Kwitnienie wiśni w Japonii – 2021

Radośni mieszkańcy opuszczają biura i delektują się sake w parkach – oto święto hanami obchodzone w Kraju Kwitnącej Wiśni. Do Japonii przybywają miliony turystów, aby podziwiać jeden z najważniejszych symboli Japonii i świętować wraz z mieszkańcami. Kiedy rozpoczyna się kwitnienie wiśni i jak długo trwa? Sprawdź, na kiedy warto zarezerwować loty!

Hanami, czyli tradycja podziwiania kwiatów

Hanami, w dosłownym tłumaczeniu „oglądanie kwiatów”, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w japońskiej kulturze. To tradycja praktykowana od kilkuset lat polegająca na podziwianiu ozdobnych kwiatów wiśni. Jej początki datuje się na VII wiek n.e. Święto kwitnących wiśni to czas szczególnej atmosfery i piękna, kojarzone głównie z radością, jak i ulotnością chwili, przemijaniem jako częścią życia.

Kwiaty są zapowiedzią wiosny i przypominają nam o ulotnej naturze życia. Gdy rozkwitają, Japończycy organizują pikniki i ucztują na świeżym powietrzu. Wiśnia stała się narodowym symbolem – motyw ten wszechobecny jest też w sztuce – m.in. poezji.

Warto wiedzieć, że wśród starszych Japończyków nadal popularny jest jeszcze dawniejszy zwyczaj podziwiania kwiatów śliwy japońskiej. Obecnie tradycja hanami jest wciąż żywa zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. W parkach pod ukwieconymi drzewami odpoczywają tysiące ludzi. Trudno znaleźć dobre miejsce, gdyż te najlepsze są zajęte już od kilku godzin – czasami nawet na kilka dni przed świętem!

Kwitnąca wiśnia, symbol Japonii

Podczas święta hanami japoński krajobraz zmienia kolory – nie tylko na różowy. Wyróżniamy mianowicie wiele odmian wiśni, m.in. yama – zakura o bladoróżowych płatkach, yae – zakura o różowych płatkach czy shidare – zakura, czyli płacząca wiśnia. Jednak za najpiękniejszą uznaje się Somei Yoshino, drzewko o drobnych białych kwiatach. Okres kwitnienia rozpoczyna się na południu, a stopniowo rozwija także na północy.

Dziś hanami przypomina piknik rodzinny lub w gronie znajomych, którzy wspólnie spędzają czas w parkach i kontemplują piękno przyrody.
Wśród turystów częstym kierunkiem jest Tokio, a zatem warto wiedzieć, że w tym mieście pierwsze pączki rozwijają się pod koniec marca. W Tokio polecamy wybrać się do Parku Shinjuku Gyoen albo Ueno Parku, gdzie popularnością cieszą się nocne zabawy pod drzewami wiśni.

Japonia nocą w czasie kwitnienia wiśni Wiśnie kwitnące w parku Sakura Kwitnienie wiśni w Japonii

Hanami skusi też smakoszy

Podczas święta hanami mieszkańcy chętnie częstują się tradycyjnymi potrawami oraz alkoholem, m.in. sake oraz piwem. Są i tacy – także wśród turystów z drugiego końca świata – którzy przylatują do Japonii głównie na ucztę, nie zaś podziwiać przyrodę. Kuchnia Japonii to nie tylko sushi! W parkach lub niedaleko nich rozstawione są stragany, na których można zaopatrzyć się w pamiątki, spróbować typowych potraw i przekąsek.

Ucztowanie podczas hanami to japońska tradycja – dla niektórych Japończyków rozkoszowanie się w lokalnych potrawach i sake jest ważniejsze niż podziwianie kwitnących wiśni. Jednym z przysmaków są onigiri, czyli ryżowe kulki. Polecamy te z nadzieniem z marynowanych śliwek albo z łososiem. Warta spróbowania jest też zupa oden czy ebi-fry (krewetki w tempurze). Na straganach i w sklepach można znaleźć słodycze z dodatkiem wiśniowych płatków, ciastko ryżowe z nadzieniem z czerwonej fasoli zawinięte w listek wiśni, napoje w opakowaniach ozdobionych kwitnącymi wiśniami.

Kiedy kwitną wiśnie w Japonii w 2021?

