Na dachu świata

Delhi Amritsar Dharamasala Manali Serchu Leh Alchi jezioro Pangong Sumur

Poznaj świat buddyzmu tybetańskiego w stolicy diaspory tybetańskiej w Indiach oraz w indyjskiej części Wyżyny Tybetańskiej. Poczuj bicie serca buddyzmu wadżrajany i choć na kilka dni stań się częścią życia tybetańskich klasztorów. Wszystko to wśród zapierających dech w piersiach krajobrazów Zewnętrznych Himalajów i księżycowego Ladakhu. Podczas wyprawy odwiedzimy też najświętsze miejsce wszystkich Sikhów – Złotą Świątynię w Amritsarze oraz kilka najważniejszych zabytków stolicy Indii, Delhi.
Zobacz program wycieczki

 

NA-DACHU-SWIATA

 

Cena

2.900 PLN + 1.990 USD
I rata: 1.000 PLN + koszt biletu lotniczego płatne przy zapisie II rata: 1.900 PLN + 1.990 USD płatne 30 dni przed wyjazdem

Terminy

10.06.2024 - 23.06.2024

08.07.2024 - 21.07.2024

29.07.2024 - 11.08.2024


Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65





Cena obejmuje

  • przelot wewnętrzny z Leh do Delhi,
  • przejazdy samochodami z klimatyzacją i pociągiem z Delhi do Armitsar,
  • wizę indyjską,
  • akwaterowanie w hotelach 3* i 4* w pokojach dwuosobowych z łazienkami (standard lokalny) oraz w obozowiskach turystycznych w Serchu, Sumur i Pangong
  • wyżywienie w formie śniadań i kolacji,
  • bilety wstępu i pozwolenia wjazdu do doliny Nubra i nad jezioro Pangong,
  • usługi anglojęzycznych przewodników lokalnych,
  • opiekę polskiego pilota,
  • ubezpieczenie KLA, NNW, KR oraz bagażu.

Cena nie obejmuje

  • biletów lotniczych na trasie Warszawa ‒ Delhi ‒ Warszawa,
  • napiwków: 80 USD,
  • ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie.

Plan wyjazdu

Dzień 1

Wylot z Warszawy do Delhi z przesiadką w Europie bądź na Półwyspie Arabskim. Przylot do Delhi ok. północy, transfer na nocleg do hotelu.

Dzień 2

Wczesnym rankiem przejazd na dworzec; podróż pociągiem do Amritsaru, świętego miasta Sikhów. W pociągu będzie serwowane śniadanie, grupa zajmuje przedział klimatyzowany. Po przyjeździe transfer do hotelu, następnie przejazd w stronę znajdującej się nieopodal granicy z Pakistanem; oglądanie słynnej „zmiany wart”, codziennej ceremonii wykonywanej przez siły porządkowe obu krajów od 1959 roku. Kolejno powrót do hotelu na odpoczynek. Po kolacji zwiedzanie Złotej Świątyni – najważniejszego obiektu kultu Sikhów. Świątynia zlokalizowana jest na niewielkim zbiorniku wodnym zwanym Nektarowym Jeziorem i otwarta dla ludzi ze wszystkich klas społecznych, bez względu na pochodzenie kastowe. Styl architektoniczny jest połączeniem wpływów budownictwa hinduskiego i muzułmańskiego. Po zwiedzaniu powrót do hotelu.

Dzień 3

Po śniadaniu dzienne zwiedzanie Złotej Świątyni oraz Jallianwala Bagh, miejsca największej masakry cywilnej ludności, do jakiej doszło pod brytyjskimi rządami. W 1919 roku pułkownik Dyer rozkazał swoim żołnierzom otworzyć ogień do ludności zgromadzonej z okazji obchodów święta Baisakhi. W czasie masakry zginęło blisko 400 osób. Dziś w tym miejscu znajduje się park z tablicą pamiątkową. Następnie przejazd do Dharamsali. W przeszłości było to niezbyt rozpoznawalne górskie miasteczko – sytuacja zmieniła się w 1960 roku, kiedy zamieszkał w nim Dalajlama, ratujący się ucieczką z okupowanego przez chińską armię Tybetu. Od 1960 Dharamsala znana jako „Mała Lhasa” jest siedzibą Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie. Po przyjeździe zakwaterowanie i spacer po okolicy połączony ze zwiedzaniem, w planie: Kościół św. Jana, buddyjski klasztor Namgjaloraz świątynia Kalaczakry. Jeśli szczęście dopisze, być może uda się zobaczyć nawet samego Dalajlamę, który czasem wygłasza tu publiczne przemówienia. Wieczorem powrót na nocleg do hotelu.

