Papua Nowa Gwinea – Wyprawa z Elżbietą Dzikowską

Warszawa Singapur Port Moresby Goroka wyspa Kiriwinia wyspa Munuwata Manila Dubaj Warszawa

Papua Nowa Gwinea to jedno z ostatnich miejsc na ziemi, gdzie możemy znaleźć wiele „dzikich” plemion, żyjących na pograniczu cywilizacji w swoich tradycyjnych strukturach społecznych. Będziemy mieli okazję zobaczyć prawdziwe wioski i przypatrzeć się biegnącemu tam wolno codziennemu życiu, doświadczyć niesamowitej gościnności mieszkańców oraz poznać obyczaje religijne tubylców. Mieszkańcy Papui to prawdopodobnie przedstawiciele społeczności nie występującej w tak tradycyjnej formie w żadnej innej części świata. Dodatkową atrakcją wyjazdu jest festiwal Goroka – coroczne popisy tańców i strojów barwnych Papuasów – a także wizyta na Trobriandach, wyspach, gdzie Bronisław Malinowski zbierał materiały do prac, które później miały się okazać jednymi z najsłynniejszych dzieł współczesnej antropologii.
Zobacz program wycieczki

papuia-nowa-gwinea

 

Cena

8.200 PLN + 5.570 USD

Terminy

10.09.2022 - 21.09.2022


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65

Cena obejmuje

 • przeloty międzynarodowe (do kwoty 8200 zł),
 • zakwaterowanie i zwiedzanie wg programu,
 • przeloty wewnętrzne,
 • wyżywienie zgodne z programem (S – śniadanie, L – lunch, K – kolacja),
 • transfery oraz transport samochodowy i łodzią,
 • opiekę lokalnych przewodników,
 • opiekę polskiego pilota,
 • opłaty za wstępy do odwiedzanych miejsc,
 • ubezpieczenie KL i NNW.

Cena nie obejmuje

 • dopłaty do pokoju jednoosobowego – 750 USD,
 • napiwków.

Plan wyjazdu

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku, wylot z Warszawy do Singapuru via Dubaj.

Dzień 2

Przylot do Singapuru. Transfer do hotelu. Następnie wizyta w dzielnicy chińskiej i rejs po rzece Singapur. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 3

Po śniadaniu zwiedzanie jednej z najstarszej części miasta: hinduskiej dzielnicy Little India. Spacer po wąskich uliczkach pełnych zgiełku, kolorów i zapachów, wśród tradycyjnych sklepików handlujących wszelkiego rodzaju produktami z Indii. Następnie, celem dopełnienie obrazu etnicznego zróżnicowania Singapuru, wizyta w Kamong Glam, dzielnicy arabsko-malajskiej (tam także lunch). Zwiedzanie Malay Heritage Centre, centrum kulturalnego prezentującego kulturową spuściznę malajskich Singapurczyków. Zwiedzanie Singapuru zakończymy na najsłynniejszej ulicy miasta, Orchard Road. Około 17:00 transfer na lotnisko i o 20:15 przelot do Port Moresby.

Dzień 4

Przylot na lotnisko Moresby, następnie przelot do Goroka. Po przylocie spotkanie z lokalnym przewodnikiem, przejazd do hotelu i chwila odpoczynku. Ok. 13:00 wyjazd minibusem na zwiedzanie: wjazd na punkt obserwacyjny, skąd rozciąga się widok na Gorokę i Dolinę Asaro; wizyta w centrum kulturalnym z muzeum McCarthy’ego; wizyta na lokalnych targach i fabryce kawy, zaś na koniec przejazd trasa widokową Bena Bena meandrującą pośród klasów deszczowych, lokalnych wiosek i malowniczo wiszących mostów. Powrót do hotelu, nocleg. (S,K)

