Spacerem po Nowym Jorku

USA Nowy Jork Manhattan Grand Central Terminal Central Park Empire State Building

Nowy Jork jest miejscem magicznym, które od lat działa na wyobraźnię i przyciąga niezliczone rzesze marzycieli z całego świata. Marzenia się zmieniają, miasto również, a światła nie gasną tu nigdy i metropolia pędzi dalej…

Każdy z nas zna już trochę Nowy Jork –  z niezliczonych filmów, piosenek, biografii ulubionych artystów, zdjęć w czasopismach modowych, z kronik kryminalnych. Każdy z nas ma już swój obraz Big Apple.  Ale jakie to miasto jest naprawdę? Już nie filmowe, ale to na wyciągnięcie ręki, już nie z opowieści Głowackiego, ale teraźniejsze i współczesne? Jak pachnie i wibruje, jak się śmieje i płacze? Jaką ma energię? Co powoduje, że jest niezwykłe, jedyne i niepowtarzalne? Co jest w nim takiego, że jedni je kochają, a inni nienawidzą?

Przed pierwszą wizytą w Nowym Jorku długo przygotowywałem się na to nietuzinkowe spotkanie. I trochę bałem się rozczarowania. Wiecie, jak coś się zna z niezliczonej ilości zdjęć oraz filmów, tworzy się wyobrażenie, które w konfrontacji z rzeczywistością może prysnąć… Ale NYC takie nie jest. Poznawałem, odkrywałem i końca nie było widać: ciągle coś nowego, ciągłe emocje, w tym mieście może zdarzyć się wszystko. Zablokowana ulica, nie da się przejść, człowiek się denerwuje –  a chwile potem pstrykanie niezliczonych zdjęć, bo okazuje się, że to premiera filmu i właśnie podjeżdżają kolejne limuzyny z gwiazdami kina… Penetrowałem Nowy Jork przez dwa miesiące. Moimi przewodnikami byli ludzie, którzy tu mieszkają. Tworząc plan wycieczki uwzględniłem miejsca obowiązkowe, ale także te, które tworzą jego mieszkańcy z myślą o sobie i które pozwolą Wam poznać energię jaką ma w sobie NYC.

Doświadczenie Nowego Jorku to bardzo intensywne przeżycie. To jakby cały świat zebrać i zamknąć w jednym miejscu. Każda dzielnica się rożni, przyciąga innych śmiałków, ma inną kuchnię, inny język, inne twarze, inne marzenia.

Zapraszamy Was na tydzień do Nowego Jorku. To będzie twórczy i bogaty czas, bo do zobaczenia jest bardzo dużo: jedne z najlepszych muzeów na świecie, olbrzymia oferta kulturalną, niezliczone pokusy dla podniebienia, oczy i uszu, sama atmosfera… Nowy Jork będziemy poznawać wszystkimi zmysłami!

Do zobaczenie wkrótce!

Cena

1990 USD
I rata: 300 USD plus koszty biletu lotniczego płatne przy zapisie II rata: 1690 USD płatne 30 dni przed wyjazdem

Terminy

15.05.2023 - 22.05.2023

24.09.2023 - 01.10.2023

19.10.2023 - 26.10.2023


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65





Cena obejmuje

  • 6 noclegów w hotelu 3* (pokoje 2-osobowe) w centrum Manhattanu,
  • śniadania (american breakfast),
  • opiekę lokalnego, polskiego pilota,
  • transfer autokarem z i na lotnisko,
  • tygodniowa karta na metro,
  • bilety wstępu,
  • ubezpieczenie: KLA, NNW, KR oraz bagażu.

Cena nie obejmuje

  • przelotu na trasie Warszawa ‒ Nowy Jork ‒ Warszawa: od ok. 3.000 PLN,
  • dopłaty do pokoju jednoosobowego,
  • napiwków w restauracjach.

Plan wyjazdu

Dzień 1

Wylot do Nowego Jorku. Przylot, transfer do hotelu i zakwaterowanie.
Dla chętnych krótki spacer i kolacja.

Dzień 2

Przygodę z Nowym Yorkiem rozpoczynamy od zwiedzania Dolnego Manhattanu (przejazd metrem). Tu właśnie rozpoczęła się historia Big Apple. Jedną z atrakcji jest widok na miasto z najwyższego budynku w NYC – to także najwyższy budynek w USA i na całym kontynencie. One World Trade Center, zbudowany po tragedii 11 września, mierzy 541 metrów, a na 386 metrze znajduje się punkt obserwacyjny. Rozpościera się stąd niesamowita panorama. Wizyta przy pomniku 9/11 Memorial.

