Niezwykła gra światła – Kanion Antylopy

W stanie Arizona znajduje się jeden ze światowych cudów przyrody – Kanion Antylopy, zwany także Kanionem Korkociągu. Odwiedzając zachodnią część Stanów Zjednoczonych należy go koniecznie zobaczyć.

Kanion położony jest około 3 godziny drogi samochodem od Wielkiego Kanionu, na drugim brzegu rzeki Kolorado, niedaleko miasteczka Page. Leży na terenie należącym do rdzennej ludności Navajo, która nazywa go “Tse’bighanilini”, co oznacza „miejsce, w którym woda przepływa przez skały”. Przez większość dni w roku koryto rzeki jest wyschnięte, wypełnia się jednak gwałtownie, gdy nad pustynią przechodzi burza. Hektolitry wody tworzą wówczas potok gnający z olbrzymią siłą w kierunku rzeki Kolorado. 

Wejście na teren koryta rzeki wymaga uzyskanie zezwolenia plemienia Navajo. Należy zakupić bilet oraz skorzystać z transportu, jaki oferują licencjonowane firmy prowadzone przez właścicieli tych ziem. Terenowymi samochodami, podróżując dnem rzeki, dociera się do piaskowej skały z wydrążoną szczeliną. Dla starszych członków plemienia Navajo wejście do kanionu jest nadal duchowym przeżyciem. Spotkaliśmy się z określeniem, iż to doświadczenie jest porównywalne z wejściem do katedry – świętego miejsca. Mihoko Thowa ujął to tak: “Dotykanie skalnych ścian w Kanionie Antylopy było jak spotkanie z Bogiem”.

Kanion Antylopy nocą

 I rzeczywiście, nam także towarzyszyło podobne uczucie wywołane przez wysokie na 30 m ściany, półmrok i rozproszone światło, oświetlające rdzawy piaskowiec idealnie wygładzony przez wodę. Miejsce jest wyjątkowo malownicze za sprawą niezapomnianej gry światła.

Rezerwacji miejsc należy dokonywać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli podróżuje się w grupie. Fotografowie uważają, że najlepsze światło jest przed południem – wtedy właśnie tworzy niesamowite efekty warte uchwycenia aparatem.

Kanion Antylopy w Arizonie

W Lower Canyon do pokonania jest kilka stalowych drabin, natomiast Upper Canyon znajduje się na jednym poziomie. Dno kanionów jest kamieniste, jednak na potrzeby turystyki wysypano je piaskiem. Sam spacer trwa około półtorej godziny. Przewodnicy zwracają uwagę na obuwie – klapki są zakazane, mimo że chodzimy po piasku. W chwili opadów atrakcja jest oczywiście zamykana, często na bardzo długo. W październiku 2006 roku po ulewnych trwających 36 godzin kanion został zamknięty na 5 miesięcy.

To niesamowite miejsce odwiedzamy podczas naszej wyprawy po zachodniej części USA. W pierwszej kolejności staramy się o rezerwacje Upper Canyon, w godzinach przedpołudniowych.

 

Kanion Antylopa Arizona

Powiązane kierunki

USA
o nas
Powiązane wycieczki tematyczne
o nas

Powiązane artykuły

Wycieczka do Yosemite

Parki narodowe USA – cuda przyrody

Najpiękniejsze cuda natury Stany Zjednoczone są bardzo zróżnicowane i słyną […]

czytaj dalej
Golden Gate - San Francisco

Miasta USA – Zachodnie Wybrzeże

Zniesione wizy do Stanów Zjednoczonych to ważny argument, aby wreszcie […]

czytaj dalej

Kultowe szlaki trekkingowe – TOP 3

Nepal. Wyprawa wokół majestatycznego masywu Annapurny Niemal bajeczna trasa wokół […]

czytaj dalej
USA ciekawostki

USA – ciekawostki

Ciekawostki o USA: Statua Wolności w Nowym Jorku Słynna Statua […]

czytaj dalej
wymarzona podróż samolotem

Wakacje 2022 – podróżowanie w czasie pandemii

JAPONIA Japonia znosi stan wyjątkowy. Ma to związek z mniejszą […]

czytaj dalej
Beatlesi w Nowym Jorku

Nowy Jork i Beatlesi

Nowy Jork gościł wielu sławnych muzyków. Przyjeżdżali nie tylko z […]

czytaj dalej
wyjazd do usa bez wizy

ESTA – Czyli bezwizowe podróżowanie do USA dla obywateli polskich

Polska bardzo długo starała się o przyjęcie do bezwizowego programu […]

czytaj dalej
Kanion Antylopy nocą

Niezwykła gra światła – Kanion Antylopy

Kanion położony jest około 3 godziny drogi samochodem od Wielkiego […]

czytaj dalej
Floryda. Słoneczne wybrzeże USA

Floryda – raj na ziemi pełen słońca, przygód i niesamowitych atrakcji

Stan Floryda położony jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?

test