Japonia to kraj składający się z kilku tysięcy wysp o przebiegu południkowym. Długość archipelagu z północy na południe wynosi ponad 3000 km. Sprawia to, że wiśnie zakwitają w Japonii w różnych porach, w zależności od położenia danego regionu. Zaczyna Okinawa i wyspy Riukiu już w połowie stycznia! Spektakl na południu trwa do połowy lutego – wtedy na głównej wyspie Honshu jeszcze kwitnie śliwa, a na Hokkaido odbywa się Festiwal Śniegu. Wraz ze wzrostem temperatury wiśnia rozkwita w pasie największych ośrodków miejskich – od Fukuoki przez Osakę, Nagoję po Tokio. Dzieje się to między 25 a 30 marca. Kioto, otoczone górami i oddalone od morza świętuje hanami zwykle kilka dni później. Miasta leżące w Alpach Japońskich i na północnym wybrzeżu czekają na płatki wiśni nawet do połowy kwietnia.  Najpóźniej kwitnącą wiśnią cieszą się mieszkańcy Hokkaido – dopiero w pierwszym tygodniu maja. Jeśli chcielibyście zaplanować swoje hanami w nietuzinkowy sposób i połączyć z ruchem na świeżym powietrzu, to zapraszamy najpierw na narty na północ, a zaraz potem na wiśnię na samo południe. W ramach jednej wycieczki!

Kwiaty wiśni w tokijskim parku Shidarezukara - wiśnia płacząca

Kiedy i gdzie lecieć?

Aby móc ujrzeć kwitnące wiśnie, trzeba wybrać się do Japonii w marcu lub kwietniu – zależy to od wielu czynników, np. pogody, temperatury itp. Turyści często planują urlop z wyprzedzeniem, aby podziwiać wiśniowe drzewa w pełnej okazałości oraz spróbować tradycyjnych przysmaków.

Bilety lotnicze do Kraju Kwitnącej Wiśni warto zarezerwować na kilka miesięcy przed odlotem. Czas kwitnienia to data ruchoma, wahania są kilkudniowe, ale na pewno na początku kwietnia kwitnącą wiśnię można zobaczyć. Każdego roku Japońska Agencja Meteorologiczna ogłaszana prognozę pogody i kwitnienia, co z uwagą obserwują uczestnicy hanami.

Typowa Japońska aleja w czasie kwitnienia wiśni Kwiaty japonskiej wiśniWiśnie - symbol Japonii

Wyprawy do Japonii nie tylko podczas święta

Mimo że hanami stanowi jedną z atrakcji, czas kwitnienia wiśni czy śliwy nie jest jedynym wartym polecenia. Japonia potrafi zachwycić i zjednać na tyle, że każdy wylatuje stąd z marzeniem powrotu.
Warto wybrać się na wyprawę organizowaną przez pasjonatów, którzy chętnie opowiedzą o Japonii, zwyczajach, święcie czy lokalnej kuchni i mentalności. Piloci wycieczek pokażą turystom największe atrakcje i zabytki, a także przybliżają ten różnorodny kraj i jego wszystkie oblicza.

Powiązane kierunki

Japonia
o nas

Powiązane artykuły

Podróż pośłubna do Japonii - czemu nie?

Podróż poślubna do Japonii – spełnienie marzeń wielu par

Miesiąc miodowy w Japonii Jeśli szukasz oryginalnego pomysłu na miesiąc miodowy, podróż marzeń do Kraju Kwitnącej Wiśni będzie świetną inspiracją. Wspólne zwiedzanie i odkrywanie niezwykłego miejsca zbliża, a także obfituje w niezwykłe przeżycia i nowe wrażenia. Podróż po Japonii pozwoli poznać inną kulturę, sztukę i obyczaje. Na przełomie kwietnia i […]

czytaj dalej

Kameralne wycieczki do Japonii

Jeden z najbardziej zaskakujących krajów świata Jeśli mielibyśmy określić Japonię tylko jednym przymiotnikiem, z pewnością powiedzielibyśmy o niej, że jest to kraj wyjątkowo różnorodny. W powszechnej świadomości jest krainą gejszy i samurajów, sushi i sake, a także doznań estetycznych podczas kwitnienia drzew wiśni czy śliwy. Wszyscy znają też Tokio słynące […]

czytaj dalej

Wspinaczka na Fudżi. Co warto ze sobą zabrać?