Kolejnym punktem programu jest Wall Street. Tutaj, w 1652 roku, holenderscy założyciele osady Nowy Amsterdam zbudowali płot. Płot już dawno nie istnieje, jednak nazwa ulicy pozostała. Obecnie zlokalizowana jest przy niej między innymi słynna giełda papierów wartościowych. Jej symbol to pomnik szarżującego byka, z którym będziemy mieli okazje zrobić sobie zdjęcie.

Po południu udamy się na rejs, podczas którego zobaczymy inny symbol miasta – Statuę Wolności. Odwiedzimy także wyspę Ellis Island i Muzeum Emigracji. Tu docierali emigranci z Europy w latach 1892 – 1924, łącznie 12 milionów osób. Promem powrócimy na Dolny Manhattan, którego panoramę będziemy mogli podziwiać z pokładu statku. Powrót do hotelu metrem, a wieczorem wyjście na kolację celem skosztowania słynnych steków.

Dzień 3

Dzień zaczynamy od Grand Central Terminal, czyli podobnie jak wielu nowojorczyków dojeżdżających do pracy. Budynek pochodzi z 1913 roku. Klatka schodowa, którą znamy z niezliczonych filmów, wzorowana była na schodach paryskiej opery. Po krótkim spacerze słynną 5th Avenue dochodzimy do kolejnego symbolu miasta tzw. “Żelazka” czyli Flatiron Bulding. Tuż obok znajduje się Madison Square, a przy nim budynek sądu – Appellate Court. W drodze powrotnej zatrzymujemy się przy Empire State Bulding. Przez blisko 100 lat był najwyższym wieżowcem w Nowym Jorku. Dziś jest ikoną miasta w przepięknym stylu art deco.
(UWAGA! Wjazd na 86 piętro, czyli punkt widokowy, odbędzie się w godzinach wieczornych, pod koniec pobytu, aby podziwiać nocną panoramę miasta).

W programie tego dnia zwiedzanie również New York Public Library, której reprezentacyjny budynek znajduje się przy 5th Avenue, neogotyckiej katedry katolickiej Saint Patrick’s Cathedral oraz Rockeffeller Center.

Dla chętnych czas wolny w Museum of Modern Art. Tu podziwiać można między innymi dzieła Van Gogha, Paula Gaugaina, Henri Matisse’a, Marca Chagalla, Andy’ego Warhola czy Fridy Kahlo.
Po południu pojedziemy na Time Square, gdzie chętni mogą zakupić okazjonalne bilety na musicale odbywające się na pobliskim Broadwayu (często tańsze o 30-50% czyli za około 80-100 USD). Czeka nas spacer po uliczkach, gdzie znajdują się liczne nowojorskie teatry. Czas wolny na zakupy. Po zakupach spotykamy się na Time Square, który po zmroku oszołomi nas światłami. Powrót do hotelu.

Dzień 4

Zwiedzanie rozpoczynamy od nowej atrakcji miasta – rzeźby punktu widokowego Vessel. Dla chętnych do pokonania 2500 schodów na platformę widokową, znajdującą się na wysokości 46 metrów. Spokojnie… rzeźba prezentuje się bardzo dobrze również z dołu. Tuż obok inna atrakcja – High Line Park, zbudowany na zamkniętym w latach 80. wiadukcie kolejowym. Park ma ponad 2 km długości i jest świetnym przykładem rewitalizacji przestrzeni. Tym nietypowym parkiem dotrzemy do Chelsea Market. To dawna fabryka słodyczy – powstała w 1890 roku i wsławiła się wynalezieniem ciasteczek oreo. Dziś w budynku znajduje się dom handlowy, ale przede wszystkim, znane wszystkim łasuchom, niesamowite restauracje. Godne polecenia są homary oraz ostrygi, kulinarny symbol NYC.

Następnie spacerem przez dawną dzielnicę ubojni Meatpacking District przejdziemy do Whitney Museum of American Art. Obejrzeć tu można sztukę XX I XXI wieku, m.in. dzieła Edwarda Hoppera, Georgii O’Keeffe i Andy’ego Warhola. Zatrzymamy się także na wybrzeżu rzeki Hudson i zobaczymy otwarty w maju 2021 park "Little Island", który jest sztuczną wyspą zbudowaną na filarach dawnego molo nr 54.

