ESTA – Czyli bezwizowe podróżowanie do USA dla obywateli polskich

Polska bardzo długo starała się o przyjęcie do bezwizowego programu Visa Waiver. Kwestia była poruszana przy każdej oficjalnej wizycie polityków. Jesienią 2019 r. dołączyliśmy do programu. Od tego momentu wakacje w USA stały się dużo łatwiejsze w organizacji.

Wszyscy posiadacze polskich paszportów mogą teraz, po dokonaniu internetowej rejestracji i otrzymaniu certyfikatu ESTA, podróżować m.in. w celach turystycznych do USA bez ubiegania się o wizę. ESTA jest łatwiejsza w uzyskaniu, nie wymaga wizyty w konsulacie i wiąże się z dużo niższa opłatą. Formalności są ograniczone do minimum.

W 2020 r. wiele osób wiązało swoje wakacyjne plany właśnie ze Stanami Zjednoczonymi. Niestety świat opanowała pandemia i ograniczenia w podróży spowodowane przez COVID. Szczęśliwie już 8 listopada 2021 r. USA zniosło zakaz wjazdu w celach turystycznych. AMERYKA znowu stoi przed nami otworem!

Co to jest ESTA?

ESTA, czyli Electronic System for Travel Authorization, to elektroniczny system autoryzacji podróży. Obywatele krajów objętych systemem – jest ich 39 – nie potrzebują wizy. Muszą jednak spełnić obowiązek rejestracji.
Wystawiona ESTA ważna jest 2 lata i w tym czasie można wjechać na teren USA wielokrotnie. Każdorazowy pobyt nie może być jednak dłuższy niż 90 dni. Nie ma także możliwości przedłużenia pobytu na podstawie ESTA podczas przebywania w USA.
Ważność ESTA liczy się w dniu wjazdu do USA. Jeśli wygaśnie podczas pobytu, to nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi czynnościami i nie narusza przepisów. Trzeba jednak zawsze pamiętać, aby wyjechać po 90 dniach od daty wjazdu.
Wyjazd do ościennych krajów, Kanady lub Meksyku, nie pozwala uruchomić kolejnych 90 dni pobytu. Nawet tygodniowa wizyta w Meksyku wlicza się w 90 dni pobytu w USA.
Zatem jeśli pobyt w USA rozpoczął się 1 czerwca, a w lipcu odbyła się tygodniowa podróż po Meksyku, to po powrocie do USA i tak obowiązywać nas będzie wylot w ciągu 90 dni liczonych od 1 czerwca.

A jeśli mamy już wizę?
Osoby posiadające ważną wizę do USA nie muszą starać się o ESTA. Na granicy należy okazać wizę. Jeśli znajduje się w starym paszporcie, to koniecznie należy zabrać ze sobą oba dokumenty: ważny paszport oraz drugi z ważną wizą.

Jakie rodzaje wyjazdów obejmuje ESTA?
• wyjazd turystyczny
• odwiedziny rodziny, przyjaciół
• tranzyt, przesiadka na inny samolot (istnieje wiza tranzytowa – jest droższa i bardziej skomplikowana w uzyskaniu)
• podróże biznesowe, służbowe, delegacje itp.

Jak to działa?
ESTA jest przypisana do paszportu, co oznacza, że przy wymianie dokumentu należy ponownie złożyć internetowy wniosek.

ESTA jest widoczna dla urzędnika imigracyjnego po zeskanowaniu paszportu. Nie ma obowiązku drukowania certyfikatu ESTA. Zalecamy jednak posiadać przy sobie wydruk, gdyż możemy zostać poproszeni o jego okazanie podczas odprawy na lot do USA.

Opłata za ESTA w przypadku pomyślnej autoryzacji wynosi 14 USD. Gdy wniosek zostanie odrzucony, system pobierze 4 USD. Uzyskanie certyfikatu trwa do 72 godzin.

Kto może mieć problem z uzyskaniem ESTA?
Osoby, które odwiedziły po 2011 r. następujące kraje: Korea Północna, Iran, Irak, Jemen, Libia, Somalia, Sudan lub Syria. Tacy podróżni muszą ubiegać się o wizę w konsulacie.

Osoby które przebywały w USA nielegalnie lub przekroczyły dozwolony okres pobytu również nie otrzymają certyfikatu ESTA. Muszą się starać o wizę w tradycyjny sposób.

Osoby, które nie otrzymały wizy, tym bardziej nie otrzymają ESTA.

Co potrzebujemy do złożenia wniosku?
Aby ubiegać się o ESTA potrzebny jest paszport biometryczny wyposażony w chip – obecny w dokumentach wydawanych po 2009 r. Biorąc pod uwagę 10-letnią ważność paszportu, wszyscy posiadamy już stosowne dokumenty.

W chwili ubiegania się o ESTA nie są wymagane żadne dokumenty podróżne, np. bilety lotnicze lub rezerwacje hoteli. Jednak lecąc do USA na granicy możemy zostać poproszeni o okazanie biletu powrotnego, który oczywiście należy wówczas pokazać.

Jak wypełnić wniosek?
Wniosk należy wypełnić na stronie esta.cbp.dhs.gov/esta
Jest dostępna w języku polskim, wystarczy zmienić język w prawym równym rogu strony.

Prosimy składać wnioski na oficjalnej, rządowej stronie podanej w powyższym linku. W wyszukiwarce pojawia się bardzo wiele stron pośredników, pobierających opłaty nawet do kilkudziesięciu USD. Nie ma potrzeby korzystania z pośredników – można łatwo przejść przez formalności korzystając z polskiej wersji językowej.

