Wspinaczka na Fudżi. Co warto ze sobą zabrać?

Planując trekking na Fudżi, najpierw należy skompletować odpowiednie wyposażenie. Przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla tych, którzy planują wejść na najwyższy szczyt Japonii, a także dla tych, którzy stawiają sobie większe wyzwanie – pragną na nią wbiec.

Planując trekking na Fudżi, najpierw należy skompletować odpowiednie wyposażenie. Przygotowaliśmy praktyczny przewodnik dla tych, którzy planują wejść na najwyższy szczyt Japonii, a także dla tych, którzy stawiają sobie większe wyzwanie – pragną na nią wbiec.

Japonia jest krajem wyjątkowo górzystym z powodu aktywnego podłoża tektonicznego – warto podkreślić, że góry stanowią aż 70 proc. jej powierzchni. Jak powszechnie wiadomo, najwyższym szczytem Japonii jest Fudżi mierzące aż 3776 m n.p.m.

Góra oraz świątynie znajdujące się u podnóża i wokół krateru wpisano w 2013 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt dziedzictwa kulturowego. Warto wspiąć się na szczyt Fudżi i podziwiać wspaniałą panoramę Kraju Kwitnącej Wiśni.

Widok na Fuji

Fudżi – święty symbol Japonii

Majestatyczna góra Fudżi to wciąż czynny stratowulkan i zarazem święty symbol Japonii oraz cel wypraw zarówno podróżników, sportowców i turystów, jak także wyznawców szintoizmu (shintō) i buddyzmu. Jej ostatnia erupcja miała miejsce w 1707 roku. Mimo że znajduje się około 100 km na południowy zachód od Tokio, będąc w stolicy Japonii można podziwiać dumę kraju.
Tuż obok góry znajduje się słynny Park Narodowy Fuji-Hakone-Izu – jego łączna powierzchnia lądowa wynosi 121 695 ha. Park obejmuje pięć jezior, wodospad Shiraito oraz las Aokigahara, półwysep Izu oraz miejscowość Hakone z gorącymi źródłami, a ponadto współtworzy archipelag wulkanicznych wysp Izu.

Wulkan Fuji

Zdobycie Fudżi – wejście lub bieg na szczyt

Fudżi jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Japonii, a unosząca się wokół niej aura tajemniczości sprawia, że nie brakuje chętnych, którzy chcą ją zdobyć. Warto zdecydować się na udział w niezwykłej wyprawie, która zapewni adrenalinę, niezwykłe wrażenia oraz wspaniałe widoki – zdobycie Fudżi pieszo lub biegiem. Takie wyzwanie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania – w drugiej części tekstu podpowiadamy, co ze sobą zabrać.

Wyprawę na najwyższą górę Japonii można organizować od lipca do połowy września. Dostępne są cztery szlaki prowadzące z różnych miast – każdy jest podzielony na 10 stacji i rozpoczyna się u jej podnóża, a kończy przy kraterze wulkanu. Do 5. stacji (2400 m n.p.m.) dojedziemy autobusem i stąd rozpoczniemy nocny trekking.
Po drodze znajdują się schroniska turystyczne, w których można odpocząć lub uzupełnić braki – najlepiej jednak wcześniej skompletować cały ekwipunek. Co należy ze sobą zabrać, planując wyprawę na Fudżi?

Wulkan od strony praktycznej – kompletujemy ekwipunek

Wejście na szczyt – niezbędne wyposażenie

Lipiec i sierpień to najlepsza pora na wspinaczkę – zwykle na szczycie góry nie ma wtedy śniegu, działają schroniska i można skorzystać z autobusów, a warunki pogodowe sprzyjają turystom. Podczas trekkingu na Fudżi nie są wymagane specjalne umiejętności – nie jest on technicznie trudny, ale jednak intensywny. Warto zadbać o swoją kondycję, a także wcześniej skompletować niezbędne wyposażenie. Obejmuje ono m.in.:
– dobrej jakości górskie buty do trekkingu, które zabezpieczą kostki przed kontuzjami;
– cieplejsze ubranie chroniące przed zimnem, silnym wiatrem i deszczem (kurtka i spodnie przeciwdeszczowe i przeciwwietrzne, rękawiczki, czapkę, chustę buff). Na szczycie temperatura może wynieść ok. O °C;
– latarkę (najlepiej tzw. czołówkę);
– ok. 1000 JPY w monetach (np. aby skorzystać z toalety i przechowalni).

Ponadto warto mieć także:
– jedzenie i napoje (po drodze są schroniska, ale ceny są zawyżone. Przed wyprawą będzie czas na zakup prowiantu, ew. jest też taka możliwość na 5. stacji, tuż przed rozpoczęciem trekkingu);
– termos z wodą (nawadnianie organizmu jest niezbędne, aby uchronić się przed ew. chorobą wysokościową);
– worek na śmieci lub torbę foliową (na górze nie ma koszy na śmieci);
– koc do okrycia się na szczycie lub w schronisku (brak ogrzewania);
– aparat fotograficzny;
– ew. kijki trekkingowe;
– ew. małe butle z tlenem (można je kupić w schroniskach i są polecane osobom cierpiącym na chorobę wysokościową. W razie jej objawów należy jednak zakończyć wyprawę i wrócić na dół).

Bieg na szczyt – niezbędne wyposażenie

Na Fudżi można też wbiec – regularnie organizowane są zawody biegowe Ultra-Trail Mount Fuji, które odbywają się u podnóża góry. Bieg ten w Kraju Kwitnącej Wiśni jest tym, czym Ultra-Trail du Mont-Blanc w Europie – jedną z najważniejszych i największych imprez sportowych, w której biorą udział najlepsi na świecie. Warto od razu podkreślić, że to prawdziwe wyzwanie i wymaga bardzo dobrej kondycji – jest to aż ponad 160-kilometrowy bieg.

Drugą ważną imprezą sportową jest Fuji Mountain Race, czyli ponad 20-kilometrowy bieg na szczyt Fudżi – znacznie krótszy, ale intensywny i wymagający dobrej kondycji oraz doświadczenia. Organizowany jest każdego roku pod koniec lipca i startuje z miasta Fujiyoshida położonego na wysokości 770 m – jednak udaje się go ukończyć mniej niż połowie uczestników z powodu ogromnej różnicy wysokości.

Możemy też dla chętnych zorganizować biegową wyprawę na Fudżi, nie tak wymagającą jak UTMF. Mimo to osoby planujące wbiec na szczyt również muszą mieć świetną kondycję, cierpliwość i sportową dyscyplinę. Niezbędne wyposażenie podaliśmy już wyżej, ale dodatkowo warto zabrać:
– buty trailowe;
– praktyczny i solidny plecak lub nerkę na sprzęt;
– bukłak lub termos z wodą lub izotonikiem (ilość wystarczająca na całą noc);
– naładowany telefon z roamingiem;
– zegarek z GPS;
– folię termoizolacyjną NRC (koc termiczny);
– batony energetyczne i inne przekąski;
– żel dla biegaczy;
– plastry na otarcia;
– papier toaletowy, chusteczki nawilżające;
– karimatę lub nieduży i lekki śpiwór (w oczekiwaniu na otwarcie hotelu można spać w zadaszonym miejscu), ew. ciepłą bluzę.

Majestatyczne widoki i krajobrazy są tylko jedną z nagród czekających na zdobywców Fudżi – ogromną satysfakcję daje także sama wędrówka lub bieg na najwyższy szczyt Japonii. Wysiłek jest tego wart – schowana za chmurami sylwetka świętej góry Fudżi jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pejzaży na świecie.


Szukasz czegoś konkretnego?