Dzień 4

Po śniadaniu zwiedzanie okolic Dharamsali; w pierwszej kolejności wizyta w wiosce Sidhbari i zwiedzanie Norbulingki – instytutu tybetańskiej sztuki i rzemiosła. Następnie przejście do klasztoru Gjuto – do niedawna tymczasowej siedziby Siedemnastego Karmapy, zwierzchnika jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Powrót do hotelu.

Dzień 5

Przejazd krętą drogą z Dharamsali do Manali, jednej z najpopularniejszych górskich miejscowości w Indiach, "zimowej stolicy" stanu Himachal Pradesh. Przy sprzyjającej pogodzie nie zabraknie okazji do podziwiania pięknych krajobrazów regionu. Po przyjeździe zakwaterowanie w hotelu, następnie zwiedzanie świątyni Hadimba. Świątynia pochodzi z XVI wieku, niektórzy wierzą, że została wzniesiona w miejscu, w którym Pandava, jeden z bohaterów Mahabharaty zabił okrutnego demona Hadimbę i wziął za żonę jego siostrę, Hadimbi. Wieczorem kąpiel w gorących źródłach położonych kilka kilometrów od miasta. Nocleg.

Dzień 6

Całodzienny przejazd przez przełęcz Rohtang do Serchu, podczas którego będzie można podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy; pierwszy etap podróży to dotarcie do wioski Darcha, przez którą biegnie droga łącząca Manali z Leh. Za plecami zostają sosnowe lasy i łąki, stąd droga pnie się ostro w górę aż do najwyższego punktu na trasie, niebotycznej i smaganej wiatrami przełęczy Baralacha (prawie 5000 m n.p.m. !). W miarę zyskiwania wysokości coraz lepiej widoczne stają się ośnieżone wierzchołki pasm Chandra Bhaga i Mulkila. Po osiągnięciu przełęczy powolny zjazd stromą i widowiskową drogą do obozowiska w Serchu. Nocleg w Serchu.

Dzień 7

Tego dnia uczestników wyprawy czeka podróż przez niesamowite przestworza Himalajów, Zanskaru i Ladakhu. Pierwszym etapem podróży będzie usytuowana na ponad 5000 m n.p.m. przełęcz Lachun, do której wiedzie kręta droga, a konkretniej 21 pętli zwanych Gata Loops. Na tej wysokości ziemia jest już wyjałowiona, a krajobraz dosyć posępny, niemal nierzeczywisty, na co wpływa również nietypowe zabarwienie skał, występujących w rozmaitych odcieniach szarości, ochry i karmazynu. Za przełęczą Lachung droga wiedzie przez jeden z najwyższych płaskowyżów świata, teren otoczony gigantycznymi szczytami, na którego krańcu znajduje się kolejna przełęcz – Taglang, najwyższy punkt na trasie Manali – Leh (blisko 5400 m n.p.m.). Od tego momentu droga wiedzie w dół aż do miasta Leh, położonej na wysokości 3500 m n.p.m. stolicy Ladakhu.

Dzień 8

Po śniadaniu przejazd w kierunku Alchi z krótkimi przystankami w wioskach Nimu i Sangam, gdzie łączą się dwie potężne rzeki regionu: Indus i Zanskar; następnie przejazd do klasztoru Likir, pięknego budynku budzącego skojarzenia z pałacem Potala w Tybecie. Dalsza podróż do wioski Yangtang, skąd możną wybrać się na przechadzkę do klasztoru Ridzong ukrytego w głębi doliny. Po wizycie w klasztorze przejazd brzegiem Indusu, a po przekroczeniu mitycznej rzeki przyjazd do Alchi, urokliwej wioski pełnej morelowych gajów. Zwiedzanie gompy, tradycyjnej świątyni buddyjskiej ukrytej we wnętrzu klasztoru. Gompę w Alchi wybudowano ok. 1000 roku, przy jej konstrukcji pracowało 32 rzeźbiarzy z Kaszmiru. Wieczorem powrót do Leh.