Jakich informacji należy udzielić?
Nie potrzebujemy zdjęcia, skanu paszportu (można go dołączyć, ale nie trzeba), ani dokumentów podróżnych. Należy podać nie używając polskich znaków:
1. Nazwisko, imiona
2. Płeć
3. Data i miejsce urodzenia
4. Numer paszportu i data ważności
5. Imiona i nazwiska rodziców
6. Dane karty kredytowej (pobranie opłaty): VISA, Master Card, American Express) lub Pay Pal.
7. Dane kontaktowe: adres, nr telefonu, mail
8. Nasze konta społecznościowe (Instagram, FB itp.)
9. Informacja o zatrudnieniu (nie jest obowiązkowa, ale wskazana)
10. Osoba do kontaktu w USA lub adres pobytu w USA – dla turystów może to być adres hotelu, gdzie zatrzymujemy się po przylocie (nazwa, adres, nr telefonu). Obowiązkowe jest podanie amerykańskiego numeru telefonu, można tu wpisać numer telefonu hotelu
11. Imię, nazwisko i nr telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie np. wypadku – może to być osoba zamieszkała zarówno w USA, jak i w Polsce
12. Należy odpowiedzieć na kilka pytań (TAK lub NIE) – zapewne odpowiedzi przeczące będą lepiej przyjęte, ale uwaga – należy zawsze wpisywać prawdziwe informacje

Po wprowadzeniu podstawowych danych i dwukrotnie adresu mail zostanie wysłany kod na adres mailowy. Służy to potwierdzenie prawidłowości adresu mailowego. Aby kontynuować składanie wniosku należy wpisać kod.

Na koniec należy sprawdzić poprawności danych. To ważny etap – należy koniecznie upewnić się, że nie ma literówek np. w nazwisku czy numerze paszportu. W przypadku błędów urzędnik może odmówić wpuszczania na teren Stanów Zjednoczonych.

Wniosek zostanie rozpatrzony jedynie po uiszczeniu opłaty. Warto sprawdzić, czy faktycznie płatność została dokonana. W przypadku jej braku opłaty można dokonać w ciągu 14 dni.

W drugim mailu zostanie przesłany numer wniosku. Jest on bardzo ważny i należy go zachować

Odpowiedź, informującą o rozpatrzeniu wniosku, otrzymamy najczęściej w ciągu kilku godzin, teoretycznie do 72. Aby sprawdzić status wniosku należy zalogować się na tej samej stronie esta.cbp.dhs.gov/esta pod SPRAWDŹ STATUS SWOJEGO WNIOSKU. Należy podać:
• nr paszportu
• datę urodzenia
• numer wniosku, który otrzymaliśmy w trakcie rejestracji.

Gotowy dokument najlepiej pobrać i wydrukować – możemy zostać poproszeni o jego okazanie przy odprawie na lotnisku.

Pamiętajmy, aby rozpoczynając podróż posiadać bilet powrotny. O jego okazanie możemy zostać również poproszeni już przy odprawie na lotnisku lub przez urzędnika imigracyjnego w USA.

I jeszcze mała uwaga: ESTA, podobnie jak wiza, nie uprawnia do wjazdu do USA, a jedynie do rozpoczęcia podroży. Dopiero na przejściu granicznym urzędnik podejmuje ostateczną decyzję.

Co zrobić, jeśli wniosek ESTA zostanie odrzucony?

Można ubiegać się o wizę w dotychczasowy sposób. Wiza jest także zalecana dla osób, które chcą pozostać w USA dłużej niż 90 dni, gdyż pozwala na przebywanie na terytorium Stanów Zjednoczonych do 180 dni. Daje także możliwość starania się o przedłużenie pobytu.

Naprawdę jest to proste! Całość procesu zajęła nam ostatnio ok 30 minut, z kubkiem kawy przed komputerem 😊 Ameryka stoi przed nami otworem. Od czego zaczynamy? Od Wschodniego Wybrzeża i Nowego Jorku, czy Zachodniego z San Francisco, Los Angeles i parkami narodowymi? Zaplanujcie i dajcie nam znać!

Powiązane kierunki

USA
o nas
Powiązane wycieczki tematyczne
o nas

Powiązane artykuły

Wycieczka do Yosemite

Parki narodowe USA – cuda przyrody

Najpiękniejsze cuda natury Stany Zjednoczone są bardzo zróżnicowane i słyną […]

czytaj dalej
Golden Gate - San Francisco

Miasta USA – Zachodnie Wybrzeże

Zniesione wizy do Stanów Zjednoczonych to ważny argument, aby wreszcie […]

czytaj dalej

Kultowe szlaki trekkingowe – TOP 3

Nepal. Wyprawa wokół majestatycznego masywu Annapurny Niemal bajeczna trasa wokół […]

czytaj dalej
USA ciekawostki

USA – ciekawostki

Ciekawostki o USA: Statua Wolności w Nowym Jorku Słynna Statua […]

czytaj dalej
wymarzona podróż samolotem

Wakacje 2022 – podróżowanie w czasie pandemii

JAPONIA Japonia znosi stan wyjątkowy. Ma to związek z mniejszą […]

czytaj dalej
Beatlesi w Nowym Jorku

Nowy Jork i Beatlesi

Nowy Jork gościł wielu sławnych muzyków. Przyjeżdżali nie tylko z […]

czytaj dalej
wyjazd do usa bez wizy

ESTA – Czyli bezwizowe podróżowanie do USA dla obywateli polskich

Polska bardzo długo starała się o przyjęcie do bezwizowego programu […]

czytaj dalej
Kanion Antylopy nocą

Niezwykła gra światła – Kanion Antylopy

Kanion położony jest około 3 godziny drogi samochodem od Wielkiego […]

czytaj dalej
Floryda. Słoneczne wybrzeże USA

Floryda – raj na ziemi pełen słońca, przygód i niesamowitych atrakcji

Stan Floryda położony jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?

test