W sercu Azji Środkowej

Taszkient Samarkanda góry Zarafszan Szahrisabz jurty w Nurata jezioro Aydarkul Buchara Chiwa

Nasza propozycja wycieczki do Uzbekistanu to podróż szlakiem tradycji Jedwabnego Szlaku i średniowiecznej potęgi Państwa Timurydów, przejawiających się w cudach architektury Samarkandy – „Klejnotu Wschodu”, Szahrisabzu, Buchary czy Chiwy. Do tego proponujemy przypatrzyć się uzbeckiej codzienności, do czego okazją staną się spacery po górach Zarafszan.
Podziwiać będziemy nie tylko przyrodę, ale też ludzi, próbując poznać i zrozumieć ich styl życia.

Nasza wyprawa do Uzbekistanu to próba połączenia przeszłości z przyszłością i sprawdzenia, czy rzeczywiście jesteśmy w „sercu Azji”.

Zobacz program wycieczki

w-sercu-azji-srodkowej

Cena

2.500 PLN + 1.800 USD
I rata: 1.000 PLN + koszt biletu lotniczego płatne przy zapisie II rata: 2.500 PLN + 1.800 USD płatne 30 dni przed wyjazdem

Terminy

22.04.2024 - 05.05.2024

30.09.2024 - 13.10.2024


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65





Cena obejmuje

  • przelot wewnętrzny Chiwa – Taszkient,
  • wszystkie transfery lotnisko – hotel – lotnisko,
  • transport: klimatyzowany bus,
  • zakwaterowanie w hotelach 3* (7 nocy), pensjonatach (4 noce), jurtach (1 noc),
  • wyżywienie: 3 posiłki dziennie,
  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów,
  • wizę do Uzbekistanu
  • opiekę polskiego pilota orientalisty i miejscowych przewodników,
  • ubezpieczenie KLA, NNW, KR oraz bagażu.

Cena nie obejmuje

  • przelotu Warszawa – Taszkient – Warszawa,
  • zwyczajowych napiwków: 60 USD,
  • opłat za fotografowanie i filmowanie: 30 USD,
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego: 250 USD.

Plan wyjazdu

Dzień 1

Przelot z Warszawy do Taszkientu w Uzbekistanie przez jeden z europejskich portów lotniczych.

Dzień 2

Rano przylot do Taszkientu. Zakwaterowanie w hotelu. Czas na odpoczynek. Śniadanie. Następnie zwiedzanie stolicy Uzbekistanu: słynny na cały Chorezm bazar z mozaiką kolorów i zapachów; Mauzoleum Abu-Bakra, Medresa Kukeldasz, Medresa Barak Khan, meczet Telyaszajch i Meczet Piątkowy. Następnie przejazd do Samarkandy. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.

Dzień 3

Śniadanie. Następnie zwiedzanie „Edenu Wschodu” jak nazywane jest miasto: mauzoleum Gur-i Mir z początku XV w., w którym spoczywa słynny Tamerlan oraz jego nie mniej znany wnuk – Ulug Beg; zespół architektoniczny Registon (dosł. Przysypany Piaskiem) obejmujący ogromny plac miejski otoczony z trzech stron przez: Medresę Ulug Bega z 1420r. będąca wzorem architektonicznym dla wszystkich szkół w całym regionie Azji Środkowej, Medresę Szir Dar z XVII w. oraz Medresę Tilja Kari, której nazwa nawiązuje do misternych zdobień wnętrza budynku, tzw. złotych stiuków. Potem zwiedzanie Meczetu Bibi Khanum – największej z kiedykolwiek wzniesionych w tym regionie świątyń. która była darem żony Timura dla niego samego. Inna legenda głosi, iż meczet był wybudowany przez Timura dla upamiętnienia jego zmarłej małżonki. Następnie mauzolea Timurydów w kompleksie cmentarnym Szah-i Zinda wzniesionym prawdopodobnie w miejscu pochówku kuzyna Proroka Mahometa –Kusama. Zwiedzanie samarkandzkiej starówki kończy się przy ruinach obserwatorium astronomicznego chana Ulug Bega zawierającego ogromny sekstant. Powrót do hotelu.

Dzień 4

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie jednego z najpiękniejszych miast Uzbekistanu: wizyta w fabryce papieru czerpanego Konigil. Potem przejście na miejski bazar – Siyab, gdzie toczy się życie miejskie. Po południu przejazd do uzbeckiej wioski Tepakul, skąd rozpoczyna się odkrywanie gór Zarafszan. Nocleg w domu uzbeckim.

Dzień 5

Po wczesnym śniadaniu rozpoczęcie trekkingu, którego celem jest przejście przez wąwóz Langar znajdujący się na wysokości 2 200 m n.p.m. Spacer odbywać się będzie pośród skał, których przedziwne kształty są wynikiem erozji wietrznej. Trekking dodatkowo urozmaicą spotkania z uzbeckimi pasterzami czuwającymi nad stadami kóz i owiec. Lunch przy naturalnym źródełku wody. Po trekkingu przejazd do miejsca, gdzie urodził się ojciec słynnego Tamerlana – Taragay, od którego nazwę wzięła pobliska wioska. Nocleg w pensjonacie.

