Rosja – ciekawostki

Rosja to niesamowity kraj o nieskończonych przestrzeniach, których nie da się objechać nawet w ciągu kilku wcieleń. Ma praktycznie niewyczerpane zasoby naturalne i kolosalne dziedzictwo historyczne i kulturowe.

 

Położenie geograficzne

Rosja jest największym krajem na świecie, o powierzchni ponad 17 mln km2. Od wschodu do zachodu obejmuje 10 stref czasowych jednocześnie. Uznawana jest za kraj europejski, ale jednocześnie 2/3 jej terytorium znajduje się w Azji. Od Stanów Zjednoczonych dzielą ją tylko 4 km –  jest to odległość między rosyjską wyspą Ratmanov i amerykańską wyspą Kruzenshtern. Rosja jest jedynym państwem na świecie, którego terytorium obmywa jednocześnie 12 mórz. Łączna długość granicy państwowej Rosji wynosi 60 932 km (w tym lądowej – 22 125 km, a morskiej – 38 807 km).

Ludzie

Ludzie w Rosji - ciekawostki

W Rosji mieszka 145 milionów ludzi 193 narodowości. Rosjanie stanowią 75% populacji. Chociaż nie uśmiechają się do każdego i na pierwszy rzut oka wydają się gburowaci,  to w rzeczywistości są otwarci, szczerzy i w większości przypadków nie odmówią prośbie o pomoc. Najbardziej typową rozrywką są domowe spotkania „na kuchni”, daczy lub w bani. Rozmowy odbywające się zazwyczaj przy wtórze toastów dotyczą wszystkiego, oprócz pracy, i przeciągają się do rana. Rosjanie wolą podejmować decyzje kolektywnie, stale konsultują się i udzielają porad. Najwyraźniej można tego doświadczyć podczas ulubionego święta w Rosji. Chodzi o Nowy Rok, którego obchody trwają zwykle 2 tygodnie i kończą się dopiero 14 stycznia w Stary Nowy Rok (według kalendarza juliańskiego).

Rosyjska dacza

Skąd wzięło się pojęcie „dacza”? W czasach Piotra Wielkiego tereny podmiejskie zostały rozdzielone między dworzan, aby mogli wyrazić swoje preferencje architektoniczne poza miastem. Petersburg był bowiem budowany według pomysłu Piotra I i inne style budownictwa nie były dozwolone. Stąd przyjęło się, że „dany przez Cara” nie będzie nazywany inaczej niż „dacza”.

„Naj” w Rosji

Jak przystało na największy kraj świata, w Rosji możemy znaleźć wiele rzeczy które są „naj”. Poniżej kilka z nich:

Największe słodkowodne jezioro na świecie

Rosja ciekawostki: największe jezioro świata

W Rosji znajduje się największe słodkowodne jezioro na świecie – Bajkał. Uważane jest za największe źródło najczystszej słodkiej wody na naszej planecie! Głębokość jeziora wynosi 1642 m, a całkowita objętość wody to ponad 23.000 km3. Aby wyobrazić sobie jaka to ilość, wystarczy wspomnieć, że aby zapełnić Bajkał  wszystkie największe rzeki na świecie, od Wołgi i Jeniseju po Amazonkę i Nil, musiałyby płynąć przez cały rok.

Największy las na świecie

W Rosji znajduje się największy, najgęstszy i praktycznie dziki las na świecie –  to syberyjska tajga. Pomimo tego że w Rosji mieszka ponad 146 milionów ludzi, są tu tereny, na których nikt nigdy nie postawił stopy. Powierzchnia tajgi wynosi ok. 10 milionów km2. To ok. jednej czwartej wszystkich lasów na naszej planecie!

Największa średniowieczna forteca

Znajdujący się na Wzgórzu Borowickim Kreml moskiewski jest największą średniowieczną fortecą na świecie. Jego powierzchnia wynosi 27,5 ha, a długość murów to 2235 m.

Największy dzwon świata

Na terenie Kremla znajduje się największy dzwon świata. Został odlany w Rosji przez rzemieślników Ivana Motorina i jego syna Michaiła. To dzwon carski, który ma 614 cm wysokości i waży 202 tony. Co ciekawe nigdy nie zadzwonił.

Najgłębsze metro świata

Najgłębsze metro świata - Moskwa

Najgłębsze metro świata znajduje się w kulturalnej stolicy Federacji Rosyjskiej – Sankt Petersburgu. Jego tunele schodzą do głębokości aż 110 metrów.

Najdłuższa linia kolejowa świata

Najdłuższą linią kolejową świata jest Kolej Transsyberyjska, która łączy Moskwę z Władywostokiem. Jej długość wynosi 9288 km. W czasie podróży przejeżdżamy przez 8 stref czasowych, 87 miast i 16 rzek.

Najczęściej czytani autorzy na świecie

Rosyjscy pisarze Lew Tołstoj i Fiodor Dostojewski to najczęściej czytani autorzy na całym świecie.

Największy budynek uniwersytecki na świecie

W Rosji znajduje się największy budynek uniwersytecki na świecie – Moskiewski Uniwersytet Państwowy, który wraz z przepiękną iglicą ma 240 metrów wysokości.

Największe muzeum na świecie

Ermitaż - ciekawostki o Rosji

Największym muzeum na świecie jest Rosyjskie Muzeum Ermitażu, w którym znajduje się około 3 milionów eksponatów. Jeśli chcielibyśmy je wszystkie zobaczyć przeznaczając na każdy minutę, to przy ośmiu godzinach zwiedzania dziennie potrzeba by było ok. 17 lat.

Najwyższy budynek w Europie

W Moskwie można zobaczyć najwyższy budynek w Europie – wieżę telewizyjną Ostankino, która ma 540 metrów wysokości.

Największy złowiony jesiotr

W Rosji w latach 30. XX wieku w rzece Tikhaya Sosna złowiono największego jesiotra na świecie. Znaleziono w nim 245 kg pysznego czarnego kawioru.

Największy aktywny wulkan na świecie

W Rosji, na Kamczatce, znajduje się największy aktywny wulkan na świecie – Klyuchevskaya Sopka. Jego wysokość to 4750 metry. Wyrzuca kolumny popiołu na osiem kilometrów w górę, a z każdą erupcją staje się coraz wyższy.

Powiązane kierunki

Rosja
o nas
Powiązane wycieczki tematyczne
o nas

Powiązane artykuły

Rosja ciekawostki

Rosja – ciekawostki

Położenie geograficzne Rosja jest największym krajem na świecie, o powierzchni […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?