o nas

Japonia – wrażenia z wycieczki 27.04.2012

Maj 2012

Jest symptomatycznym, że rozmowy o wyjeździe i zwiedzaniu Japonii budzą u każdego z rozmówców zainteresowanie i dzielą oni chęć zwiedzania tego kraju. Po blisko dwutygodniowym zwiedzaniu znacznej części tego kraju, z pełnym przekonaniem potwierdzamy konieczność jego odwiedzenia przez każdego wytrawnego podróżnika. Podróż tę planowaliśmy od wielu lat, a ze względu na ukształtowanie geograficzne archipelagu, wydawało się naturalnym, że rejs ze zwiedzaniem „od strony morza” będzie podróżą pozwalającą zobaczyć najwięcej. Z nieznanych nam powodów aranżacja takiej podróży jest trudna, a jeden z niewielu dostępnych rejsów w 2011 roku został z powodu trzęsienia ziemi i gigantycznego tsunami odwołany.

Zamiast rejsu w 2011 roku zwiedziliśmy więc Borneo, Jawę, Sumatrę, Bali, Malezję, Hong Kong i Singapur. Wciąż jednak obserwowaliśmy odbudowę Japonii i czekaliśmy na dogodny czas i szukaliśmy alternatywnego sposobu jej zwiedzania. Nasze wysiłki włożone w planowanie trasy, wybór najciekawszych do odwiedzenia miejsc, oraz alternatywnych sposobów podróżowania w Japonii zakończyły się wyborem Ex Oriente Lux, jako organizatora i operatora naszej podróży. Grupa składała się z trzech małżeństw, zaś naszym przewodnikiem, pilotem i cicerone był pan Grzegorz Kruk. Podróż rozpoczęliśmy w Tokio a zakończyliśmy w Osace. Zwiedziliśmy, wszystkie możliwe do obejrzenia w tym czasie najistotniejsze dla historii Japonii i najbardziej interesujące dla cudzoziemca miejsca.

Standardowa trasa i długość podróży, została zgodnie z naszymi sugestiami przez Ex Oriente Lux zindywidualizowana. Było rewelacyjnie! Zobaczyliśmy więcej niż oczekiwaliśmy w wyśmienicie do warunków japońskich dostosowany sposób, a więc podróżując kolejami co jest dla użytkowników SBB, Tales, DB czy TGV(by utrzymać niehumorystyczny charakter tej wypowiedzi, nie wymieniam PKP), znakomitym wzorcem do naśladowania. Reasumując: Organizacja i logistyka podróży zapewniona przez Ex Oriente Lux stały na najwyższym poziomie. Przy pełnej otwartości na zmiany i sugestie odnośnie trasy, obiektów, oraz sposobu zwiedzania. Drobiazgową precyzję organizacyjną i dyskretną troskę Ex Oriente Lux dostrzegaliśmy nawet w drobnych szczegółach podróży. Przewodnik/pilot/opiekun podróży pan Grzegorz Kruk jest osobą unikalną i wymarzoną do towarzyszenia w zwiedzaniu Japonii; z wykształcenia jest japonistą, który część swej edukacji uzyskał w czasie kilkuletniego pobytu w Japonii. Jego znajomość języka i otwartość łamie większość barier, zaś znajomość historii tego kraju i jego dzisiejszych realiów pozwala na zrozumienie różnic kulturowych, a po części cywilizacyjnych między Japonią a resztą świata, a co najmniej kulturą zachodu.

Poza zwiedzaniem dało nam to okazję do niekończących się rozmów; żartobliwych, historycznych, krajoznawczych, socjologicznych i kulturowych, było też okazją do doskonałych ćwiczeń intelektualnych i wyciągania wniosków skąd mogą pochodzić pewne zjawiska społeczne i kulturowe obserwowane w społeczeństwie japońskim. Dla ciekawości, hasłowo kilka japońskich ciekawostek spoza programu wycieczki:

Wyjazd był absolutnie udany, pod wieloma względami potwierdzając znane fakty i obrazy. W większości pozwalający poznać inne oblicze Japonii, jak kraju doskonale zorganizowanego, przyjaznego i hermetycznego. Trasa, sposób organizacji godna najwyższego uznania i nie pozostawiające miejsca na udoskonalenia. Zapewniamy także, że podróże po Japonii są bezpieczne także po Hiroszimie i katastrofie w Fukushimie, co dyskretnie sprawdzaliśmy licznikiem G-M. Załączamy kilka fotografii z wyjazdu, ich wyboru dokonaliśmy tak, aby nasze osoby nie przysłaniały treści zasadniczych obiektów. Aby uniknąć posądzeń o nieuzasadnioną reklamę, upoważniłem Ex Oriente Lux, do przekazania mego kontaktu osobom rzeczywiście zainteresowanych wyjazdem, którym gotów jestem udzielić dodatkowych informacji telefonicznie.

GW

Tokio

Tokio nocą Widok na Fudżi

Nikko

Nikko

Tokijskie metro

Tokijskie metro

Szef ceremonii prezentuje wołowinę z Kobe

Wołowina z Kobe Tradycyjne japońskie stroje

Powiązane kierunki

Informacje wyjazdowe i porady związane z kierunkiem: Japonia

Sprawdź

Szukasz czegoś konkretnego?