Parki narodowe USA – cuda przyrody

Podczas naszej wycieczki do Stanów Zjednoczonych odwiedzimy słynne miasta – m.in. San Francisco czy Los Angeles, Sacramento, słoneczną stolicę Kalifornii, wybierzemy się w rejs statkiem, a także na wyprawy do wybranych parków narodowych. Podróż po USA to również odkrywanie największych cudów przyrody.

Najpiękniejsze cuda natury

Stany Zjednoczone są bardzo zróżnicowane i słyną z licznych malowniczych miejsc oraz atrakcji, ale to parki narodowe zapierają dech w piersiach i są dumą USA. Znajdują się tu między innymi wspaniałe jeziora, lasy, lodowce, plaże i kaniony, a także pustynie.

W USA jest aż 59 parków narodowych, ponad 100 pomników narodowych i około 3600 parków stanowych. W trakcie naszej podróży odwiedzimy wybrane z nich, m.in. Yosemite, Zion, Bryce Canyon, Capitol Reef, Arches, a także Park Narodowy Doliny Śmierci, Wielki Kanion Kolorado oraz Kanion Antylopy.

Park Narodowy Yosemite w stanie Kalifornia

Park Narodowy Yosemite leży w paśmie gór Sierra Nevada w stanie Kalifornia – to jedno z najlepszych miejsc na górskie wędrówki i podziwianie widoków. Słynie z ogromnych skalnych ścian, z których spływają wodospady.

Park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest ogromną atrakcją dla miłośników przyrody. Yosemite to malownicza dolina wyrzeźbiona m.in. przez lodowiec – dla odwiedzających przygotowano tu wiele szlaków i tras wjazdowych. Zwracają uwagę między innymi ogromne granitowe ściany skalne.

Wybrane atrakcje Yosemite

Wyprawa do Parku Narodowego Yosemite to gwarancja niezwykłych widoków jak z bajki. Wśród największych atrakcją są:

Park Narodowy Zion – zapraszamy na krótki trekking

Jedną z największych atrakcji regionu jest też Park Narodowy Zion w Utah. Jedną z jego słynnych atrakcji jest Podest Aniołów, bardzo emocjonująca trasa wiodąca przez strome klify z przepaścią po obu stronach, a także możliwość jazdy konnej przez dzikie szlaki. Głównym punktem jest jednak głęboki wąwóz w zachodniej części parku. Kanion Zion to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia – nagrodą będzie roztaczający się stąd widok na cały teren.

Prowadzi tędy również Highway 9, czyli słynna autostrada dostarczająca niesamowitych wrażeń wizualnych przez 23 kilometry. Kanion z piaskowca jest poprzecinany wodospadami i roślinnością charakterystyczną dla pustyni. Czeka nas wspaniała podróż przez wąskie tunele górskie i podziwianie niemal dziewiczych zakątków.

Park Narodowy Bryce Canyon – skalny amfiteatr kształtów

Wybierzemy się też do Parku Narodowego Bryce Canyon w stanie Utah, aby zobaczyć wspaniały skalny amfiteatr kształtów, które uformowały się jako efekt działania wody o ujemnych oraz dodatnich temperatur. To prawdziwe dzieło sztuki stworzone przez matkę naturę.

Stosunkowo duże wahania temperatur przyczyniają się do powstawania nowych form skalnych jako wynik erozji. Warto też udać się na centralny punkt widokowy – Bryce Point. Stojąc na krawędzi, można ujrzeć niezwykłe dno kanionu wrzeźbione przez erozję, zbiegające ku dolinie.

Park Narodowy Capitol Reef – pośrodku pustyni

Położony na uboczu park to kolejne godne odwiedzenia miejsce. Kształt układu skał przypomina skrzyżowanie Kapitolu i brzegu rafy, skąd też jego oficjalna nazwa. Grzbiety parku ciągną się przez setki kilometrów, a najważniejszymi atrakcjami są potężne klify i labirynty skalne. Warto wybrać się na punkty widokowe, podziwiać skalne mosty i intrygujące formacje. Do wyboru jest wiele urozmaiconych szlaków o różnych stopniach trudności.

Park Narodowy Arches

W Parku Narodowym Łuku Skalnych w Utah znajdują się wyjątkowe naturalne łuki skalne o fantazyjnych kształtach, a także inne malownicze formy geologiczne. Teren leży na podłożu solnym, które powstało tu miliony lat temu po wyparowaniu morza, a teraz sprzyja ich powstawaniu. Zewnętrzna warstwa gleby złożona jest z alg, bakterii, porostów oraz grzybni.
Kształty skał to efekt trwającej od ponad 150 milionów lat erozji – pod wpływem deszczu, wiatru oraz wysokich latem, a zimą niskich temperatur, niszczeją, zachowując wyjątkowo oryginalne formy. Malownicze doliny otoczone wysokimi ścianami skalnymi robią ogromne wrażenie.

Podczas naszej wyprawy po USA odwiedzimy też inne atrakcje i cuda natury, m.in. Wielki Kanion Kolorado czy Kanion Antylopy. Tu można znaleźć dokładne programy wycieczek.

Powiązane kierunki

USA
o nas
Powiązane wycieczki tematyczne
o nas

Powiązane artykuły

Wycieczka do Yosemite

Parki narodowe USA – cuda przyrody

Najpiękniejsze cuda natury Stany Zjednoczone są bardzo zróżnicowane i słyną […]

czytaj dalej
Golden Gate - San Francisco

Miasta USA – Zachodnie Wybrzeże

Zniesione wizy do Stanów Zjednoczonych to ważny argument, aby wreszcie […]

czytaj dalej

Kultowe szlaki trekkingowe – TOP 3

Nepal. Wyprawa wokół majestatycznego masywu Annapurny Niemal bajeczna trasa wokół […]

czytaj dalej
USA ciekawostki

USA – ciekawostki

Ciekawostki o USA: Statua Wolności w Nowym Jorku Słynna Statua […]

czytaj dalej
wymarzona podróż samolotem

Wakacje 2022 – podróżowanie w czasie pandemii

JAPONIA Japonia znosi stan wyjątkowy. Ma to związek z mniejszą […]

czytaj dalej
Beatlesi w Nowym Jorku

Nowy Jork i Beatlesi

Nowy Jork gościł wielu sławnych muzyków. Przyjeżdżali nie tylko z […]

czytaj dalej
wyjazd do usa bez wizy

ESTA – Czyli bezwizowe podróżowanie do USA dla obywateli polskich

Polska bardzo długo starała się o przyjęcie do bezwizowego programu […]

czytaj dalej
Kanion Antylopy nocą

Niezwykła gra światła – Kanion Antylopy

Kanion położony jest około 3 godziny drogi samochodem od Wielkiego […]

czytaj dalej
Floryda. Słoneczne wybrzeże USA

Floryda – raj na ziemi pełen słońca, przygód i niesamowitych atrakcji

Stan Floryda położony jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?

test