Nowy Jork i Beatlesi

Nowy Jork gościł wielu sławnych muzyków. Przyjeżdżali nie tylko z innych stanów USA, ale z całego świata. W latach 60. w mieście wielokrotnie koncertowali słynni Beatlesi. Zagrali między innymi na Forest Hills Stadium, czy Shea Stadium oraz w The Ed Sullivan Theatre. Zawsze towarzyszyły im setki piszczących nastolatek, dlatego rezerwacja w Plaza Hotel, gdzie zatrzymali się po raz pierwszy, założona została na nazwiska brytyjskich biznesmenów. Dyrekcja hotelu nie była zadowolona z zamieszania, jakie wzbudzali brytyjscy rockmeni. W dniu przyjazdu 50 policjantów zabezpieczało wejście, a na 58 Ulicy gromadziły się tłumy fanów. Dla Beatelsów wynajęto dziesięciopokojowe apartamenty prezydenckie na 12 piętrze, gdzie czasami pokazywali się w oknach. Po zakończeniu pobytu dano muzykom do zrozumienia, że hotel nie życzy sobie ich ponownie gościć…

pomnik Beatlesów

Po rozwiązaniu zespołu i zaprzestaniu koncertowania Czwórka z Liverpoolu nadal chętnie odwiedzała Nowy Jork. John Lennon zamieszkał tu wraz z żoną Yoko Ono. Para najpierw ulokowała się na cichej uliczce Bank Street 105 w Green Village. Po tym, jak ich mieszkanie zostało okradzione, przenieśli się do budynku Dakota, przy Central Parku. W Apartamentowcu Dakota mieszkali od 1974 roku do zabójstwa Lennona w 1980 roku.

Do tragicznego wydarzenia doszło gdy muzyk wchodził do budynku wieczorem 8 grudnia. Podczas śledztwa okazało się, że Mark David Chapman planował morderstwo od  kilku miesięcy. Rano, gdy Lennon z Yoko wychodzili do studia nagraniowego, podszedł do artysty prosząc o autograf na płycie „Double Fantasy” nagranej przez małżeństwo. W nocy o godzinie  22.49, gdy para wracała do budynku,  w stronę Lennona zamachowiec oddał pięć strzałów, z czego cztery okazały się celne. Policjanci nie czekając na ambulans przewieźli muzyka do szpitala, gdzie zmarł po godzinie  23.00. Już dwie godziny później przed budynkiem zaczęli się gromadzić fani, aby oddać hołd artyście. Do dziś w rocznicę śmierci wdowa Yoko Ono, mieszkająca tu nadal,  wystawia świece w pokoju Lennona.
mural-beatlesów-w-nowym-jorku

Apartamentowiec w stylu francuskim został zaprojektowany w 1880 roku przez architekta Henry’ego Janewaya, autora kilka drapaczy chmur i hoteli. Rezydencja mieszcząca się przy Central Parku wyprzedzała epokę. Budynek miał między innymi centralne ogrzewanie oraz windy doprowadzone do każdego mieszkania. Dakota posiadała 65 apartamentów, największe miały nawet 25 pokoi. Pewnie każdy z Was kojarzy słynne zdjęcie Yoko i Johna w łóżku. Nie  powstało ono jednak w NYC, ale w hotelu Hilton w Amsterdamie.
 
W Central Parku znajduje się pomnik Johna Lennona noszący nazwę Strawberry Fields, czyli Truskawkowe Pola. Nazwa nawiązuje do przeboju Beatlesów. Tutaj właśnie zostały rozsypane prochy muzyka. Fani licznie gromadzą się przy pomniku w dniu urodzin artysty, czyli 9 października, a także w rocznicę śmierci. W czasie naszej wędrówki po Nowym Jorku i my przystaniemy w tym miejscu.
pomnik Johna Lennona w Nowym Jorku

Powiązane kierunki

USA
o nas
Powiązane wycieczki tematyczne
o nas

Powiązane artykuły

Wycieczka do Yosemite

Parki narodowe USA – cuda przyrody

Najpiękniejsze cuda natury Stany Zjednoczone są bardzo zróżnicowane i słyną […]

czytaj dalej
Golden Gate - San Francisco

Miasta USA – Zachodnie Wybrzeże

Zniesione wizy do Stanów Zjednoczonych to ważny argument, aby wreszcie […]

czytaj dalej

Kultowe szlaki trekkingowe – TOP 3

Nepal. Wyprawa wokół majestatycznego masywu Annapurny Niemal bajeczna trasa wokół […]

czytaj dalej
USA ciekawostki

USA – ciekawostki

Ciekawostki o USA: Statua Wolności w Nowym Jorku Słynna Statua […]

czytaj dalej
wymarzona podróż samolotem

Wakacje 2022 – podróżowanie w czasie pandemii

JAPONIA Japonia znosi stan wyjątkowy. Ma to związek z mniejszą […]

czytaj dalej
Beatlesi w Nowym Jorku

Nowy Jork i Beatlesi

Nowy Jork gościł wielu sławnych muzyków. Przyjeżdżali nie tylko z […]

czytaj dalej
wyjazd do usa bez wizy

ESTA – Czyli bezwizowe podróżowanie do USA dla obywateli polskich

Polska bardzo długo starała się o przyjęcie do bezwizowego programu […]

czytaj dalej
Kanion Antylopy nocą

Niezwykła gra światła – Kanion Antylopy

Kanion położony jest około 3 godziny drogi samochodem od Wielkiego […]

czytaj dalej
Floryda. Słoneczne wybrzeże USA

Floryda – raj na ziemi pełen słońca, przygód i niesamowitych atrakcji

Stan Floryda położony jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?

test