Dzień 9

Przejazd przez przełęcz Chang nad jezioro Pangong. Jezioro znajduje się na wysokości 4250 m n.p.m., co czyni je jednym z najwyżej położonych na świecie. Jego szerokość dochodzi do 5 km, za to długość to ok. 135 m. 40% jeziora znajduje się w Indiach, reszta należy do Tybetu. Na malowniczość tego miejsca wpływają szczyty otaczające zbiornik oraz woda często zmieniająca swój kolor. Nocleg w obozowisku nad jeziorem.

Dzień 10

O poranku odkrywanie uroków jeziora, następnie powrót do Leh. Po drodze przystanki w:
Shey – znajduje się tu dawna letnia rezydencja władców Ladakhu. Pałac został zbudowany ponad 500 lat temu, mieści największą złotą statuę Buddy w Ladakhu.
Thikse – jednym z najbardziej imponujących klasztorów w dolinie Indusu. Thikse mieści największą bibliotekę w Ladakhu, ostatnio wybudowano tu także nową gompę, co tylko dowodzi witalności buddyzmu w regionie.
Pałac Stok – wybudowany przez króla Tsespala Tondupa Namgjala w 1825 roku. Architektura pałacu to ciekawe połączenie tradycji i nowoczesności. Godna uwagi są także pałacowe ogrody i biblioteka, w której zbiorach znajduje się Kandżur – uporządkowany w ok. 100 tomach kanon buddyjski.
Nocleg w Leh.

Dzień 11

Po śniadaniu przejazd do doliny Nubra. Pierwszy etap do „wspinaczka” na przełęcz Khardung, znajdującą się na wysokości 5340 m n.p.m., jeszcze do niedawna uważaną za najwyższą przejezdną przełęcz świata, które to miano utraciła na rzecz tybetańskiej Semo La (5565 m). Z przełęczy rozciąga się wspaniały widok na szczyt Stok Kangri (ponad 6000 m). W zjawiskowej dolinie Nubra wizyty w kilku wioskach, w tych Disket, gdzie grupa odwiedzi klasztor i przespaceruje się przez lokalne targowisko; po drodze do Disket przystanek przy piaszczystych wydmach i możliwość przejażdżki na wielbłądzie w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody. Po dotarciu do obozowiska w Sumur spacer do klasztoru Samthaling, miejsca zamieszkania ponad 100 mnichów. Nocleg w obozowisku.

Dzień 12

W drodze powrotnej z Sumur do Leh wizyta w pałacu Leh, największej atrakcji miasta. Pałac zbudowano w XVII wieku na podobieństwo Pałacu Potala w Lhasie. Pałac był siedzibą rodziny królewskiej do 1834 roku. Wtedy to został zniszczony w czasie najazdu ludu Dogra, a rodzina królewska przeniosła się do Stok. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu, reszta dnia to czas wolny. Nocleg w Leh.

Dzień 13

Po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko i przelot do Delhi. Kolejno transfer z lotniska do hotelu, czas na przebranie i odświeżenie przed zwiedzaniem Delhi. Na początek przejazd do Raj Ghat, miejsca kremacji Mahatmy Gandhiego. Następnie, jeśli tylko czas pozwoli, zwiedzanie imponującego Czerwonego Fortu, wybudowanego w okresie największej potęgi imperium Mogołów. Kolejny punkt programu stanowi przejażdżka rikszami przez Chandni Chowk, największy, najbardziej gwarny, kolorowy i zatłoczony bazar w Delhi. Kolejno podziwianie meczetu Jama Masjid, zwanego również Wielkim Meczetem. Po krótkiej przerwie na lunch przejazd do reprezentacyjnej części miasta, przejażdżka ulicą Rajpath do słynnej Bramy Indii, po drodze podziwianie m.in. Pałacu Prezydenckiego. Po kolacji przejazd na lotnisko. W nocy wylot do Polski.

Dzień 14

Przylot do Polski.

Chcesz się zapisać lub uzyskać więcej informacji? Zadzwoń do nas.

+48 601 87 57 65

Polecamy również: Wycieczki do Indii


Szukasz czegoś konkretnego?

test