Planując trekking na Fudżi, najpierw należy skompletować odpowiednie wyposażenie. Przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla tych, którzy planują wejść na najwyższy szczyt Japonii, a także dla tych, którzy stawiają sobie większe wyzwanie – pragną na nią wbiec. Japonia jest krajem wyjątkowo górzystym z powodu aktywnego podłoża tektonicznego – warto podkreślić, że góry […]

czytaj dalej
Kwitnienie wiśni w Japonii

Kwitnienie wiśni w Japonii – 2021

Hanami, czyli tradycja podziwiania kwiatów Hanami, w dosłownym tłumaczeniu „oglądanie kwiatów”, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w japońskiej kulturze. To tradycja praktykowana od kilkuset lat polegająca na podziwianiu ozdobnych kwiatów wiśni. Jej początki datuje się na VII wiek n.e. Święto kwitnących wiśni to czas szczególnej atmosfery i piękna, kojarzone głównie […]

czytaj dalej
Japonia - ciekawostki

Japonia – ciekawostki

Ciekawostki o Japonii: W gościnie u Japończyków Goszcząc w japońskim domu, należy wziąć ze sobą upominek dla gospodarza. Zaproszenie traktowane jest bowiem jak zaszczyt. Prezent powinien być starannie zapakowany – mogą to być ciasteczka lub jakiś przedmiot z naszego kraju, np. polskie czekoladki. Ceremonia picia herbaty Ten japoński zwyczaj stał […]

czytaj dalej
Plaża na wybrzeżu Shonan

Wakacje w Japonii – przeżyj z nami swoje niezapomniane wczasy!

Zdecydowana większość kąpielisk udostępnia toalety, prysznice i przebieralnie, a w sezonie nie brakuje też wypożyczalni sprzętu plażowego i bazy gastronomicznej. Jak wszędzie w Japonii, śmiecenie jest surowo wzbronione i plażowicze są proszeni o dokładne posprzątanie po sobie. Plaże dla nudystów w Japonii praktycznie nie istnieją, a zbytnie obnażanie się, np. […]

czytaj dalej
Japonia - Tokio po godzinach

Tokio po godzinach

W każdą niedzielę, mieszczący się w tokijskiej dzielnicy Harajuku park Yoyogi, zamienia się w obszar azylu dla wszelakich oznak szaleństwa. Realizowane są tu barwne wizje i fantazje, o jakich wielu Europejczykom nawet się nie śniło. Spędzający większość życia w ryzach konwenansów, z pokorą i uniżeniem dostosowujący się do wyznaczonych norm Japończycy, […]

czytaj dalej
Japonia - Tokio - Kultura chaosu

Tokio – Kultura chaosu

 Stolica Japonii nie każdemu przypadnie do gustu od pierwszego wejrzenia. Tokio, gdzie w zależności od metodologii badań liczbę mieszkańców szacuje się na 8 do 40 milionów, jest gigantycznym molochem bez wyraźnego centrum. To miasto jest jak żywy organizm, rozrasta się na wszystkie możliwe strony. Nawet Zatoka Tokijska nie stanowi tu […]

czytaj dalej
wymarzona podróż samolotem

Wakacje 2022 – podróżowanie w czasie pandemii

JAPONIA Japonia znosi stan wyjątkowy. Ma to związek z mniejszą liczbą zarówno zakażeń, jak i pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19. Dalsza walka z epidemią polegać będzie głównie na szczepieniach. Obecnie nadal obowiązuje całkowity zakaz wjazdu dla obcokrajowców, którzy nie posiadają wizy. Wizy turystyczne nie są wydawane – do Japonii mogą […]

czytaj dalej
Japońskie wróżby noworoczone

Święto Nowego Roku w Japonii

Zanim jednak nadejdzie nowy, należy pożegnać stary rok i zapomnieć o tym, co złe. Służą do tego spotkania „zapominania (starego) roku”, bonenkai. Organizuje je większość firm, urzędów, a także członkowie rozmaitych klubów, studenci i znajomi. W przeciwieństwie do oshogatsu, bonenkai nie spędza się w gronie rodzinnym, gdyż „spotkania zapominania” związane […]

czytaj dalej
Tokio

Miasta Japonii

Tokio Tokio, stolica Japonii, jest magnesem przyciągającym mieszkańców z najodleglejszych zakątków kraju. Stanowi najliczniej zaludniony obszar metropolitalny na świecie. W jego obrębie mieszka około 38 milionów osób, czyli mniej więcej tyle, ile w całej Polsce! W skład metropolii wchodzą oczywiście inne miasta – na przykład Jokohama z prawie 4 milionami […]

czytaj dalej
linia brzegowa w Japonii

Wyspy Japońskie

Na archipelag składa się w rzeczywistości prawie 7000 wysp, z czego połowa jest niezamieszkana. Na południe od Kyushu położone są wyspy Ryukyu, które sięgają aż do Tajwanu. Wśród nich dobrze znana jest Okinawa, głównie ze względu na bazy wojsk amerykańskich i jej kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kraju. Pierwotnie rządzili tu […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?