Dzień 6

Śniadanie. Przejazd do Szahrisabz – miasta, w którym urodził się Timur Kulawy znany na świecie jako Tamerlan. Zwiedzanie Pałacu Białego z XIV w. oraz Meczetu Kok Gumbaz. Przejazd do wioski Ayakchi. Zakwaterowanie w pensjonacie.

Dzień 7

Po śniadaniu całodniowy trekking w górach Zarafszan na szczyt Takhra Karacha („Góra Orła”), skąd rozpościera się fantastyczny widok na Samarkandę. Podczas zejścia kolejna okazja do poznania tutejszych pasterzy i górali. Przerwa na górski piknik na przełęczy u podnóża Takhra Karacha. Zejście do doliny Tersak, przejazd do wioski Andak stojącej u stóp masywu Nurata. Nocleg w pensjonacie.

Dzień 8

Po śniadaniu wejście na przełęcz Nurata (1735 m n.p.m.) i zejście do wioski Urazmat. Następnie przejazd do miasta Nurata. Zwiedzanie cudownego żródełka Czeszma, Meczetu Namazgah z X w., Medresy Szejcha Hasana Nuriego oraz ruin cytadeli wzniesionej w czasach Aleksandra Macedońskiego. Zakwaterowanie w jurtach. Wieczorna kolacja pod gołym, rozgwieżdżonym niebem. Po kolacji udział w lokalnym spektaklu, na który zaproszeni zostaną akyni – miejscowi ludowi pieśniarze, którzy zaśpiewają nam o Uzbekistanie Nocleg w jurtach.

Dzień 9

Po śniadaniu w jurcie przejazd nad Jezioro Aydarkul, przepięknie położone pod szczytami Zarafszanu. Odpoczynek nad brzegami jeziora, możliwość kąpieli. Lunch w jednej z jurt okolicznych pasterzy. Przejazd do Buchary. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Nocleg.

Dzień 10

Śniadanie. Zwiedzanie pereł architektonicznych Azji Środkowej: Mauzoleum Ismaila Samaniego z IX – X w. Budowla w postaci sześciościanu zwieńczonego kopułą i małymi kopułami na rogach wyróżnia sie dekoracją ścian z wypalanych cegieł ułożonych w ozdobne wątki. Jest to najstarsze zachowane mauzoleum muzułmańskie w Azji Środkowej. Dalej kompleks budowli Lyab-i-Hauz (dosłownie: Nad stawem) skupiony wokół zbiornika wodnego składający się m. in. z gmachu Medresy Nadir Beya Diwaniego (pierwotnie miał być to karawanseraj, jednak przybyły na inaugurację emir podziękował fundatorowi, mówiąc: "Dziękuję ci za tę wspaniałą medresę"). Potem zwiedzanie Medresy Abdulaziza i sąsiedniej Ulugbega. Następnie przejazd do Starego Miasta. Zwiedzanie zespołu architektonicznego Po’i Kalon obejmującego minaret Kalon z 1127 r. o wysokości 46 m., do którego przylegają ruiny niezachowanego już meczetu piątkowego Kalon. Obok wznosi się Medresa Miri-Arab. Powrót do hotelu.

Dzień 11

Śniadanie. Dalsze zwiedzanie Buchary: przejazd pod kompleks budowli Bahaddina Nakszbendiego oraz Czor Bakr z XVI w. Następnie zwiedzanie hal targowych z XVI w. Czas wolny. Powrót do hotelu. Nocleg.

Dzień 12

Po śniadaniu przejazd przez Pustynię Kyzył-Kum w stronę rzeki Amudaria, która bierze swój początek w Górach Pamiru, po czym płynie przez pogranicze uzbecko-afgańskie na zachód, aby ostatecznie zniknąć wśród piasków pustyni w miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się Jezioro Aralskie. Na Amudarią położona jest Chiwa, stolica starożytnego Chorezmu znajdująca się na Jedwabnym Szlaku. Jeszcze do 1922 r., tak jak Buchara była stolicą niezależnego emiratu. Dziś to kolejne miasto, z którego dumny jest Uzbekistan. Po przyjeździe do miasta zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 13

Śniadanie. Zwiedzanie Chiwy – miasta „Tysiąca i jednego domu”: twierdza Ichan Kala; Medresa Muhammada Aminkhana ze słynnym minaretem Kunya Ark; Meczet Piątkowy z 218 drewnianymi pilastrami. Następnie wizyta w pomieszczeniach haremu chanów Chiwy – jest to drugie po Pałacu Topkapi w Stambule tego typu miejsce na świecie, do którego można wejść – oraz w Mauzoleum Mahmuda Pachlawana, poety i sławiciela Chiwy. Następnie przejście pod kompleks architektoniczny Hodży Islama. Późnym popołudniem transfer na lotnisko. Przelot do Taszkientu. Zakwaterowanie w hotelu.

Dzień 14

Śniadanie. Przejazd na lotnisko. Przylot powrotny do Polski.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65


Szukasz czegoś konkretnego?

test