Dzień 5

Śniadanie kontynentalne w motelu. Ok. 8:00 spotkanie z przewodnikiem i przejazd na Festiwal Goroka, będący niesamowitym pokazem tańca, muzyki i kostiumów ponad 100 rożnych plemion zamieszkujących Papuę. Po przybyciu zajęcie wyznaczonych miejsc siedzących (w pakiecie opieka przewodnika, miejsca z dobrą widocznością i specjalne przepustki turystyczne, dające możliwość podejścia do wykonawców celem zrobienia zdjęcia; dodatkowo specjalne toalety dla turystów oraz banany i butelki z wodą). Ok. 13:00 przejazd do lokalnej wioski na lunch (m.in. kurczak i warzywa owinięte w liście bananowca). Wizyta w wiosce, przyglądanie się codziennym czynnością Papuasów. Późnym popołudniem powrót do motelu, odpoczynek i nocleg. (S,L,K)

Dzień 6

Śniadanie kontynentalne w motelu, następnie przejazd na Festiwal Goroka – czas na barwny pokaz tańców i poznawanie kultury Papuasów. Ok. 13:00 przejazd do wsi Asaro, zamieszkałej przez Błotnych Ludzi. Lunch, a następnie przedstawienie odtwarzające tradycyjną walkę papuaską wykonywaną przez błotnych wojowników

Błotni ludzie (ang. mud men) to tradycyjni papuascy wojownicy. Przed walkami pokrywali swoje ciała błotem, a na głowę zakładali wielkie gliniane maski - to pomagało w odstraszeniu przeciwnika. Zyskali opinię silnych i odważnych. Błoto nakładane jest na twarz papuaskich kobiet również na znak żałoby.

Po wizycie u Błotnych Ludzi przejazd krętą, wijącą się wśród mgieł i wodospadów drogą do przełęczy Daulo. Tam krótki spacer po lesie deszczowym pełnym kwitnących drzew, storczyków, imbirowców i paproci. Późnym popołudniem powrót do motelu, odpoczynek, kolacja i nocleg. (S,L,K)

Dzień 7

Śniadanie, przejazd na lotnisko. Przelot do Port Moresby, powitanie i transfer do hotelu. Następnie lunch box i wycieczka z przewodnikiem po mieście: Muzeum Narodowe, Parlament (bez wstępu), ogród botaniczny. Czas na zakup pamiątek, pocztówek itp. Wieczorem kolacja w hotelu i nocleg. (S,L,K)

Dzień 8

Po śniadaniu wylot na Wyspy Trobrianda – kilkanaście koralowych wysp na morzu Salomona, gdzie słynny polski antropolog Bronisław Malinowski badał „Życie seksualne dzikich”. Przywitanie przez lokalnego przewodnika i transfer do lodży. W hotelu obiad z owoców morza i miejscowych warzyw (m.in. jam). Następnie wycieczka po okolicy z lokalnym przewodnikiem. Nocleg w lodży z klimatyzacją i prywatną łazienką. (S,L,K)

Dzień 9

Na śniadanie omlet krabowy – specjalność gospodarzy! Rejs motorówką na wyspę Munuwata, tam powitalna procesja na plaży z tancerzami, którzy odprowadzą grupę do samej wioski! (Nie jest to show dla turystów, ponieważ dla wszystkich gości tubylcy gotują takie powitanie). W centrum wioski społeczność przedstawi swój najciekawszy kulturalny pokaz – taniec tapioka (taniec o zabarwieniu seksualnym, symbolizujący tłuczenie ziaren sago na mąkę), taniec sznurków oraz tańce dzieci. Obiad z lokalnego jadłospisu – owoce morza, świeże owoce i warzywa. Po obiedzie poznawanie życia mieszkańców i uczestniczenie w codziennych czynnościach: poznawanie m.in. budowy i naprawy domów, uprawy roślin, sposobów przygotowywania jedzenia, połowu ryb za pomocą lin, sieci i włóczni. Krótka wycieczka tradycyjną canoe. Powrót motorówką do lodży. (S,L,K)

Dzień 10

Po śniadaniu czas wolny aż do wylotu tuż przed południem. Przylot do Port Moresby, transfer do hotelu, lunch box, odpoczynek i nocleg. (S,L)

Dzień 11

Po śniadaniu czas na ostatnie zakupy. Transfer na lotnisko i wylot do Polski via Manila i Dubaj. (S)

Dzień 12

Przylot do Polski, zakończenie imprezy.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65


Szukasz czegoś konkretnego?