini Azych ludzie rozpalili pierwsze ogniska…

Podróż po Azerbejdżanie stanowi część wyprawy „Kaukaski kalejdoskop” – szczegółowy program wyprawy znajdziesz poniżej.

Powiązane kierunki

Azerbejdżan
o nas
Powiązane wycieczki tematyczne
o nas

Powiązane artykuły

Zamek Azerbejdżan

Azerbejdżan – najmniej znane z państw Kaukazu

Podróż do Azerbejdżanu – część trasy „Kaukaski kalejdoskop” Warto też […]

czytaj dalej
Azerbejdzan - widok na miasto

Atrakcje Azerbejdżanu – miejsce w którym wschód spotyka zachód

Azerbejdżan – klejnot południowo-zachodniej Azji to państwo pełne magicznych legend, […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?

test