Wietnam – ciekawostki

Ciekawostki o Wietnamie

Jak kraj długi i szeroki

Rozciągłość południkowa Wietnamu wynosi ponad 1600 km, podczas gdy jego szerokość w najwęższym miejscu to tylko 50 km! To nietypowe ukształtowanie ma wyraźny wpływ na wiele aspektów życia w Wietnamie, od infrastruktury po kulinaria.

Mała czarna

Wietnamska kawa - ciekawostki

Wietnam jest drugim po Brazylii największym producentem kawy na świecie! Odmianą najczęściej uprawianą jest robusta. Jednym z najbardziej popularnych sposobów podawania jest kawa zaparzona w specjalnym wietnamskim ekspresie, serwowana na zimno ze słodkim skondensowanym mlekiem. Najciekawszym sposobem jest serwowanie kawy z żółtkiem i cukrem. Powstaje wtedy coś na wzór kawowego kogla-mogla – napój niezwykle pożywny, pobudzający, zbliżony do deseru.

Potęga rolnicza

Oprócz kawy Wietnam jest największym na świecie producentem czarnego pieprzu i nerkowców. Jest również jednym z wiodących eksporterów ryżu i owoców morza.

Szczęśliwego Nowego Roku! – Chúc Mừng Năm Mới!

Najważniejszym świętem w kalendarzu jest Tết – wietnamski Nowy Rok. Przypada w styczniu lub lutym i trwa około tygodnia. Większość Wietnamczyków wraca wówczas do domów rodzinnych i spędza święto w rodzinnym gronie. Zamknięte są wszystkie urzędy, większość sklepów i restauracji. Przystraja się domy, wspólnie biesiaduje i odwiedza świątynie, by prosić przodków o pomyślność w nadchodzącym roku.

Niezły Sajgon

Sajgon - Wietnam

Nie ma już takiego miasta jak Sajgon. W 1976 roku, po zakończeniu wojny wietnamskiej, Sajgon został przemianowany na Miasto Ho Chi Minha lub po prostu Ho Chi Minh. W zapisie bardzo często używa się skrótowca HCMC (od Ho Chi Minh City). Miejscowi nadal używają nazwy Sajgon, ale obecnie służy ona do określenia ścisłego centrum miasta. Mimo iż stolicą państwa jest miasto Hanoi, to HCMC jest zdecydowanie największym miastem kraju i jego ekonomicznym centrum.

Wujek Ho wiecznie żywy

Mauzoleum, w którym znajdują się zabalsamowane zwłoki przywódcy komunistycznego Wietnamu Ho Chi Minha jest dostępne dla zwiedzających. Ho Chi Minh jest w powszechnie darzony szacunkiem jako ojciec narodu. Każdego dnia do mauzoleum ustawiają się długie kolejki chętnych, by złożyć hołd twórcy niepodległego Wietnamu. Sam Ho Chi Minh chciał być ponoć skromnie pochowany w rodzinnej wsi.

Jaskinie

Jaskinia Son Doong, uznawana za największą na świecie pod względem kubatury znajduje się w Wietnamie. Jej największa sala ma ponad 5 km długości, 200 m wysokości i 150 m szerokości, a dostęp do niej ograniczony jest do niewielkich, wyspecjalizowanych grup. Wietnam jest rajem dla grotołazów ponieważ na dużym obszarze kraju występuje krajobraz krasowy.

Mekong

Mekong - ciekawostka

Jedna z najdłuższych rzek świata kończy swój bieg właśnie w Wietnamie. Wcześniej przepływa przez obszar Chin, Birmy, Laosu, Tajlandii i Kambodży. Delta Mekongu jest najżyźniejszym obszarem kraju.

Motory

Po Wietnamie jeździ kilkadziesiąt razy więcej motocykli niż aut osobowych. Choć dokładna liczba jest trudna do ustalenia, to szacuje się, że obecnie w kraju jest ponad 50 milionów jednośladów. Więcej znajdziemy tylko w 3 krajach o wyraźnie większej populacji: w Chinach, Indiach i Indonezji.

Strój narodowy

Wietnamski strój narodowy – Ao Dai – jest rodzajem długiej, przylegającej tuniki, dawniej noszonej zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wywodzi się od strojów wietnamskiej arystokracji. Współcześnie nadal jest chętnie wykorzystywany podczas świąt, ślubów, wydarzeń rodzinnych, czy w innych oficjalnych okolicznościach. Obecnie najczęściej przez kobiety.

Pismo

W przeciwieństwie do większości państw Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej, język wietnamski zapisywany jest pismem opartym na alfabecie łacińskim. Występuje w nim jednak znaczna ilość znaków diakrytycznych, służących do oznaczenia tonów. Po raz pierwszy zastosowali je portugalscy misjonarze, a oficjalnie wprowadziła francuska administracja kolonialna. Wcześniej stosowany był zapis oparty na piśmie chińskim.

Fot. Pixabay

Powiązane kierunki

Wietnam
o nas
Powiązane wycieczki tematyczne
o nas

Powiązane artykuły

Vietnam - łódka nad wodą

Kulinarne przygody w Wietnamie

Atrakcje Wietnamu na liście światowego dziedzictwa UNESCO Zainteresowanych dziedzictwem kulturowym […]

czytaj dalej
Kuchnia wietnamska

Kuchnia wietnamska – klasyczne potrawy Wietnamu

Wietnam – światowa potęga w rolnictwie Na początku warto wspomnieć, […]

czytaj dalej
Ciekawostki o Wietnamie

Wietnam – ciekawostki

Ciekawostki o Wietnamie Jak kraj długi i szeroki Rozciągłość południkowa […]

czytaj dalej
wymarzona podróż samolotem

Wakacje 2022 – podróżowanie w czasie pandemii

JAPONIA Japonia znosi stan wyjątkowy. Ma to związek z mniejszą […]

czytaj dalej

Szukasz czegoś konkretnego?