Kolejna dzielnica na szlaku to Village. W latach 60. narodziła się tu kontrkultura hipisów. Dzielnica przyciągała artystów i muzyków. Tutaj swoją karierę rozpoczynali między innym Jimi Hendrix, Bob Dylan czy Nina Simone. Tu także w Stonewall Inn na Christopher Street narodził się w roku 1969 ruch LGBT. Idąc dalej dochodzimy do Washington Square z jego charakterystycznym łukiem. Miejsce stanowi plener licznych filmów i jest zawsze pełne młodzieży, deskorolkowców, artystów i studentów z pobliskiego New York University.

Następnie spacer po Soho. To dawna dzielnica przemysłowa, dziś mekka zakupoholików. Przez kurczące się Little Italy docieramy do najbardziej znanej China Town (podobno jest ich już 8 w mieście). Barwna dzielnica słynie ze swoich restauracji – tak więc czas na kolację. Po posiłku słynnym Mostem Brooklinskim przechodzimy na drugą stronę East River. Znajdujemy się teraz się w Dumbo, pomiędzy Brooklyn Bridge a Manhattan Bridge. Przed nami niezapomniany widok na wieżowce Manhattanu. Stamtąd metrem wracamy do hotelu.

Dzień 5

Poranek w Central Parku rozpoczynamy od pomnika upamiętniającego Johna Lennona – Strawberry Fields. Nazwa nawiązuje do piosenki jego autorstwa. Stamtąd przechodzimy do Met, czyli Metropolitan Museum of Art. Czas na podziwianie niezwykłej kolekcji. Muzeum liczy 17 działów – od starożytnego Egiptu, poprzez sztukę afrykańską, azjatycką, po europejskich mistrzów. Na szybki lunch polecamy słynnego hot doga z wózka, które stoją przy wejściu do muzeum.

Zobaczymy także Muzeum Guggenheima, mieszczące się w charakterystycznym budynku z lat 50. Odbywają się tu wystawy czasowe sztuki współczesnej (zwiedzanie fakultatywnie w wolnym czasie). Następnie przez górną część Central Parku dochodzimy do Harlemu. Spacer przez dzielnicę na kolację w słynnej restauracji Sylvia’s Soul Food, serwującej typową kuchnie Harlemu. Jest to miejsce popularne zarówno wśród miejscowych, jak i turystów. Ekipa polskiego Master Chefa kręciła tu jeden z odcinków. Powrót do hotelu.

Dzień 6

Wracamy na Brooklyn! Gdyby Brooklyn stał się osobnym miastem, byłoby to czwarte miasto pod względem wielkości w USA. Nasz poranny spacer rozpoczynamy od najbardziej typowych uliczek w dzielnicy, z kamienicami znanymi z filmów. Jest to także najdroższa część miasta. Chwilę później znajdziemy się na promenadzie z widokiem na Manhattan. Stamtąd przejeżdżamy do znanego nam już Dumbo. Ta stara przemysłowa dzielnica ma swój niepowtarzalny charakter i kilka świetnych miejsc na zrobienie zdjęć. Potem czas na inną część miasta – hipsterski Williamsburg. Obecnie jest to najmodniejsza dzielnica NYC, pełna kawiarni, restauracji, sklepików i sztuki ulicznej. Jeśli ktoś się stęsknił za kiełbasą, możemy szybko podskoczyć na Green Point, czyli do najbardziej polskiej dzielnicy Big Apple.

Wieczorem pożegnalny cocktail na dachu z widokiem na Manhattan oraz kolacja w jednej z restauracji. Przejazd na Manhattan i nocna panorama miasta z 86 piętra Empire State Building. Powrót do hotelu.

Dzień 7

Wymeldowanie z hotelu i przejazd na lotnisko. W zależności od godziny wylotu możliwy jest dodatkowy czas na zakupy i ostatni spacer. Zobaczycie – żal będzie wyjeżdżać.

Dzień 8

Przylot do Polski.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65

W niedzielę możliwy jest wzięcie udziału w mszy połączonej z koncertem gospel.

W ramach pobytu wieczorami możliwe jest wyjście na koncert, do klubu  jazzowego, barów z cocktailami, barów na dachu itd. Pamiętajcie, że to miasto nie śpi!


Szukasz czegoś konkretnego?