Wycieczki do Ziemi Świętej

Podstawowy program zwiedzania Izraela trwa zazwyczaj 7 dni i oferuje oglądanie miejsc związanych przede wszystkim z wydarzeniami ze Starego Testamentu oraz z życiem i działalnością Jezusa Chrystusa. Izrael jest niewielkim krajem, zatem niektórym może wydawać się, że w tydzień zobaczą nieomalże wszystko to, co Ziemia Święta ma do zaoferowania. Nic bardziej mylnego.

Do wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć i poczuć więcej, skierowany jest program wycieczki „Izrael mniej znany”. Odwiedzamy najważniejsze miasta, takie jak Jerozolima, Betlejem, Nazaret i Hajfa, które są tak różnorodne, że niemal na każdym kroku, w każdej uliczce i alei, mają coś ciekawego do zaoferowania. Będziemy mieli okazję przyjrzeć się bliżej wielkim budowlom, które pozostały z czasów Heroda Wielkiego. Nam Herod kojarzy się przede wszystkim z „rzezią niewiniątek”, ale władca ten był również niezwykłym budowniczym. To właśnie z jego inicjatywy została rozbudowana najważniejsza twierdza żydowska, pięknie położona nad Morzem Martwym Masada. Również groby patriarchów w Hebronie – Abrahama, Izaaka i Jakuba z żonami zostały na rozkaz Heroda obudowane murami, które można podziwiać do dnia dzisiejszego. Niezwykła góra, która wygląda jak stożek wulkaniczny, a którą widać przemieszczając się drogami między Jerozolimą a Betlejem, to nic innego jak forteca, a w niej pozostałości pałaców i amfiteatrów, zbudowane specjalnie dla Heroda Wielkiego.

Jeruzalem w Izraelu

Oczywiście Izrael ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko budowle sprzed 2000 lat. Tu znajdują się liczne parki narodowe, a wśród nich niezwykłe osobliwości przyrody, jak Rosh ha-Nikra. To białe skały kredowe tworzące malownicze pieczary i liczne jaskinie nad brzegiem Morza Śródziemnego, na granicy z Libanem. Można zobaczyć je zjeżdżając kolejką linową z nadmorskiego urwiska.

Również kolejką linową można wjechać na Górę Kuszenia, najbardziej znane wzniesienie na Pustyni Judzkiej. Rozciąga się stamtąd widok między innymi na Jerycho, Morze Martwe, aż po płaskowyż Moab w Jordanii.

Niezwykła jest też mniej znana, chociaż o wiele większa, zajmująca prawie połowę kraju, kolorowa Pustynia Negew. Warto zobaczyć największy na świecie, niezwykle malowniczy krater krasowy, Ramon. Na tej pustyni znajdują się również pozostałości miasta Nabatejczyków – tych, którzy wybudowali między innymi Petrę w Jordanii, czyli Avdat. Dzięki ich umiejętności gromadzenia i przechowywania wody na pustyni, możliwe było podróżowanie przed wiekami przez tereny, gdzie nie ma rzek i prawie nigdy nie pada deszcz.

Izrael mniej znany” to też możliwość poznania i doświadczenia życia codziennego kilku z najważniejszych plemion i mniejszości etnicznych zamieszkujących tereny Izraela. Najbardziej znani to zajmujący się tradycyjnie wypasem owiec i kóz Beduini, z którymi można odbyć przejażdżkę na wielbłądach po pustyni.

Pustynia w Izraelu

Z kolei najbardziej tajemniczy są Druzowie. Wywodzą się od biblijnego Jetry, teścia Mojżesza, uznają zarówno Koran, jak i Nowy Testament. Choć ich doktryna religijna opiera się na islamie, to przez muzułmanów uznawani są za heretyków, a ich wierzenia są ściśle skrywane (nie przyjmują nowych wyznawców).

Czerkiesi to wywodzący się z Kaukazu góralski lud, który żyje nad morzem, a ich społeczność w Izraelu liczy około 3000 obywateli. Jedną z najmniejszych społeczności tworzą Samarytanie, Żydzi, którzy wywodzą się z pierwotnej religii Mojżesza, których obecnie jest niewiele ponad 800 osób.

W programie jest również wizyta w typowym kibucu, gdzie podpatrzeć można, jak wyglądało życie pierwszych kibucników, ale też jak wyglądają takie miejsca dzisiaj. Do dnia dzisiejszego na terenie Izraela działa ponad 200 kibuców i moszawów (te drugie to spółdzielnie rolnicze podobne do kibuców, gdzie mieszkańcy posiadają własność prywatną).

Na północy, na Wzgórzach Golan, u podnóża góry Hermon znajduje się Banias, dawna Cezarea Filipowa, ze świątyniami poświęconymi bóstwom greckim. Tu także znajdują się źródła, które dają początek rzece Jordan, a które w tym miejscu tworzą niezwykłe wodospady. Nieopodal znajdują się ruiny zamku Nimrod – głównej siedziby w czasach krzyżowców Zakonu Rycerzy Szpitalników.

Właśnie takie niezwykłe miejsca, a także wiele innych, można zobaczyć podczas wyprawy „Izrael mniej znany”. Warto mieć tylko świadomość, że to wciąż nie będą wszystkie miejsca w Izraelu warte zobaczenia. Izrael to miejsce przebogate historycznie i zarazem tygiel kultur.

Powiązane kierunki

Izrael
o nas
Powiązane wycieczki tematyczne
o nas

Powiązane artykuły

Izrael ogrody

Podróż na Bliski Wschód – Petra

Program naszej wycieczki do Jordanii oraz Izraela jest niezwykle bogaty […]

czytaj dalej
Izrael - Ziemia Obiecana

Wycieczki do Ziemi Świętej

Do wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć i poczuć więcej, skierowany […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?

test